Avis: Angriber kan koste FCM over 50 millioner

Ifølge stor brasiliansk avis kan Marrony blive en meget dyr handel for FC Midtjylland.



En ny brasilianer er efter alt at dømme på vej til FC Midtjylland. I går, tirsdag, blev der i brasilianske medier således skrevet om midtjydernes interesse i angriberen Marrony fra Atletico-MG.

Nu skriver den store brasilianske avis O Dia, at det kan blive en særdeles dyr handel for Bo Henriksens mandskab.

Mens der tirsdag blev skrevet om en pris på godt 30 millioner kroner, kan transfersummen nemlig havne over 50 millioner kroner ifølge O Dia.

For at få fingrene i angriberen skal FC Midtjylland efter sigende betale 22,5 millioner med det samme, mens de skal betale 11 millioner kroner i juni 2023. Slutteligt kan FC Midtjylland angiveligt betale op til 22,5 millioner kroner i bonusser vedrørende spilletid. Hvis Marrony spiller over 50 procent af kampene i sin første sæson på Heden, skal midtjyderne af med 7,5 millioner, og den samme bonus gælder for sæson to og tre.

Det kan i alt blive godt 56 millioner kroner, og det vil i så fald være en stor ændring i FC Midtjyllands transferstrategi.

Klubben fra Hedens rekordindkøb er i skrivende stund Sory Kaba, der blev købt ind for godt 22,5 millioner kroner. Ifølge O Dia kan 22-årige Marrony altså blive mere end dobbelt så dyr, hvilket lyder voldsomt.

I juni investerede Bestseller-milliardæren Anders Holch Povlsen imidlertid over 100 millioner kroner i FC Midtjylland, og i den forbindelse udtalte bestyrelsesformand Rasmus Ankersen, at der ville være “en eller anden form for øgning af spillerbudgettet”.

Samtidig er der sandsynligvis store FC Midtjylland-salg i vente denne sommer. De har allerede solgt Frank Onyeka til Brentford for godt 75 millioner kroner, mens Jens-Lys Cajuste, Sory Kaba og Awer Mabil kan blive solgt og indbringe mange millioner. Nogle af de penge kan blive brugt til et køb af Marrony fra Atletico-MG, omend 56 millioner kroner lyder til at være en kende i overkanten i forhold til Midtjyllands budget. 





Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Jens Stage-transfer meldes kollapset

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Jubler over store FC København-nyheder

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

‘Et af de største danske resultater’

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Dansk angriber sat til salg

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

OB vil have tidligere Superliga-profil

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

FCM-transfer i fare

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

En sort plet på hans eftermæle

Kontant dom over Elyounoussi