Der er kun lidt mere end en uge, til Brøndby IF og FC Midtjylland mødes i pokalfinalen i Telia Parken, og allerede nu lader der til at foregå et spil omkring de to hold.
Det er Ekstra Bladet, der skriver, at Brøndby IF er klar med et bud på en af FC Midtjyllands helt store profiler, i form af venstre back Marc Dal Hende.
Dal Hende, 28 år, er en fremragende offensiv back, der både har power og styrke i luftspillet til at gå med sine kvaliteter på bolden og evner til at stå de rigtige steder og score mål. Syv gange har venstrebacken scoret i 23 Superliga-kampe denne sæson.
Avisen fortæller, at Brøndby IF er klar til at byde omkring fem-seks millioner kroner for venstrebacken, der har kontraktudløb i FC Midtjylland i sommeren 2021.
Om FC Midtjylland vil sælge den til pris, er spørgsmålet. Og timingen i historien er interessant. På det område minder det om, hvad FC Midtjylland forsøgte i sommer, hvor klubben bød 7,5 millioner kroner for Simon Tibbling. Dengang skabte det en del debat, og nu kan det være, der sker det samme med tanke på pokalfinalen fredag den 17. maj.
Ud over Dal Hende har FCM også Rafal Kurzawa, der tilmed har taget minutter fra Marc Dal Hende i denne sæson, og hans præstationer kan måske være årsagen til, at FC Midtjylland kan være interesseret i at sælge. Klubben fra Ikast og Herning viste også interesse for Mads “Mini” Pedersen i januar, men havde ikke held med at købe ham fri af FC Nordsjælland.
Brøndby mangler en venstre back, for Anthony Jung har spillet skidt i denne sæson og har på det seneste været bænket til fordel for Kevin Mensah, der ikke er naturlig back og er bedst med sin højre fod.
Dal Hende har en fortid i KB’s ungdomsafdeling og startede sin professionelle karriere som angriber, inden Jakob Michelsen som træner for SønderjyskE omskolede ham til venstre back – med stor succes.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
– Vi har alle fejlet
HELT VILDT
