Avis: Bombe under Superligaens TV-aftale

Divisionsforeningen tager tilløb til selv at producere kampene fra Superligaen og NordicBet Ligaen, og det kan få stor betydning for TV-seerne i fremtiden.



En potentiel bombe kan eksplodere under de igangværende forhandlinger om en ny TV-aftale for Superligaen, skriver Ekstra Bladet torsdag morgen.

Senest 10. maj skal interesserede købere af rettighederne for perioden 2024 til 2030 have afgivet deres bud, og hidtil har det været sådan, at rettighedshaverne, lige nu Viaplay og Discovery Networks, også selv står for produktionen af kampene. Det kan imidlertid ændre sig.

Ifølge Ekstra Bladet ønsker Divisionsforeningen selv at producere kampene fra Superligaen og NordicBet Ligaen, og det vil især kunne mærkes som seer bag skærmen, da Divisionsforeningen selv vil kunne styre, hvad der bliver vist på TV under transmissionen.

Konsekvensen kan blive, at kritiske budskaber som eksempelvis protester mod mandagskampe i Superligaen ikke vil blive vist. Ekstra Bladet nævner det også som et scenarie, at de aktuelle fanprotester i Brøndby kan blive ignoreret, da det ikke udgør en positiv omtale af Superligaen.

Det er alt sammen spekulation, men faktum er, at rettighedshaverne ikke vil have andre muligheder end at sende det signal, som Divisionsforeningen selv måtte producere, ud til seerne. 

Det er ikke hugget i sten, at Divisionsforeningen selv kommer til at producere kampene fra 2024 og seks år frem, men Ekstra Bladet skriver, at Divisionsforeningen er langt i bestræbelserne på at få det til at ske. 

Claus Thomsen, direktør i Divisionsforeningen, har ingen kommentarer til historien.

Tipsbladet bragte for et par uger siden en længere artikel om det forestående salg af Superligaens rettigheder – læs mere her.





LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Oddset styrtdykker

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



Kæmpekøb retur til FC København?

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Ståle Solbakken overvejede at sige op



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Spår stor transferaktivitet i FC København

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Bombe på vej i Real Madrid?

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’