Den svenske stjerneangriber Alexander Isak har haft en meget svær start på sit ophold i Liverpool, og lørdag fortsatte hans uheld, endda i en sekvens hvor han scorede et af sine sjældne mål i den røde trøje.
Indskiftede Isak sparkede Liverpool på 1-0 i sejren på 2-1 over Tottenham, men blev tacklet så hårdt i skudøjeblikket, at han måtte hjælpes fra banen, og hans udtryk tydede på en skade, der kan være alvorlig.
Det var malurt i bægeret for Liverpool, der så småt er ved at grave sig ud af den krise, der har kendetegnet holdet de seneste måneder.
På tværs af turneringer var det mesterholdets tredje sejr i træk og sjette kamp på stribe uden nederlag. Det rækker lige nu til en femteplads med 29 point for 16 kampe.
Noget værre er situationen for Tottenham og træner Thomas Frank. Holdet har tabt fire af de seneste seks ligakampe og roder rundt helt nede på en 13.-plads med 22 point.
En hård skæbne for Tottenham, der ellers bød Liverpool op til dans både før og efter kampens meget afgørende moment efter en halv time, da Tottenham blev reduceret til ti spillere.
Hollænderen Xavi Simons tacklede landsmanden Virgil van Dijk bagfra, og efter at have genset episoden på VAR ændrede dommeren sit gule kort til et rødt.
Tottenham var tæt på flere gange ved den hele tiden farlige Randal Kolo Muani, men marginalerne var ikke med hjemmeholdet.
En mand i undertal hjalp det ikke ligefrem, at Cristian Romero smed bolden væk i egen forsvarszone, og Florian Wirtz fandt Isak, der scorede efter knap en time.
Nu må undersøgelser vise, hvor slemt det står til med svenskeren, der kom tilbage fra en skade for godt en måned siden.
Når uheldet er ude, må Liverpool finde trøst i, at en anden forward – franske Hugo Ekitike – for alvor har fundet målformen.
Midtvejs i anden halvleg headede han Liverpool på 2-0 – hans femte mål i de seneste tre ligakampe.
Tottenhams spillere og Frank argumenterede kraftigt for et frispark inde foran mål, men forgæves.
Kampbilledet sagde “game over”, men Tottenham genoplivede spændingen, da bolden i et klumpspil endte hos Richarlison, der reducerede med syv minutter tilbage.
Richarlison fik kort efter en ny stor chance, da han var ved at slippe alene igennem i den meget hektiske slutfase, hvor stemningen mellem spillerne var mildt sagt dårlig.
Tottenham fik ti minutters tillægstid til at jagte det ene point, men da anfører Cristian Romero allerede efter to af dem fik sit andet gule kort for en eftertackling, blev vilkårene sværere.
Men selv 9 mod 11 skabte Tottenham farlige situationer mod det nervøse Liverpool-hold, som dog red stormen af.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
EKSKLUSIVT