Red Bull-kender: Brøndby-køb vil afvige fra deres normale strategi

Østrigsk journalist mener, at det vil være usædvanligt for Red Bull, hvis klubben køber sig ind i Brøndby IF uden at tage fuld kontrol over klubben. Han påpeger, at klubben til gengæld får en række sportslige og økonomiske fordele, hvis energidrikgiganten køber aktier.



Vil man have et glimt af, hvad kan vil betyde for en fodboldklub, hvis Red Bull køber sig ind i den, kan man kigge mod Østrig. Energityrene har ejet det tidligere Austria Salzburg siden 2005, og de langsigtede effekter er begyndt at vise sig.

Den mest åbenlyse er de sportslige: RB Salzburg dominerer østrigsk fodbold totalt og har vundet 13 mesterskaber siden 2005, og holdet lykkedes endelig med at kvalificere sig til Champions Leagues gruppespil i sommer.

Men succesen har haft en pris: SV Austria Salzburgs historiske navn, farver og logo blev ændret til Red Bulls røde og hvide tyre. Nogle fans blev så vrede, at de stiftede deres egen klub med samme navn som den gamle.

Den østrigske fodboldjournalist Tom Hofer, som har dækket Red Bulls fodboldimperium tæt, vurderer dog, at fortidens uenigheder bliver mindre og mindre vigtige for de nye generationer af fodboldelskere.

– De hardcore fans af Austria Salzburg kom aldrig tilbage, de hader stadig Red Bull. Det lægger deres kærlighed i deres nystiftede, “gamle” klub, som nu spiller i den fjerdebedste række og stadig har økonomiske problemer. I deres pub på stadion sælger de ikke engang Red Bull-dåser!

– Men de fleste af de unge RB-fans har ikke noget problem med RB på grund af den store succes i de seneste år, siger Hofer til tipsbladet.dk.

Læs også:Ekspert: Red Bull køber fodboldhold for at sælge drikkevarer og tjene penge

Selv modstanden fra de andre østrigske klubber svækkes i disse år, vurderer han.

– Der er stadig en stor rivalisering med de to klubber fra Wien, Rapid og Austria. Det er stadig tradition mod forretning. Normalt er den slags rivalisering god for ligaen, men problemet er, at RB Salzburg har domineret den østrigske Bundesliga i årevis nu, og der er ingen ende i syne, siger Tom Hofer.

– Men generelt er der færre haters nu på grund af den spillestil, RB Salzburg praktiserer, og den succes, de har haft i Europa. Det er det, der har skaffet dem meget respekt. Og RB Salzburg har mange spillere på lån i andre klubber i Bundesligaen, så de andre klubber drager også fordel af RB.

Spillere skifter fra én RB-klub til den anden
Skulle Red Bull vælge at købe sig ind i Brøndby, kan klubben til gengæld se frem til at blive en del af et succesfuldt og omfattende netværk af fodboldklubber. Det giver adgang til knowhow fra øverste hylde, udvidet scoutingnetværk og muligheden for at udveksle dygtige spillere mellem klubberne.

– På den ene side kan spillere fra Salzburg og Leipzig komme på lån i Danmark. Og efter Erling Haaland eksploderede i Salzburg, har de endnu større fokus på det skandinaviske marked. På den anden side kan de købe meget unge talenter og udvikle dem på deres akademi i Salzburg, siger Tom Hofer.

– Scouting er meget vigtigt for Red Bull, så selvfølgelig vil Brøndby drage nytte af det. Jeg tror først og fremmest, de vil implementere deres spillestil i Brøndby, så spillerne let kan skifte fra én RB-klub til en anden. Og så er Red Bull godt forbundet med store firmaer som Adidas, Nike og Audi, så måske kan Brøndby drage nytte af det også.

InsideBusiness, som var det første medie til at fortælle historien om Red Bulls interesse for Brøndby, skrev, at Jan Bech Andersen formentlig ikke er interesseret i at afgive al magt til milliardæren i spidsen for hele Red Bull-imperiet, Dietrich Mateschitz. Det vil i givet fald være usædvanligt, hvis Mateschitz kun køber dele af Brøndby uden at få fuld kontrol.

– Hvis de gør det, går det imod deres hidtidige strategi. Så det vil være interessant at se, om de kan agere på en anden måde, end de har gjort indtil nu, siger Tom Hofer.

Jan Bech Andersen afviste i går, at han havde været i kontakt med Red Bull. Brøndby IF oplyste senere i en meddelelse til børsen, at klubben har modtaget en række henvendelser fra udenlandske investorer, og hvis det udmønter sig i egentlige forhandlinger om at købe aktier, melder den det ud.





Brøndby må jo overveje at trykke på knappen




LIVE

LIVE: Forlænger med Superliga-klub

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Har været uenig med Steve Cooper

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Thomas Frank er favorit til jobbet

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Gift Links hylder FCK-legende

Danmark har aldrig haft så mange før

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Han er Superligaens ringeste målmand!

Mathias Zanka går viralt

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

‘Thomas Delaney er fortid’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Nu åbner Wind op for fremtiden

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Det betyder intet mod Liverpool



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

FIFA åbner sag mod Spanien

Real Madrid – Bayern

Langer ud efter Superliga-stjerne

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Sporting CP – Arsenal

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring