• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Andreas Arp

Avis: Brøndby-fans vil være klubbens nye hovedsponsor

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Brøndby IF står uden hovedsponsor ved årsskiftet, og til den tid står klubbens fans angiveligt klar til at træde til.

Af Andreas Arp

Fansene i Brøndby IF ønsker at erstatte Arbejdernes Landsbank som klubbens hovedsponsor til årsskiftet. 

Det skriver BT.

Det er helt præcist en række af de organiserede fangrupperinger på Vestegnen, der har slået sig sammen og udtrykt ønske om at erstatte den nuværende hovedsponsor, hvis aftale udløber med klubben ved udgangen af 2020.

- Vi gør det, fordi vi ikke ved, hvad det er for en verden, vi er inde i om to-tre måneder i denne tid med corona, men vi har i hvert fald spurgt oven på den succesfulde kampagne med Aldrig Alene-trøjen, sæsonkortsalget til den næste sæson og så videre, om der ikke var mere, vi kunne gøre, når der var denne magi. Det kunne være at købe hovedsponsoratet i bare et halvt år, siger initiativtager Henrik Worsøe til BT. 

Ifølge avisen kan sponsoratet løbe op i cirka 5 millioner kroner årligt, hvilket svarer nogenlunde til, hvad Arbejdernes Landsbank har betalt i de seneste tre år. Brøndby-ledelsen og fansrepræsentanterne forventes at holde et møde efter denne sæson.

Arbejdernes Landsbank og Brøndby IF annoncerede tilbage i januar, at samarbejdet om hovedsponsoratet stopper ved udgangen af 2020. I stedet bliver banken ny hovedsponsor i FC Midtjylland i de kommende fire år.