Avis: Bombe under Superligaens TV-aftale

Divisionsforeningen tager tilløb til selv at producere kampene fra Superligaen og NordicBet Ligaen, og det kan få stor betydning for TV-seerne i fremtiden.



En potentiel bombe kan eksplodere under de igangværende forhandlinger om en ny TV-aftale for Superligaen, skriver Ekstra Bladet torsdag morgen.

Senest 10. maj skal interesserede købere af rettighederne for perioden 2024 til 2030 have afgivet deres bud, og hidtil har det været sådan, at rettighedshaverne, lige nu Viaplay og Discovery Networks, også selv står for produktionen af kampene. Det kan imidlertid ændre sig.

Ifølge Ekstra Bladet ønsker Divisionsforeningen selv at producere kampene fra Superligaen og NordicBet Ligaen, og det vil især kunne mærkes som seer bag skærmen, da Divisionsforeningen selv vil kunne styre, hvad der bliver vist på TV under transmissionen.

Konsekvensen kan blive, at kritiske budskaber som eksempelvis protester mod mandagskampe i Superligaen ikke vil blive vist. Ekstra Bladet nævner det også som et scenarie, at de aktuelle fanprotester i Brøndby kan blive ignoreret, da det ikke udgør en positiv omtale af Superligaen.

Det er alt sammen spekulation, men faktum er, at rettighedshaverne ikke vil have andre muligheder end at sende det signal, som Divisionsforeningen selv måtte producere, ud til seerne. 

Det er ikke hugget i sten, at Divisionsforeningen selv kommer til at producere kampene fra 2024 og seks år frem, men Ekstra Bladet skriver, at Divisionsforeningen er langt i bestræbelserne på at få det til at ske. 

Claus Thomsen, direktør i Divisionsforeningen, har ingen kommentarer til historien.

Tipsbladet bragte for et par uger siden en længere artikel om det forestående salg af Superligaens rettigheder – læs mere her.






Han er ny fodbolddirektør i Brøndby




LIVE

LIVE: Brøndby jagter dansk træner

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Brøndby fyrer Steve Cooper

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Her er FC Københavns vej i Europa

Kommer med frækt bud på dansk mester

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

FC København kan få Jens Stage-millioner

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Dommerekspert: Glem det, FCK!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Kæmpe røgslør af Brøndby

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

AGF kan ende med millionregning, men…

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Færdig som cheftræner i Real Madrid

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem