Brøndby IF havde succes med at hente Daniel Wass hjem til den københavnske Vestegn i sidste uge.
Og nu kan de måske få det igen, da Brøndby IF er i dialog med deres tidligere venstre back Riza Durmisi. I BT Sports transferpodcast “Transfervinduet” søsætter Lasse Vøge flirten mellem Riza Durmisi og Brøndby IF.
Få øjeblikke efter skyder hans kollega i studiet, Farzam Abolhosseini, dialogen mellem de to parter til hjørne.
– Jeg fik et opkald fra en ekstrem troværdig Brøndby-kilde for få minutter siden, som kalder den død. Vedkommende fortæller, at der har været dialog, men nu sker det ikke, siger han.
Nu skriver BT Sport så igen om den 28-årige venstre back, da der er sket en kovending. De oplyser således, at der nu er dialog mellem Brøndby IF og Riza Durmisi.
Den tidligere Brøndby IF-spiller har fortsat et år tilbage af aftalen med Lazio, så skal et skifte hjem til Brøndby ske denne sommer, så kræver det, at han æder en stor lønnedgang, ligesom Daniel Wass også har gjort det.
Riza Durmisis fremtid har særligt i italienske medier været til konstant debat de seneste måneder, da det ikke lader til, at han har nogen fremtid i Lazio. Der er sågar blevet spekuleret i, om han kunne få sin kontrakt med klubben ophævet.
Aftalen med Lazio løber frem til 2023. Tidligere på foråret blev særligt spanske klubber meldt meget interesseret i ham. I Spanien har han et godt navn efter sin tid i Celta Vigo.
BT Sport skriver også, at Riza Durmisi ikke er det eneste navn, som er på Brøndbys liste over mulige venstre backs. De nævner også Viborgs Christian Sørensen, men Jesper Fredberg ønsker ikke at kommentere på rygtet overfor BT.
Brøndby IF har også store problemer på venstre back-positionen, da Blas Riveros sidder ude med en skade i øjeblikket. Det efterlader dem med Christian Cappis og Peter Bjur som afløserne.
Riza Durmisi tilbragte foråret i Sparta Rotterdam, hvor han hjalp dem med at blive i Æresdivisionen. Flere gode præstationer bragte ham også i Kasper Hjulmands søgelys, da han nævnte Durmisi som en af sine boblere.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Skylder FC København penge – straffes hårdt
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
OPTAKT
Skotland – Brasilien
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
OPTAKT
Tyrkiet – USA
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Chokskifte på vej?
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
Et skridt tættere Englands største stadion
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
OPTAKT
