FC København har tidligere fortalt, at de er i markedet efter en ny målmand, og det kan nu ende med at blive AaB’s Theo Sander.
Det skriver Ekstra Bladet.
Ifølge avisens oplysninger har FC København budt på den 18-årige målmand, og parterne skulle være enige om en pris på ham. Nu mangler Theo Sander blot at blive enig med FC København om de personlige vilkår i en aftale.
AaB bekræftede tidligere mandag, at man havde modtaget et bud på Theo Sander og forhandlede om et salg af ham. Her oplyste nordjyderne også, at de igangværende forhandlinger ikke er ensbetydende med et salg.
FC København har sagt farvel til Karl-Johan Johnsson, mens Kamil Grabara er et rygende varmt salgsemne denne sommer. Ryger polakken afsted, er man efterladt med Andreas Dithmer, der næppe er klar til at indtage den store scene.
Theo Sander står noteret for 15 officielle førsteholdskampe for AaB. Sidste efterår blev han kastet for løverne, da Josip Posavec pådrog sig en skade, og så fik den unge keeper sin ilddåb.
Fejlene var for mange, men man så også i glimt prøver på et unikt målmandstalent, som han er blevet udnævt til at være gennem de seneste år. Han er på kontrakt i AaB frem til 2025.
Tidligere i transfervinduet blev storklubben Inter meldt ude efter Theo Sander. De er formentlig stadig på målmandsjagt, da man siger farvel til André Onana, men de sko kan AaB-målmanden på ingen måde udfylde lige nu.
Omvendt er Kamil Grabara også blevet nævnt som en mulighed i Inter, og spørgsmålet kan derfor være, om der er gang i en større målmandsrokade. Mister man Kamil Grabara, så vil FCK formenlig gå efter en ny førstekeeper, mens man langsomt vil køre Theo Sander i stilling.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Inter skuffer stort mod Torino
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
