Der er kun lidt mere end en uge, til Brøndby IF og FC Midtjylland mødes i pokalfinalen i Telia Parken, og allerede nu lader der til at foregå et spil omkring de to hold.
Det er Ekstra Bladet, der skriver, at Brøndby IF er klar med et bud på en af FC Midtjyllands helt store profiler, i form af venstre back Marc Dal Hende.
Dal Hende, 28 år, er en fremragende offensiv back, der både har power og styrke i luftspillet til at gå med sine kvaliteter på bolden og evner til at stå de rigtige steder og score mål. Syv gange har venstrebacken scoret i 23 Superliga-kampe denne sæson.
Avisen fortæller, at Brøndby IF er klar til at byde omkring fem-seks millioner kroner for venstrebacken, der har kontraktudløb i FC Midtjylland i sommeren 2021.
Om FC Midtjylland vil sælge den til pris, er spørgsmålet. Og timingen i historien er interessant. På det område minder det om, hvad FC Midtjylland forsøgte i sommer, hvor klubben bød 7,5 millioner kroner for Simon Tibbling. Dengang skabte det en del debat, og nu kan det være, der sker det samme med tanke på pokalfinalen fredag den 17. maj.
Ud over Dal Hende har FCM også Rafal Kurzawa, der tilmed har taget minutter fra Marc Dal Hende i denne sæson, og hans præstationer kan måske være årsagen til, at FC Midtjylland kan være interesseret i at sælge. Klubben fra Ikast og Herning viste også interesse for Mads “Mini” Pedersen i januar, men havde ikke held med at købe ham fri af FC Nordsjælland.
Brøndby mangler en venstre back, for Anthony Jung har spillet skidt i denne sæson og har på det seneste været bænket til fordel for Kevin Mensah, der ikke er naturlig back og er bedst med sin højre fod.
Dal Hende har en fortid i KB’s ungdomsafdeling og startede sin professionelle karriere som angriber, inden Jakob Michelsen som træner for SønderjyskE omskolede ham til venstre back – med stor succes.
LIVE
TransferLIVE: Manchester City på rov i PSG
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Her er Tunesiens nye VM-træner
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
OPTAKT
Frankrig – Senegal
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
OPTAKT
Irak – Norge
Uruguay slider sig til uafgjort
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
