En potentiel bombe kan eksplodere under de igangværende forhandlinger om en ny TV-aftale for Superligaen, skriver Ekstra Bladet torsdag morgen.
Senest 10. maj skal interesserede købere af rettighederne for perioden 2024 til 2030 have afgivet deres bud, og hidtil har det været sådan, at rettighedshaverne, lige nu Viaplay og Discovery Networks, også selv står for produktionen af kampene. Det kan imidlertid ændre sig.
Ifølge Ekstra Bladet ønsker Divisionsforeningen selv at producere kampene fra Superligaen og NordicBet Ligaen, og det vil især kunne mærkes som seer bag skærmen, da Divisionsforeningen selv vil kunne styre, hvad der bliver vist på TV under transmissionen.
Konsekvensen kan blive, at kritiske budskaber som eksempelvis protester mod mandagskampe i Superligaen ikke vil blive vist. Ekstra Bladet nævner det også som et scenarie, at de aktuelle fanprotester i Brøndby kan blive ignoreret, da det ikke udgør en positiv omtale af Superligaen.
Det er alt sammen spekulation, men faktum er, at rettighedshaverne ikke vil have andre muligheder end at sende det signal, som Divisionsforeningen selv måtte producere, ud til seerne.
Det er ikke hugget i sten, at Divisionsforeningen selv kommer til at producere kampene fra 2024 og seks år frem, men Ekstra Bladet skriver, at Divisionsforeningen er langt i bestræbelserne på at få det til at ske.
Claus Thomsen, direktør i Divisionsforeningen, har ingen kommentarer til historien.
Tipsbladet bragte for et par uger siden en længere artikel om det forestående salg af Superligaens rettigheder – læs mere her.
LIVE
TransferLIVE: Her er FC Midtjyllands nye spiller
NYHEDER
Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
LIVE
VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
NYHEDER
Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona
Belgien – Senegal
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
NYHEDER