FC København har tidligere fortalt, at de er i markedet efter en ny målmand, og det kan nu ende med at blive AaB’s Theo Sander.
Det skriver Ekstra Bladet.
Ifølge avisens oplysninger har FC København budt på den 18-årige målmand, og parterne skulle være enige om en pris på ham. Nu mangler Theo Sander blot at blive enig med FC København om de personlige vilkår i en aftale.
AaB bekræftede tidligere mandag, at man havde modtaget et bud på Theo Sander og forhandlede om et salg af ham. Her oplyste nordjyderne også, at de igangværende forhandlinger ikke er ensbetydende med et salg.
FC København har sagt farvel til Karl-Johan Johnsson, mens Kamil Grabara er et rygende varmt salgsemne denne sommer. Ryger polakken afsted, er man efterladt med Andreas Dithmer, der næppe er klar til at indtage den store scene.
Theo Sander står noteret for 15 officielle førsteholdskampe for AaB. Sidste efterår blev han kastet for løverne, da Josip Posavec pådrog sig en skade, og så fik den unge keeper sin ilddåb.
Fejlene var for mange, men man så også i glimt prøver på et unikt målmandstalent, som han er blevet udnævt til at være gennem de seneste år. Han er på kontrakt i AaB frem til 2025.
Tidligere i transfervinduet blev storklubben Inter meldt ude efter Theo Sander. De er formentlig stadig på målmandsjagt, da man siger farvel til André Onana, men de sko kan AaB-målmanden på ingen måde udfylde lige nu.
Omvendt er Kamil Grabara også blevet nævnt som en mulighed i Inter, og spørgsmålet kan derfor være, om der er gang i en større målmandsrokade. Mister man Kamil Grabara, så vil FCK formenlig gå efter en ny førstekeeper, mens man langsomt vil køre Theo Sander i stilling.
LIVE
LIVE: Brøndby jagter dansk træner
LIGE NU
Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Brøndby fyrer Steve Cooper
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
OPTAKT
Liverpool – Brentford
Færdig som cheftræner i Real Madrid
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
EKSKLUSIVT
