Avis: FC København byder på målmand

Ifølge Ekstra Bladet er det FC København, som har afgivet et bud på AaB’s Theo Sander.



FC København har tidligere fortalt, at de er i markedet efter en ny målmand, og det kan nu ende med at blive AaB’s Theo Sander.

Det skriver Ekstra Bladet.

Ifølge avisens oplysninger har FC København budt på den 18-årige målmand, og parterne skulle være enige om en pris på ham. Nu mangler Theo Sander blot at blive enig med FC København om de personlige vilkår i en aftale.

AaB bekræftede tidligere mandag, at man havde modtaget et bud på Theo Sander og forhandlede om et salg af ham. Her oplyste nordjyderne også, at de igangværende forhandlinger ikke er ensbetydende med et salg.

FC København har sagt farvel til Karl-Johan Johnsson, mens Kamil Grabara er et rygende varmt salgsemne denne sommer. Ryger polakken afsted, er man efterladt med Andreas Dithmer, der næppe er klar til at indtage den store scene.

Theo Sander står noteret for 15 officielle førsteholdskampe for AaB. Sidste efterår blev han kastet for løverne, da Josip Posavec pådrog sig en skade, og så fik den unge keeper sin ilddåb.

Fejlene var for mange, men man så også i glimt prøver på et unikt målmandstalent, som han er blevet udnævt til at være gennem de seneste år. Han er på kontrakt i AaB frem til 2025.

Tidligere i transfervinduet blev storklubben Inter meldt ude efter Theo Sander. De er formentlig stadig på målmandsjagt, da man siger farvel til André Onana, men de sko kan AaB-målmanden på ingen måde udfylde lige nu.

Omvendt er Kamil Grabara også blevet nævnt som en mulighed i Inter, og spørgsmålet kan derfor være, om der er gang i en større målmandsrokade. Mister man Kamil Grabara, så vil FCK formenlig gå efter en ny førstekeeper, mens man langsomt vil køre Theo Sander i stilling.







LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Laudrup stopper på TV 2

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

– Schwartau-handel giver ingen mening



LIVE

VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afviser monsterbud på Simsir

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagter stor Liverpool-stjerne

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Eksperter raser: Hvad med Messi?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Spanien – Østrig

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

AGF-scoop: Hijackede transfer

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Portugal – Kroatien

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Her kan man se La Liga fremover

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Tullberg teaser for transfer