Avis: Disse klubber kiggede på Roony Bardghji

Der var flere prominente klubber på stadion, da Roony FC København og Manchester United mødtes. Og de var der blandt andet for at se nærmere på Roony Bardghji.



Han var sur over ikke at blive udtaget til det svenske landshold senest, som han fortalte til Tipsbladet, og man forstår det 17-årige stortalent Roony Bardghji, der er fremtiden på Sveriges landshold.

Onsdag gav han svar på tiltale, da han scorede sejrsmålet til 4-3 mod Manchester United i Champions League-gruppespillet, og i det hele taget har det svenske stortalent rykket sig meget siden sidste sæson. 

Han har scoret syv gange i Superligaen, og målet mod Manchester United var hans første i gruppespillet i Champions League.

Og målet i Parken onsdag kom også foran mange prominente klubber.

Ifølge Daily Mail var store klubber som Chelsea, Barcelona, FC Bayern München og AFC Ajax på plads i Parken for at se nærmere på FC Københavns guldfugl.

Roony Bardghji startede godt nok på bænken i kampen, men han kom ind i anden halvleg, da det skulle afgøres, og svenskeren gav virkelig noget til FC Københavns offensiv.

Tidligere har der også været rygter om, at han er på blokken i de største klubber i Europa, og det virker mest af alt som et spørgsmål om tid, før FC København sælger ham. Og det bliver næppe for småpenge.

I alt står Roony Bardghji noteret for 10 scoringer i 23 kampe i denne sæson for FCK, der i 2020 hentede offensivspilleren i Malmö FF.

Kontrakten med FCK løber frem til 31. december 2025.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Færdig i Real Madrid

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

10. gang i træk

AGF – Sønderjyske

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United – Liverpool

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

OB – Silkeborg IF

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Randers FC – Vejle Boldklub

Emre Mor færdig

Chok i Wolfsburg

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

– Det var virkelig pinligt

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Superliga-komet overgår flere monstersalg