FC København hentede en række nye spillere til klubben i sommerens transfervindue, og blandt de nye ansigter var to målmænd i form af Kamil Grabara og Johan Guadagno. Noget tyder dog på, at der også var andre keepere på blokken i den danske hovedstad.
Ifølge det bulgarske medie Tema Sport viste FC København interesse for den 19-årige målmand Svetoslav Vutsov, der til dagligt tørner ud for Slavia Sofia og desuden vogter målet på Bulgariens U21-landshold.
Ifølge mediet tikkede der i sommerens transfervindue et bud på 15 millioner kroner fra FC København ind i mailboksen hos Slavia Sofia, men Vutson valgte at blive i klubben, hvor han er sikret spilletid. Forventningen er, at han på sigt kan tiltrække sig interesse fra endnu større klubber end FC København.
Om Svetoslav Vutsov fortsat fortsat er på blokken i FC København, melder historien ikke noget om, men umiddelbart er det svært at forestille sig, at løverne ønsker at foretage sig yderligere på målmandsposten.
Med Kamil Grabara og Karl-Johan Johnsson som den nuværende besætning – og fortsat ejerskab over Sten Grytebust – er det næppe der, FCK lige nu føler et behov for at styrke sig.
Desuden har klubben en stor tro på, at 18-årige Johan Guadagno, der blev hentet i Manchester United, på sigt kan gøre sig gældende på førsteholdet.
– Han er en spiller, som ungdomsafdelingen har fulgt meget tæt, og som de overleverede til os i den sammenhæng. Jeg må bare sige, at han er et stort talent. Han har været rigtig dygtig indtil videre, og jeg er meget imponeret. Ham spår jeg en meget stor fremtid. Tiden er ikke hans lige nu, men det skal han sørge for, at det bliver, sagde sportsdirektør Peter Christiansen til tipsbladet.dk i midten af juli.
Svetoslav Vutsov er med sine 195 centimeter en målmand, der rager godt op i landskabet. Han kommer dog næppe til at tone frem i den danske hovedstad.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
Raser: Det er latterligt!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIVE: Slutfløjt i Parken
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
MEDIE
