Avis: FC København ser på engelsk forsvarsspiller

Hovedstadsklubben har angiveligt den unge venstre back i kikkerten.



Siden FC København sendte Viktor Kristiansen til engelsk fodbold for et kæmpe millionbeløb i januar, har 'Løverne' forsøgt flere forskellige løsninger på venstre back – nogle gange af nød, andre gange af lyst. 

Indtil videre har unge Elias Jelert og nykøbte Christian Sørensen delt tjansen, men det ligner ikke, at Jacob Neestrup har fundet en langtidsholdbar løsning. 

Jelert er afgjort bedre i højre side, og Sørensen har ikke cementeret sin plads i startopstillingen, selvom han efterhånden har fundet sig mere til rette i Neestrups system. 

Nu bliver FC København kædet sammen med en engelsk venstre back.  

The Scottish Sun beretter, at FCK holder øje med den 21-årige englænder Archie Brown, der til daglig slår folderne ud i den andenbedste schweiziske række for FC Lausanne-Sport.

Brown har imponeret i indeværende sæson, hvor han har bidraget med fem mål og fire assists fra sit udgangspunkt i venstre side og hjulpet klubben til oprykning. 

Skal sportsdirektør Peter Christiansen og kompagni have nallerne i Brown, skal man angiveligt smide omkring to millioner pund, svarende til cirka 15 millioner danske kroner, hvilket vil være et overkommeligt beløb for hovedstadsklubben, der solgte Victor Kristnansen for op imod 150 millioner. 

Københavnerne kan dog få kamp til stregen om Browns underskrift. The Scottish Sun melder, at de skotske mastodonter Celtic og Glasgow Rangers er interesseret i at hente den unge forsvarsspiller til sommer.

Archie Brown fik sin fodboldopdragelse i Derby Countys akademi, hvor han i en lang årrække har spillet i Premier Leagues ungdomsturneringer. 

Udover at spille på venstrebacken kan den 1,90 meter høje englænder også gøre sig i venstre side af forsvaret, hvorfor han er blevet sammenlignet med Ajax' kæmpetalent Calvin Bassey. 

Archie Brown har kontraktudløb med FC Lausanne-Sport i 2025.





Superliga-LIVE: Forklarer absurd VAR-show




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Mange i Premier League vil have Superliga-profil



LIVE

Superliga-LIVE: Forklarer absurd VAR-show

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Vil ikke juble i Parken

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Afslører Brøndbys transferplaner

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

De viser interesse for Lyngby-profil

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe