Tirsdag kan erhvervsmediet InsideBusiness fortælle, at den kæmpestore læskedrikkoncern Red Bull, der ejer blandt andre RB Leipzig og Red Bull Salzburg, viser interesse for at købe sig ind i Superliga-klubben Brøndby IF.
I weekenden var Dietrich Mateschitz, der er stifter og medejer af Red Bull, i Danmark for at se nærmere på Brøndby IF og vurdere mulighederne for en investering.
Det sender et tydeligt signal, fastslår Morten Johnsen, der er redaktør for InsideBusiness og har mere end 10 års erfaring med erhversjournalistik. Han er journalisten bag historien om Brøndby IF og Red Bull.
– Når en af verdens rigeste mænd sætter sig i et privatfly til Danmark for at besøge Brøndby IF, så mener de det selvfølgelig seriøst. Ifølge de oplysninger, jeg har, har der været dialog mellem parterne i en måned til halvanden, og det vidner selvfølgelig også en en vis interesse. Lige nu afsøges mulighederne, og der er også andre interesserede, siger Morten Johnsen til tipsbladet.dk.
Han er ikke i tvivl om, at Red Bull, hvis aftalen bliver til noget, skal drive Brøndby IF sammen med Jan Bech Andersen. Den nuværende bestyrelsesformand er ikke på vej ud af klubben lige nu og her.
– Jan Bech Andersen søger en medejer. Jeg tror, han har indset, at det er for omfattende at køre butikken selv. Dels er det meget tidskrævende, fordi han også har andre projekter, og dels er det en stor byrde at stå med, når det går skævt, siger Morten Johnsen og fortæller, at han ikke tror, Jan Bech Andersens tid i Brøndby IF varer evigt.
– Jeg hører, at Jan Bech Andersen gerne vil ud på et tidspunkt. Men han har et kæmpestort Brøndby-hjerte, så det skal gøres på en god måde. Der bliver ikke tale om noget brandudsalg.
Et opkøb af Brøndby-aktier vil være en mininal investering for Red Bull, vurderer Morten Johnsen.
Læs også:Ebbe Sand om Brøndby-exit: Det var en mega skuffende afslutning
– Det beløb, der skal til, er jo stort set ingenting for Red Bull. Når Red Bull og andre fra udlandet kigger mod Brøndby, er én af åsagerne blandt andet, at klubben reelt ikke er noget værd. Brøndby var jo gået konkurs, hvis ikke Jan Bech Andersen havde lagt så mange penge af egen lomme, siger Morten Johnsen.
Red Bull-ejer Dietrich Mateschitz er ifølge InsideBusiness god for over 130 milliarder kroner.
Nu er det store spørgsmål, om nogle af de millioner ender på den københavnske Vestegn.
Læs også:Jan Bech Andersen indikerer forlængelse af økonomisk støtte i Brøndby
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
AVIS
