Christian Eriksen ønsker at fortsætte sin karriere, det har danskerens agent Martin Schoots bekræftet. Og hvor bliver det så henne? Det er det helt store spørgsmål netop nu.
Det bliver med al sandsynlighed ikke i Danmark.
Ifølge La Gazzetta dello Sport ønsker Christian Eriksen ikke at vende hjem til dansk fodbold på nuværende tidspunkt, og den italienske avis skriver videre, at Eriksen har takket nej til OB og FC København, der begge har forhørt sig om en aftale for resten af indeværende sæson.
Christian Eriksen vil angiveligt gerne slutte sin karriere i Danmark, men på nuværende tidspunkt vil han slå sine folder på et højere niveau end Superligaen, og La Gazzetta dello Sport skriver, at der både er interesse fra Holland og England.
– Vi må se, hvad januar bringer. Der er allerede to klubber, der har ringet til mig for at høre, hvordan han har det. Det skete for noget tid siden, da han stadig var på kontrakt i Inter. Han træner allerede på egen hånd, og det gør han væk rampelyset, siger Martin Schoots til avisen.
29-årige Christian Eriksen har på det seneste holdt sin form ved lige i Ådalen, og det er næppe til at støve en eneste fynbo op, som ikke drømmer om, at den danske landsholdsstjerne gør comeback i OB. Det ser dog ikke ud til at blive i denne omgang.
Meldingen om at Christian Eriksen fortsætter sin karriere betyder også, at der er håb for at se ham på det danske landsholdshold igen. Tipsbladet.dk har været i kontakt med landstræner Kasper Hjulmand, der ikke ønsker at kommentere Eriksens situation.
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
LIVE
VM-LIVE: England klarer frisag
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
Forstår intet af Bisseck-beslutning
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
Belgien – Senegal
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
NYHEDER
Kane snød DR Congo i dramatisk kamp
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
EKSKLUSIVT
