Avis: Bombe under Superligaens TV-aftale

Divisionsforeningen tager tilløb til selv at producere kampene fra Superligaen og NordicBet Ligaen, og det kan få stor betydning for TV-seerne i fremtiden.



En potentiel bombe kan eksplodere under de igangværende forhandlinger om en ny TV-aftale for Superligaen, skriver Ekstra Bladet torsdag morgen.

Senest 10. maj skal interesserede købere af rettighederne for perioden 2024 til 2030 have afgivet deres bud, og hidtil har det været sådan, at rettighedshaverne, lige nu Viaplay og Discovery Networks, også selv står for produktionen af kampene. Det kan imidlertid ændre sig.

Ifølge Ekstra Bladet ønsker Divisionsforeningen selv at producere kampene fra Superligaen og NordicBet Ligaen, og det vil især kunne mærkes som seer bag skærmen, da Divisionsforeningen selv vil kunne styre, hvad der bliver vist på TV under transmissionen.

Konsekvensen kan blive, at kritiske budskaber som eksempelvis protester mod mandagskampe i Superligaen ikke vil blive vist. Ekstra Bladet nævner det også som et scenarie, at de aktuelle fanprotester i Brøndby kan blive ignoreret, da det ikke udgør en positiv omtale af Superligaen.

Det er alt sammen spekulation, men faktum er, at rettighedshaverne ikke vil have andre muligheder end at sende det signal, som Divisionsforeningen selv måtte producere, ud til seerne. 

Det er ikke hugget i sten, at Divisionsforeningen selv kommer til at producere kampene fra 2024 og seks år frem, men Ekstra Bladet skriver, at Divisionsforeningen er langt i bestræbelserne på at få det til at ske. 

Claus Thomsen, direktør i Divisionsforeningen, har ingen kommentarer til historien.

Tipsbladet bragte for et par uger siden en længere artikel om det forestående salg af Superligaens rettigheder – læs mere her.





Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!




LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Her lander Superliga-kampprogrammet

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Oliver Sonne vender tilbage

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Kan få store konsekvenser for Eriksen

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Storklub jagter to danskere

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Klar til at gå shopamok

Mæhle modtager trusler efter skurkerolle

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Fem bud på Brøndbys nye træner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Dansk profil overrasker: Han er så god

Crystal Palace – Rayo Vallecano

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet