Christian Eriksen ønsker at fortsætte sin karriere, det har danskerens agent Martin Schoots bekræftet. Og hvor bliver det så henne? Det er det helt store spørgsmål netop nu.
Det bliver med al sandsynlighed ikke i Danmark.
Ifølge La Gazzetta dello Sport ønsker Christian Eriksen ikke at vende hjem til dansk fodbold på nuværende tidspunkt, og den italienske avis skriver videre, at Eriksen har takket nej til OB og FC København, der begge har forhørt sig om en aftale for resten af indeværende sæson.
Christian Eriksen vil angiveligt gerne slutte sin karriere i Danmark, men på nuværende tidspunkt vil han slå sine folder på et højere niveau end Superligaen, og La Gazzetta dello Sport skriver, at der både er interesse fra Holland og England.
– Vi må se, hvad januar bringer. Der er allerede to klubber, der har ringet til mig for at høre, hvordan han har det. Det skete for noget tid siden, da han stadig var på kontrakt i Inter. Han træner allerede på egen hånd, og det gør han væk rampelyset, siger Martin Schoots til avisen.
29-årige Christian Eriksen har på det seneste holdt sin form ved lige i Ådalen, og det er næppe til at støve en eneste fynbo op, som ikke drømmer om, at den danske landsholdsstjerne gør comeback i OB. Det ser dog ikke ud til at blive i denne omgang.
Meldingen om at Christian Eriksen fortsætter sin karriere betyder også, at der er håb for at se ham på det danske landsholdshold igen. Tipsbladet.dk har været i kontakt med landstræner Kasper Hjulmand, der ikke ønsker at kommentere Eriksens situation.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Smider Salah-bombe
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
NYHEDER
Stjerne alvorligt skadet – misser VM
NYHEDER
Fifa skal stemme om øget tilskud til VM-nationer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
MEDIE
