Brøndby IF kan ikke inkorporere Red Bull i navnet, og Red Bulls karakteristiske tyre kan heller ikke indgå i klubbens logo, hvis firmaet skulle købe sig ind i klubben. Det skriver B.T.
Forleden blev det ellers afsløret af InsideBusiness, at den østrigske milliardær Dietrich Mateschitz, som er manden bag Red Bull, overvejede at købe sig ind i Brøndby IF, og det satte gang i et væld af spekulationer.
Red Bull har nemlig købt sig ind i klubber i Østrig, USA og andre steder i verden, og alle stederne har de ændret på navnet, så klubberne har Red Bull i navnet, mens logoerne også er blevet ændret, så de indeholder Red Bulls karakteristiske tyre-hoveder.
At ændre navn og logo i Brøndby IF kan Red Bull dog skyde en hvid pil efter.
I dansk fodbold må et klubnavn ikke indeholde et sponsornavn, skriver B.T., og Isabella Schønbeck, der er juridisk konsulent i Brøndby Kommune, forklarer, at en ændring af logoet heller ikke kan komme på tale, hvis de vil fastholde byvåbnet.
– I henhold til den tilladelse til at benytte Brøndby Kommunes byvåben, som i sin tid blev imødekommet Brøndbyernes Idrætsforening, bliver tilladelsen meddelt, ‘dog under forudsætning af korrekt gengivelse af såvel byvåben samt af farverne i dette,’ siger Isabella Schønbeck til avisen.
Skulle en navneændring komme på tale, kunne de potentielt undgå at inkorporere Red Bull, og i stedet forsøge at gøre, som de har gjort i tyske RB Leipzig. RB står således for RasenBallsport – ikke Red Bull – og er dermed ikke en direkte reference til firmaet, der laver energidrik. RB Leipzig har dog Red Bull-tyrene i logoet, hvilket altså ikke vil være muligt for Brøndby.
Brøndbys bestyrelsesformand, Jan Bech Andersen, .
Læs også:Red Bull-kender: Brøndby-køb vil afvige fra deres normale strategi
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
OPTAKT
FC København – OB
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
MEDIE
Offentliggøres i dag
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
