Der er kun lidt mere end en uge, til Brøndby IF og FC Midtjylland mødes i pokalfinalen i Telia Parken, og allerede nu lader der til at foregå et spil omkring de to hold.
Det er Ekstra Bladet, der skriver, at Brøndby IF er klar med et bud på en af FC Midtjyllands helt store profiler, i form af venstre back Marc Dal Hende.
Dal Hende, 28 år, er en fremragende offensiv back, der både har power og styrke i luftspillet til at gå med sine kvaliteter på bolden og evner til at stå de rigtige steder og score mål. Syv gange har venstrebacken scoret i 23 Superliga-kampe denne sæson.
Avisen fortæller, at Brøndby IF er klar til at byde omkring fem-seks millioner kroner for venstrebacken, der har kontraktudløb i FC Midtjylland i sommeren 2021.
Om FC Midtjylland vil sælge den til pris, er spørgsmålet. Og timingen i historien er interessant. På det område minder det om, hvad FC Midtjylland forsøgte i sommer, hvor klubben bød 7,5 millioner kroner for Simon Tibbling. Dengang skabte det en del debat, og nu kan det være, der sker det samme med tanke på pokalfinalen fredag den 17. maj.
Ud over Dal Hende har FCM også Rafal Kurzawa, der tilmed har taget minutter fra Marc Dal Hende i denne sæson, og hans præstationer kan måske være årsagen til, at FC Midtjylland kan være interesseret i at sælge. Klubben fra Ikast og Herning viste også interesse for Mads “Mini” Pedersen i januar, men havde ikke held med at købe ham fri af FC Nordsjælland.
Brøndby mangler en venstre back, for Anthony Jung har spillet skidt i denne sæson og har på det seneste været bænket til fordel for Kevin Mensah, der ikke er naturlig back og er bedst med sin højre fod.
Dal Hende har en fortid i KB’s ungdomsafdeling og startede sin professionelle karriere som angriber, inden Jakob Michelsen som træner for SønderjyskE omskolede ham til venstre back – med stor succes.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
TRANSFER
Arsenal-profil på vej væk? Det koster han
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
Messi-statue fjernes
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
FANKLUBBEN
