Brøndby IF havde succes med at hente Daniel Wass hjem til den københavnske Vestegn i sidste uge.
Og nu kan de måske få det igen, da Brøndby IF er i dialog med deres tidligere venstre back Riza Durmisi. I BT Sports transferpodcast “Transfervinduet” søsætter Lasse Vøge flirten mellem Riza Durmisi og Brøndby IF.
Få øjeblikke efter skyder hans kollega i studiet, Farzam Abolhosseini, dialogen mellem de to parter til hjørne.
– Jeg fik et opkald fra en ekstrem troværdig Brøndby-kilde for få minutter siden, som kalder den død. Vedkommende fortæller, at der har været dialog, men nu sker det ikke, siger han.
Nu skriver BT Sport så igen om den 28-årige venstre back, da der er sket en kovending. De oplyser således, at der nu er dialog mellem Brøndby IF og Riza Durmisi.
Den tidligere Brøndby IF-spiller har fortsat et år tilbage af aftalen med Lazio, så skal et skifte hjem til Brøndby ske denne sommer, så kræver det, at han æder en stor lønnedgang, ligesom Daniel Wass også har gjort det.
Riza Durmisis fremtid har særligt i italienske medier været til konstant debat de seneste måneder, da det ikke lader til, at han har nogen fremtid i Lazio. Der er sågar blevet spekuleret i, om han kunne få sin kontrakt med klubben ophævet.
Aftalen med Lazio løber frem til 2023. Tidligere på foråret blev særligt spanske klubber meldt meget interesseret i ham. I Spanien har han et godt navn efter sin tid i Celta Vigo.
BT Sport skriver også, at Riza Durmisi ikke er det eneste navn, som er på Brøndbys liste over mulige venstre backs. De nævner også Viborgs Christian Sørensen, men Jesper Fredberg ønsker ikke at kommentere på rygtet overfor BT.
Brøndby IF har også store problemer på venstre back-positionen, da Blas Riveros sidder ude med en skade i øjeblikket. Det efterlader dem med Christian Cappis og Peter Bjur som afløserne.
Riza Durmisi tilbragte foråret i Sparta Rotterdam, hvor han hjalp dem med at blive i Æresdivisionen. Flere gode præstationer bragte ham også i Kasper Hjulmands søgelys, da han nævnte Durmisi som en af sine boblere.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TOPNYHED
