Ebbe Sand om Brøndby-exit: Det var en mega skuffende afslutning

Ebbe Sand åbner nu op om den sidste tid som sportsdirektør i Brøndby IF. Landsholdets assisterende træner kunne læse i avisen, at han ville blive afløst af Carsten V. Jensen.



Ebbe Sand har forholdt sig tavs, siden han forlod Brøndby IF i midten af juli sidste år, men nu tager han bladet fra munden.

47-årige Ebbe Sand stoppede som sportsdirektør i Brøndby IF den 10. juli efter et uskønt forløb, hvor han kunne læse i Ekstra Bladet, at Carsten V. Jensen var på vej ind som hans afløser. Brøndby har vedkendt sig, at det ikke så kønt ud, og at man gerne ville have beholdt Ebbe Sand, som blev tilbudt en anden rolle i klubben. 

Det takkede han blankt nej til. 

Til gengæld takkede han ja, da han i denne uge blev tilbudt jobbet som assisterende landstræner, og dermed har Ebbe Sand udsigt til et spændende forår. Tiden i Brøndby IF er parkeret i glemmebogen.

– Jeg har det godt. Jeg har forsøgt at vende det til noget positivt, for hvis jeg ikke var stoppet i Brøndby, havde jeg aldrig fået den her mulighed med landsholdet, og den glæder jeg mig meget til. Der er ikke noget, der er så skidt, at det ikke er godt for noget, siger Ebbe Sand til tipsbladet.dk.

Hvordan ser du tilbage på din sidste tid i Brøndby IF?

– Det var ikke den slutning, jeg havde regnet med. Det kunne helt sikkert godt have været håndteret bedre, men jeg vil gerne slå fast, at jeg ikke er nogen bitter mand. Brøndby IF er stadig min klub i Danmark, og jeg ønsker dem alt det bedste.

Hvad kunne have været håndteret bedre helt konkret?

– Jeg ville gerne have været involveret i, hvad der foregik. Det er aldrig rart, når der lækkes noget til medierne, som ikke skulle have været det. Jeg kunne jo læse i avisen, at Carsten V. Jensen var på vej til at overtage mit job. Det havde jeg gerne været foruden.

– Men Brøndby er i sin gode ret til at pege på en ny mand til jobbet, og jeg kender “CV” som en rigtig dygtig fodboldmand, så det skal nok blive godt for Brøndby fremadrettet. Det er måden, det skete på, der ærgrer mig. 

Har du talt med Jan Bech Andersen efterfølgende?

– Nej, det har jeg ikke.

Fordi du ikke har ønsket at tale med ham?

– Det er jo ikke sådan, at jeg ikke hilser på Jan, hvis jeg møder ham. Der er en nogle ting, jeg er meget ærgerlig over, men hvis jeg ser bort fra afslutningen, havde jeg en god og spændende tid i Brøndby. Selvfølgelig skal jeg sætte mig ned med Jan på et tidspunkt og få snakket det hele igennem.

Du blev tilbudt et nyt job i Brøndby – hvorfor takkede du nej?

– Det havde noget at gøre med måden, det hele blev håndteret på. Jeg var mega skuffet og kunne ikke se mig selv fortsætte i Brøndby i nogen rolle. Men nu ser jeg fremad, og hvis man hiver de sidste otte dage ud af ligningen, er jeg meget glad for min tid i Brøndby, slutter Ebbe Sand.

Ebbe Sand fik et halvt år som sportsdirektør i Brøndby IF, hvor han afløste Troels Bech. 

Læs også:Tøfting om Mads Davidsen: Hvad har han lavet i BIF – spillet bordtennis?
Læs også:Brøndby-ejer revser pressen efter Sand-sag




LIVE

LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!

Verdensstjerne roser Højlund

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Kasper Dolberg i choktransfer?

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

‘Min tid i FC København var helt perfekt’



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Simeone fatter det ikke

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

– Han fik et lortetilbud fra OB

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Viborg FF – AGF

Langer ud efter Superliga-stjerne

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

OB – FC Fredericia

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Hvad f….. sker der Tullberg?

FC København – Silkeborg IF

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Blandt dette årtusindes bedste

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Vejle Boldklub – Randers FC

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Roser Superliga-træners søn

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Spotpris – så billig er Højbjerg