Journalist: Red Bull mener det seriøst med Brøndby

Brøndby IF kan blive en del af Red Bull-koncernen. Interessen er seriøs, vurderer journalist.



Tirsdag kan erhvervsmediet InsideBusiness fortælle, at den kæmpestore læskedrikkoncern Red Bull, der ejer blandt andre RB Leipzig og Red Bull Salzburg, viser interesse for at købe sig ind i Superliga-klubben Brøndby IF.

I weekenden var Dietrich Mateschitz, der er stifter og medejer af Red Bull, i Danmark for at se nærmere på Brøndby IF og vurdere mulighederne for en investering. 

Det sender et tydeligt signal, fastslår Morten Johnsen, der er redaktør for InsideBusiness og har mere end 10 års erfaring med erhversjournalistik. Han er journalisten bag historien om Brøndby IF og Red Bull. 

– Når en af verdens rigeste mænd sætter sig i et privatfly til Danmark for at besøge Brøndby IF, så mener de det selvfølgelig seriøst. Ifølge de oplysninger, jeg har, har der været dialog mellem parterne i en måned til halvanden, og det vidner selvfølgelig også en en vis interesse. Lige nu afsøges mulighederne, og der er også andre interesserede, siger Morten Johnsen til tipsbladet.dk.

Han er ikke i tvivl om, at Red Bull, hvis aftalen bliver til noget, skal drive Brøndby IF sammen med Jan Bech Andersen. Den nuværende bestyrelsesformand er ikke på vej ud af klubben lige nu og her.

– Jan Bech Andersen søger en medejer. Jeg tror, han har indset, at det er for omfattende at køre butikken selv. Dels er det meget tidskrævende, fordi han også har andre projekter, og dels er det en stor byrde at stå med, når det går skævt, siger Morten Johnsen og fortæller, at han ikke tror, Jan Bech Andersens tid i Brøndby IF varer evigt.

– Jeg hører, at Jan Bech Andersen gerne vil ud på et tidspunkt. Men han har et kæmpestort Brøndby-hjerte, så det skal gøres på en god måde. Der bliver ikke tale om noget brandudsalg.

Et opkøb af Brøndby-aktier vil være en mininal investering for Red Bull, vurderer Morten Johnsen.

Læs også:Ebbe Sand om Brøndby-exit: Det var en mega skuffende afslutning

– Det beløb, der skal til, er jo stort set ingenting for Red Bull. Når Red Bull og andre fra udlandet kigger mod Brøndby, er én af åsagerne blandt andet, at klubben reelt ikke er noget værd. Brøndby var jo gået konkurs, hvis ikke Jan Bech Andersen havde lagt så mange penge af egen lomme, siger Morten Johnsen.

Red Bull-ejer Dietrich Mateschitz er ifølge InsideBusiness god for over 130 milliarder kroner.

Nu er det store spørgsmål, om nogle af de millioner ender på den københavnske Vestegn. 

Læs også:Jan Bech Andersen indikerer forlængelse af økonomisk støtte i Brøndby




LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Smadrer transferrekord

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Dansk klub har lagt hele strategien om



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Brøndby tæt på ny forstærkning

‘Det er ufatteligt imponerende’

Thomas Frank: De vinder VM

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Spændende transfermelding om Maxsø

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

‘Det var verdens undergang’

Skamroses af Thomas Nørgaard

Transferbombe i Manchester United

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Dansk klub jagter én særlig forstærkning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Er han løsningen i AGF?

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’