Avis: Brøndby IF er i dialog med landsholdsbobler

Den danske landsholdsbobler er i dialog med Brøndby IF om en retur til den københavnske Vestegn.



Brøndby IF havde succes med at hente Daniel Wass hjem til den københavnske Vestegn i sidste uge.

Og nu kan de måske få det igen, da Brøndby IF er i dialog med deres tidligere venstre back Riza Durmisi. I BT Sports transferpodcast “Transfervinduet” søsætter Lasse Vøge flirten mellem Riza Durmisi og Brøndby IF.

Få øjeblikke efter skyder hans kollega i studiet, Farzam Abolhosseini, dialogen mellem de to parter til hjørne.

– Jeg fik et opkald fra en ekstrem troværdig Brøndby-kilde for få minutter siden, som kalder den død. Vedkommende fortæller, at der har været dialog, men nu sker det ikke, siger han.

Nu skriver BT Sport så igen om den 28-årige venstre back, da der er sket en kovending. De oplyser således, at der nu er dialog mellem Brøndby IF og Riza Durmisi.

Den tidligere Brøndby IF-spiller har fortsat et år tilbage af aftalen med Lazio, så skal et skifte hjem til Brøndby ske denne sommer, så kræver det, at han æder en stor lønnedgang, ligesom Daniel Wass også har gjort det.

Riza Durmisis fremtid har særligt i italienske medier været til konstant debat de seneste måneder, da det ikke lader til, at han har nogen fremtid i Lazio. Der er sågar blevet spekuleret i, om han kunne få sin kontrakt med klubben ophævet.

Aftalen med Lazio løber frem til 2023. Tidligere på foråret blev særligt spanske klubber meldt meget interesseret i ham. I Spanien har han et godt navn efter sin tid i Celta Vigo.

BT Sport skriver også, at Riza Durmisi ikke er det eneste navn, som er på Brøndbys liste over mulige venstre backs. De nævner også Viborgs Christian Sørensen, men Jesper Fredberg ønsker ikke at kommentere på rygtet overfor BT.

Brøndby IF har også store problemer på venstre back-positionen, da Blas Riveros sidder ude med en skade i øjeblikket. Det efterlader dem med Christian Cappis og Peter Bjur som afløserne.

Riza Durmisi tilbragte foråret i Sparta Rotterdam, hvor han hjalp dem med at blive i Æresdivisionen. Flere gode præstationer bragte ham også i Kasper Hjulmands søgelys, da han nævnte Durmisi som en af sine boblere.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Flere Superliga-kamp rykkes

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

‘Det største tilbageslag i min karriere’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Sønderjyske køber ny cheftræner

Viaplay med stor AGF-nyhed

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Zanka ville spille gratis for FC København

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Her er AGF’s Champions League-modstander



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Tunesien – Japan