Tirsdag kan erhvervsmediet InsideBusiness fortælle, at den kæmpestore læskedrikkoncern Red Bull, der ejer blandt andre RB Leipzig og Red Bull Salzburg, viser interesse for at købe sig ind i Superliga-klubben Brøndby IF.
I weekenden var Dietrich Mateschitz, der er stifter og medejer af Red Bull, i Danmark for at se nærmere på Brøndby IF og vurdere mulighederne for en investering.
Det sender et tydeligt signal, fastslår Morten Johnsen, der er redaktør for InsideBusiness og har mere end 10 års erfaring med erhversjournalistik. Han er journalisten bag historien om Brøndby IF og Red Bull.
– Når en af verdens rigeste mænd sætter sig i et privatfly til Danmark for at besøge Brøndby IF, så mener de det selvfølgelig seriøst. Ifølge de oplysninger, jeg har, har der været dialog mellem parterne i en måned til halvanden, og det vidner selvfølgelig også en en vis interesse. Lige nu afsøges mulighederne, og der er også andre interesserede, siger Morten Johnsen til tipsbladet.dk.
Han er ikke i tvivl om, at Red Bull, hvis aftalen bliver til noget, skal drive Brøndby IF sammen med Jan Bech Andersen. Den nuværende bestyrelsesformand er ikke på vej ud af klubben lige nu og her.
– Jan Bech Andersen søger en medejer. Jeg tror, han har indset, at det er for omfattende at køre butikken selv. Dels er det meget tidskrævende, fordi han også har andre projekter, og dels er det en stor byrde at stå med, når det går skævt, siger Morten Johnsen og fortæller, at han ikke tror, Jan Bech Andersens tid i Brøndby IF varer evigt.
– Jeg hører, at Jan Bech Andersen gerne vil ud på et tidspunkt. Men han har et kæmpestort Brøndby-hjerte, så det skal gøres på en god måde. Der bliver ikke tale om noget brandudsalg.
Et opkøb af Brøndby-aktier vil være en mininal investering for Red Bull, vurderer Morten Johnsen.
Læs også:Ebbe Sand om Brøndby-exit: Det var en mega skuffende afslutning
– Det beløb, der skal til, er jo stort set ingenting for Red Bull. Når Red Bull og andre fra udlandet kigger mod Brøndby, er én af åsagerne blandt andet, at klubben reelt ikke er noget værd. Brøndby var jo gået konkurs, hvis ikke Jan Bech Andersen havde lagt så mange penge af egen lomme, siger Morten Johnsen.
Red Bull-ejer Dietrich Mateschitz er ifølge InsideBusiness god for over 130 milliarder kroner.
Nu er det store spørgsmål, om nogle af de millioner ender på den københavnske Vestegn.
Læs også:Jan Bech Andersen indikerer forlængelse af økonomisk støtte i Brøndby
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
NYHEDER
Stort medie: Blev Norge snydt?
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
