Avis: Færdig i FCK – her er Stamenic’ nye klub

Marko Stamenic har angiveligt fremtiden på plads, efter det i januar blev meldt ud, at han forlader FC København til sommer.



FC København meldte i januar ud, at Marko Stamenic ikke ønsker at forlænge sin kontrakt, og dermed er den newzealandske midtbanemand færdig i hovedstaden efter denne sæson.

Nu forlyder det også, at han har fremtiden på plads.

Ifølge det serbiske medie Informer skifter Marko Stamenic til Røde Stjerne til sommer, og han har underskrevet en "længerevarende aftale" med de mangedobbelte mestre fra Serbien. 

FC København og Røde Stjerne forhandlede også om Marko Stamenic i det netop overståede transefrvindue, men Informer skriver, at FCK ikke var villige til at sænke prisen på 7,5 millioner kroner, og det ville serberne ikke betale for en spiller, de kan hente gratis til sommer. 

Holdt FCK hen i tre måneder
FC København forsøgte længe at indgå en ny aftale med den 20-årige midtbanespiller, men til sidst mistede de tålmodigheden.

Det fortalte cheftræner Jacob Neestrup til Tipsbladet 11. januar.

– Marko har haft en forlængelse tilbudt nærmest lige siden, at jeg tiltrådte som cheftræner i FC København, fordi jeg har stor tiltro til ham. Marko har gjort sig sine overvejelser, og det har vi også i og med, at der gik så lang tid uden en underskrift.

– På et tidspunkt begynder vi selvfølgelig også at spørge os selv, om det nu er det rigtige? For et par dage siden blev vi enige om, at kontrakten ikke skal forlænges. Han er nået frem til, at han gerne vil noget andet, og vi skal ikke have spillere i FCK, som vil noget andet – uanset hvor meget vi holder af dem,

– Der er ingen ”bad feelings”, han er en fantastisk fyr, som har været ærlig omkring, at han gerne vil prøve noget nyt. Det er, som det er, og jeg beholder gerne Marko frem til sommer, lyder det fra FCK-træneren, lød det fra Neestrup. 

Marko Stamenic har spillet 16 kampe for FC Københavns bedste mandskab. 





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stor hyldest af Mike Tullberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Transferfri stjerne i København

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe