Avis: Christian Eriksen afviser OB og FC København

Christian Eriksen ønsker ikke at vende hjem til dansk fodbold, skriver italiensk avis, der mener at vide, at han har takket nej til OB og FC København.



Christian Eriksen ønsker at fortsætte sin karriere, det har danskerens agent Martin Schoots bekræftet. Og hvor bliver det så henne? Det er det helt store spørgsmål netop nu.

Det bliver med al sandsynlighed ikke i Danmark.

Ifølge La Gazzetta dello Sport ønsker Christian Eriksen ikke at vende hjem til dansk fodbold på nuværende tidspunkt, og den italienske avis skriver videre, at Eriksen har takket nej til OB og FC København, der begge har forhørt sig om en aftale for resten af indeværende sæson. 

Christian Eriksen vil angiveligt gerne slutte sin karriere i Danmark, men på nuværende tidspunkt vil han slå sine folder på et højere niveau end Superligaen, og La Gazzetta dello Sport skriver, at der både er interesse fra Holland og England.

– Vi må se, hvad januar bringer. Der er allerede to klubber, der har ringet til mig for at høre, hvordan han har det. Det skete for noget tid siden, da han stadig var på kontrakt i Inter. Han træner allerede på egen hånd, og det gør han væk rampelyset, siger Martin Schoots til avisen. 

29-årige Christian Eriksen har på det seneste holdt sin form ved lige i Ådalen, og det er næppe til at støve en eneste fynbo op, som ikke drømmer om, at den danske landsholdsstjerne gør comeback i OB. Det ser dog ikke ud til at blive i denne omgang.

Meldingen om at Christian Eriksen fortsætter sin karriere betyder også, at der er håb for at se ham på det danske landsholdshold igen. Tipsbladet.dk har været i kontakt med landstræner Kasper Hjulmand, der ikke ønsker at kommentere Eriksens situation. 





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Mexico sender Tjekkiet ud af VM

Brasilianske stjerner splitter Skotland ad

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-spiller får fem karantænedage

Forbereder bud på 970 mio.

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Chokskifte på vej?

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Paraguay – Australien

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Til lægetjek i Superliga-klub

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne