Avis: Christian Eriksen afviser OB og FC København

Christian Eriksen ønsker ikke at vende hjem til dansk fodbold, skriver italiensk avis, der mener at vide, at han har takket nej til OB og FC København.



Christian Eriksen ønsker at fortsætte sin karriere, det har danskerens agent Martin Schoots bekræftet. Og hvor bliver det så henne? Det er det helt store spørgsmål netop nu.

Det bliver med al sandsynlighed ikke i Danmark.

Ifølge La Gazzetta dello Sport ønsker Christian Eriksen ikke at vende hjem til dansk fodbold på nuværende tidspunkt, og den italienske avis skriver videre, at Eriksen har takket nej til OB og FC København, der begge har forhørt sig om en aftale for resten af indeværende sæson. 

Christian Eriksen vil angiveligt gerne slutte sin karriere i Danmark, men på nuværende tidspunkt vil han slå sine folder på et højere niveau end Superligaen, og La Gazzetta dello Sport skriver, at der både er interesse fra Holland og England.

– Vi må se, hvad januar bringer. Der er allerede to klubber, der har ringet til mig for at høre, hvordan han har det. Det skete for noget tid siden, da han stadig var på kontrakt i Inter. Han træner allerede på egen hånd, og det gør han væk rampelyset, siger Martin Schoots til avisen. 

29-årige Christian Eriksen har på det seneste holdt sin form ved lige i Ådalen, og det er næppe til at støve en eneste fynbo op, som ikke drømmer om, at den danske landsholdsstjerne gør comeback i OB. Det ser dog ikke ud til at blive i denne omgang.

Meldingen om at Christian Eriksen fortsætter sin karriere betyder også, at der er håb for at se ham på det danske landsholdshold igen. Tipsbladet.dk har været i kontakt med landstræner Kasper Hjulmand, der ikke ønsker at kommentere Eriksens situation. 





Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Stort medie hylder AGF-profil

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Født i Danmark og på vej til VM

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Overvejer AGF-forlængelse