Avis: De store klubber får en større andel af tv-millionerne

I den nye tv-aftale går en større procentdel til de klubber, som tv-stationerne vælger højest, typisk FC København og Brøndby IF. Kamppuljen, hvor klubber fik et beløb for en sejr eller et nederlag, bliver sløjfet, skriver Ekstra Bladet.



De største klubber med de fleste fans kan se frem til endnu flere tv-penge i de kommende når. Når den nye tv-aftale træder i kraft, stiger andelen af de penge, der fordeles ud fra tv-stationernes valg hver runde.

I dag går 24 procent til den såkaldte markedspulje, men ifølge Ekstra Bladet stiger det til 42 procent i den nye tv-aftale, som træder i kraft i 2021.

Markedspuljen baserer sig på tv-kanalernes prioritering af de enkelte kampe. Førstevalget, som typisk sendes på 3+ søndag klokken 18, og andetvalget, som typisk er klokken 16 på canal ) samme dag, udløser flest penge.

Fremover fordeles pengene ifølge Ekstra Bladet således: 42 procent i markedspuljen, 33 procent efter placering og 25 procent i solidaritetspenge, altså det samme beløb til alle klubber i Superligaen.

Tv-stationerne vælger typisk Brøndby IF og FC København som første- og andetvalg i de enkelte spillerunder. Derfor står klubber som dem til at få flere tv-penge, når den nye tv-aftale træder i kraft om to år.

Superligaen fortsætter live på tv-kanalerne hos NENT (3+ og TV3 Sport) og Discovery (Canal 9 og Eurosport 2), mens DR beholder rettighederne til højdepunkter.







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Manchester United afbryder forhandlingerne

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Vildt transferrygte skydes ned

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vender tilbage til skærmen

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Medie: FC København jagter Michael Parker



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Superliga-træner tilknytter agent