Ekspert: Red Bull køber fodboldhold for at sælge drikkevarer og tjene penge

Hvis Red Bull køber sig ind i Brøndby IF, er det i sidste ende for at tjene penge til kerneforretningen: salg af energidrik. Men med sig bringer de også en vellykket forretningsmodel, et enormt netværk af spillere og klubber samt økonomisk stabilitet.



Hvad skulle Red Bulls motivation være for at udvide sit fodboldimperium med aktier i Brøndby IF?

– Sælge drikkevarer og tjene penge. Simpelt, siger Simon Chadwick.

Han er professor i sports enterprise ved University of Salford og en af Europas ledende eksperter i sammenblandingen af forretning, sport og politik. Ifølge ham bunder Red Bulls omfattende investeringer i fodbold og andre sportsgrene i sidste ende i synlighed. Og dermed salg.

– Det handler alt sammen om at løfte kendskabet til brandet og brandets synlighed. Men også om at styre folks engagement med brandet, så man får en bestemt oplevelse. Red Bull vil gerne forbindes med noget ungt, frisk, modigt, så derfor ejer de fodboldklubber og sponsorerer sportsbegivenheder, siger Chadwick.

– Det handler om at sørge for, at Red Bull står forrest i folks hoveder, og at folk har positive associationer med Red Bull. I sidste ende er de (klubberne, red.) salgsfremmende enheder for at sælge drikkevarer. Det er deres kerneforretning. Det er fodbold ikke.

Red Bull ejer i forvejen fodboldklubber i Østrig, Tyskland, USA og Brasilien, et Formelt 1-hold og et ishockeyhold. Derudover sponsorerer det en lang række sportsbegivenheder rundt om i verden.

Danmark er et godt sted
Tirsdag skrev mediet InsideBusiness, at stifter og ejer Dietrich Mateschitz havde været i Brøndby for at se nærmere på den lokale Superliga-klub, som han overvejer at købe sig ind i, når klubben afvikler en aktieemission i foråret.

Selv om Danmark i det milliardspil er et lille marked, kan det give mening for Red Bull at købe sig ind her, mener Simon Chadwick. Dels fordi man formentlig ville kunne nå resten af Skandinavien, dels fordi klubben med Red Bulls støtte ville kunne nå europæisk fodbold, dels fordi Danmark er et godt sted at udvikle imperiets talenter.

Læs også:Journalist: Red Bull mener det seriøst med Brøndby

– Der er noget over Danmark som talentudvikler. Det er et miljø, hvor topklubberne spiller i Champions League eller Europa League. Måske ikke altid knockoutfasen, men de bedste spillere i Danmark bliver eksponeret for europæisk fodbold, siger den engelske professor.

– For en organisation som Red Bull er det et godt sted. De kan tage til Senegal, Japan, Tjekkiet og spotte talenter, forfine dem i Danmark, og når de har nået deres optimale tidspunkt for at blive solgt, efter de har spillet Superliga og måske Europa League, sælger de dem videre.

Meget mere økonomisk stabilitet
Fælles for de hold, som Red Bull ejer, er, at de er opkaldt efter moderselskabet. InsideBusiness skrev, at Jan Bech Andersen ikke er interesseret i at afgive al magten i Brøndby, så giver det mening for Red Bull at lægge millioner i Brøndby uden at få fuld kontrol og eksempelvis ikke kunne ændre klubbens navn, stadion og logo efter forgodtbefindende?

Ja, mener Simon Chadwick. Selv hvis Dietrich Mateschitz ikke køber aktiemajoriteten, er det stadig en brandingmulighed for Red Bull. Men, påpeger professoren, Brøndby får i givet fald også noget ud af handlen.

– Man får ikke bare penge, men en forretningsmodel. Hvor klubben måske mister sin traditionelle identitet, får den stabilitet, som den ikke tidligere havde. Red Bulls klubber drives meget mere som forretninger, er meget mere effektive og har meget mere økonomisk stabilitet, siger Chadwick.

– Red Bull har kompentence til at drive en fodboldklub. Det er et globalt netværk af klubber, der bygger på at identificere og hente unge talenter – og udnytte det talent til at skabe profit.

Brøndby IF forventer endnu et underskud i 2019 på mellem 75 og 79 millioner kroner, og Jan Bech Andersen må stadig holde hånden under klubben med sine penge. Så økonomisk stabilitet er måske attraktivt, men spørgsmålet er, hvad det koster andre steder.

Succes giver accept
Flere grupper af Brøndby-fans gav i går deres mening til kende: Red Bull er ikke velkommen. Nogle hængte endda et banner op ved Brøndby Stadion med påskriften "Hellere konkurs end RB".

I Salzburg og Leipzig, som Red Bull har ejet siden henholdsvis 2005 og 2009, var modstanden også stor i begyndelsen – og er det også fortsat i nogle kredse. Men efterhånden som Red Bulls millioner, forretningssans og tjubangfodbold har sikret klubberne hidtil uanet succes, har mange lokale vænnet sig til energidrikgiganten.

– Jeg rejser tit til Leipzig, hvor der var en indledende modstand mod tabet af identitet. Selv nu er der et betragteligt antal fans, der modsætter sig Red Bulls engagement i klubben. Men over de seneste ti år, hvor jeg jævnligt har været i Leipzig, har jeg set mere accept på grund af den succes og de penge, de har bragt ind, siger Simon Chadwick.

– Det handler om identitet og den måde, folk ser deres forhold til deres klub. Vi ved, at det kan virke fremmedgørende for fans. De er ikke fans for at være en del af en multinational forretning. Men ofte i fodbold er det sådan, at succes nedbryder alle mulige barrierer, siger han.

– Jeg arbejder i Manchester. Se City-fansene: Mange accepterer ejerne fra Abu Dhabi, fordi klubben har haft stor succes.

Jan Bech Andersen afviste i går, at han havde været i kontakt med Red Bull. Brøndby IF oplyste senere i en meddelelse til børsen, at klubben har modtaget en række henvendelser fra udenlandske investorer, og hvis det udmønter sig i egentlige forhandlinger om at købe aktier, melder den det ud.





Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler



EKSKLUSIVT

Nu åbner dansk træner op om fyring


Chelseas reserver overmander svenskere

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar



Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!



TOPNYHED

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag


Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug



TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De bliver danske mestre


Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz


TOPNYHED

Kæmpe bøde til FC København


Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Midtbane-flop færdig i AGF



Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker

Brøndby har profil tilbage til semifinale

Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Kent Nielsen blæser til angreb

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby


TOPNYHED

Chokskifte? ‘Dolberg ville score minimum 25 mål’


Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr

– En fattig forklaring, Birk!

Tidligere AaB-træner hjemsendt

Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Gik amok: Real Madrid-stjerne får lang karantæne

Superliga-spiller har gang i vild stime

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe

Vil forlænge med attraktive Superliga-profiler

Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Han kan afløse Xabi Alonso

Erik Sviatchenko har fremtiden på plads

– Han er Superligaens bedste målmand

Stor Silkeborg-profil ude mod Brøndby

Vanvidskamp af udlejet Superliga-spiller

Klar på at vende hjem til Superligaen

– De er jo slet ikke FCK-backs!

Real Madrid-stjerne opereret

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘David Nielsen var fuldstændig fantastisk for mig’

Diant Ramaj skal ikke tilbage til Dortmund

Isaksen med stor hyldest: Et fantastisk menneske

Rundens Hold i Superligaen – 28. spillerunde