Avis: FC København ser på engelsk forsvarsspiller

Hovedstadsklubben har angiveligt den unge venstre back i kikkerten.



Siden FC København sendte Viktor Kristiansen til engelsk fodbold for et kæmpe millionbeløb i januar, har 'Løverne' forsøgt flere forskellige løsninger på venstre back – nogle gange af nød, andre gange af lyst. 

Indtil videre har unge Elias Jelert og nykøbte Christian Sørensen delt tjansen, men det ligner ikke, at Jacob Neestrup har fundet en langtidsholdbar løsning. 

Jelert er afgjort bedre i højre side, og Sørensen har ikke cementeret sin plads i startopstillingen, selvom han efterhånden har fundet sig mere til rette i Neestrups system. 

Nu bliver FC København kædet sammen med en engelsk venstre back.  

The Scottish Sun beretter, at FCK holder øje med den 21-årige englænder Archie Brown, der til daglig slår folderne ud i den andenbedste schweiziske række for FC Lausanne-Sport.

Brown har imponeret i indeværende sæson, hvor han har bidraget med fem mål og fire assists fra sit udgangspunkt i venstre side og hjulpet klubben til oprykning. 

Skal sportsdirektør Peter Christiansen og kompagni have nallerne i Brown, skal man angiveligt smide omkring to millioner pund, svarende til cirka 15 millioner danske kroner, hvilket vil være et overkommeligt beløb for hovedstadsklubben, der solgte Victor Kristnansen for op imod 150 millioner. 

Københavnerne kan dog få kamp til stregen om Browns underskrift. The Scottish Sun melder, at de skotske mastodonter Celtic og Glasgow Rangers er interesseret i at hente den unge forsvarsspiller til sommer.

Archie Brown fik sin fodboldopdragelse i Derby Countys akademi, hvor han i en lang årrække har spillet i Premier Leagues ungdomsturneringer. 

Udover at spille på venstrebacken kan den 1,90 meter høje englænder også gøre sig i venstre side af forsvaret, hvorfor han er blevet sammenlignet med Ajax' kæmpetalent Calvin Bassey. 

Archie Brown har kontraktudløb med FC Lausanne-Sport i 2025.





Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Wolfsburg – Bayern

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Peter Schmeichel lander stort job



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Køber snart Brøndby-angriber

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

– Det var en af de værste dage

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Manchester City – Brentford

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen