Brøndby IF kan ikke inkorporere Red Bull i navnet, og Red Bulls karakteristiske tyre kan heller ikke indgå i klubbens logo, hvis firmaet skulle købe sig ind i klubben. Det skriver B.T.
Forleden blev det ellers afsløret af InsideBusiness, at den østrigske milliardær Dietrich Mateschitz, som er manden bag Red Bull, overvejede at købe sig ind i Brøndby IF, og det satte gang i et væld af spekulationer.
Red Bull har nemlig købt sig ind i klubber i Østrig, USA og andre steder i verden, og alle stederne har de ændret på navnet, så klubberne har Red Bull i navnet, mens logoerne også er blevet ændret, så de indeholder Red Bulls karakteristiske tyre-hoveder.
At ændre navn og logo i Brøndby IF kan Red Bull dog skyde en hvid pil efter.
I dansk fodbold må et klubnavn ikke indeholde et sponsornavn, skriver B.T., og Isabella Schønbeck, der er juridisk konsulent i Brøndby Kommune, forklarer, at en ændring af logoet heller ikke kan komme på tale, hvis de vil fastholde byvåbnet.
– I henhold til den tilladelse til at benytte Brøndby Kommunes byvåben, som i sin tid blev imødekommet Brøndbyernes Idrætsforening, bliver tilladelsen meddelt, ‘dog under forudsætning af korrekt gengivelse af såvel byvåben samt af farverne i dette,’ siger Isabella Schønbeck til avisen.
Skulle en navneændring komme på tale, kunne de potentielt undgå at inkorporere Red Bull, og i stedet forsøge at gøre, som de har gjort i tyske RB Leipzig. RB står således for RasenBallsport – ikke Red Bull – og er dermed ikke en direkte reference til firmaet, der laver energidrik. RB Leipzig har dog Red Bull-tyrene i logoet, hvilket altså ikke vil være muligt for Brøndby.
Brøndbys bestyrelsesformand, Jan Bech Andersen, .
Læs også:Red Bull-kender: Brøndby-køb vil afvige fra deres normale strategi
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
Bayern München er i pokalfinalen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
