Avis: De store klubber får en større andel af tv-millionerne

I den nye tv-aftale går en større procentdel til de klubber, som tv-stationerne vælger højest, typisk FC København og Brøndby IF. Kamppuljen, hvor klubber fik et beløb for en sejr eller et nederlag, bliver sløjfet, skriver Ekstra Bladet.



De største klubber med de fleste fans kan se frem til endnu flere tv-penge i de kommende når. Når den nye tv-aftale træder i kraft, stiger andelen af de penge, der fordeles ud fra tv-stationernes valg hver runde.

I dag går 24 procent til den såkaldte markedspulje, men ifølge Ekstra Bladet stiger det til 42 procent i den nye tv-aftale, som træder i kraft i 2021.

Markedspuljen baserer sig på tv-kanalernes prioritering af de enkelte kampe. Førstevalget, som typisk sendes på 3+ søndag klokken 18, og andetvalget, som typisk er klokken 16 på canal ) samme dag, udløser flest penge.

Fremover fordeles pengene ifølge Ekstra Bladet således: 42 procent i markedspuljen, 33 procent efter placering og 25 procent i solidaritetspenge, altså det samme beløb til alle klubber i Superligaen.

Tv-stationerne vælger typisk Brøndby IF og FC København som første- og andetvalg i de enkelte spillerunder. Derfor står klubber som dem til at få flere tv-penge, når den nye tv-aftale træder i kraft om to år.

Superligaen fortsætter live på tv-kanalerne hos NENT (3+ og TV3 Sport) og Discovery (Canal 9 og Eurosport 2), mens DR beholder rettighederne til højdepunkter.





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Steve Cooper med stor beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

AGF-scoop: Hijackede transfer



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Tullberg teaser for transfer

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Portugal – Kroatien

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De køber ham for 740 mio.

USA – Bosnien-Hercegovina

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Dårligt nyt for Isaksen

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Kryptisk transfermelding

De tager ikke med FC København på træningslejr

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Spanien – Østrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er Jonas Winds nye klub

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job