Avis: Dette skifte sigter Mikael Uhre efter

Brøndby-bomber Mikael Uhre vil gerne væk denne vinter, og der er især én destination, han finder interessant, skriver Ekstra Bladet.



Han har scoret mål på stribe, så det er formentlig masser af interesse i Brøndby-angriber Mikael Uhre. Spørgsmålet er, om der kommer et bud, der er stort nok til at tage den 27-årige frontløber væk fra BIF.

Selv om han kun har et år igen af sin aftale med Brøndby IF, har fodbolddirektør Carsten V. Jensen allerede fastslået, at der skal et stort bud til, hvis han skal væk fra den københavnske Vestegn.

Mikael Uhre har gennem noget tid ønsket at prøve sig af i udlandet, og ifølge Ekstra Bladet ønsker angriberen at komme til England. Her lokker den næstbedste række, The Championship. Det er det, Uhre sigter efter, selv om avisen også fortæller, at Uhre ikke er fastlåst i sit ønske om at komme til England, da der kan komme et bud fra en klub i et andet land, som Uhre finder attraktivt.

Angriberen har været i Brøndby IF siden sommeren 2018, hvor han kom til klubben fra SønderjyskE, og i en længere periode var sønderjyden i periferien af Brøndby-holdet, men under Niels Frederiksen har han udviklet sig til en stor profil i Superligaen og fik også landsholdsdebut i efteråret.

Uhre blev Superliga-topscorer i sidste sæson og ligger også øverst på topscorerlisten i denne sæson.

For Brøndby giver det god mening at holde i angriberen, selv om prisen vil falde markant det næste halve år, for Uhre er afgørende for BIF, der efter en svag start på sæsonen har spillet sig helt op i toppen og ligger nummer tre med fem point op til topholdet FC Midtjylland. Man kan altså ende i en situation, hvor man igen spiller med om mesterskabet, og så kan en spiller med Mikael Uhres kvaliteter blive afgørende for, om det bliver til guld, sølv eller bronze.





LIVE

LIVE: Jacob Neestrup er landet

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Serie A-klubber jagter Randers-profil

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forhandler med storklub

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Fem bud på Brøndbys nye træner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-oprykker varsler flere transfers

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Her er FC Københavns vej i Europa

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Liverpool – Brentford



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK