Der er kun lidt mere end en uge, til Brøndby IF og FC Midtjylland mødes i pokalfinalen i Telia Parken, og allerede nu lader der til at foregå et spil omkring de to hold.
Det er Ekstra Bladet, der skriver, at Brøndby IF er klar med et bud på en af FC Midtjyllands helt store profiler, i form af venstre back Marc Dal Hende.
Dal Hende, 28 år, er en fremragende offensiv back, der både har power og styrke i luftspillet til at gå med sine kvaliteter på bolden og evner til at stå de rigtige steder og score mål. Syv gange har venstrebacken scoret i 23 Superliga-kampe denne sæson.
Avisen fortæller, at Brøndby IF er klar til at byde omkring fem-seks millioner kroner for venstrebacken, der har kontraktudløb i FC Midtjylland i sommeren 2021.
Om FC Midtjylland vil sælge den til pris, er spørgsmålet. Og timingen i historien er interessant. På det område minder det om, hvad FC Midtjylland forsøgte i sommer, hvor klubben bød 7,5 millioner kroner for Simon Tibbling. Dengang skabte det en del debat, og nu kan det være, der sker det samme med tanke på pokalfinalen fredag den 17. maj.
Ud over Dal Hende har FCM også Rafal Kurzawa, der tilmed har taget minutter fra Marc Dal Hende i denne sæson, og hans præstationer kan måske være årsagen til, at FC Midtjylland kan være interesseret i at sælge. Klubben fra Ikast og Herning viste også interesse for Mads “Mini” Pedersen i januar, men havde ikke held med at købe ham fri af FC Nordsjælland.
Brøndby mangler en venstre back, for Anthony Jung har spillet skidt i denne sæson og har på det seneste været bænket til fordel for Kevin Mensah, der ikke er naturlig back og er bedst med sin højre fod.
Dal Hende har en fortid i KB’s ungdomsafdeling og startede sin professionelle karriere som angriber, inden Jakob Michelsen som træner for SønderjyskE omskolede ham til venstre back – med stor succes.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
AVIS
Dansk angriber sat til salg
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
MEDIE
FCM-transfer i fare
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
MEDIE
Henter Mads Junker
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
Her kan du se AGF mod Sabah FK
TRANSFER
Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe
TIPSBLADET SPECIAL
