Siden FC København sendte Viktor Kristiansen til engelsk fodbold for et kæmpe millionbeløb i januar, har 'Løverne' forsøgt flere forskellige løsninger på venstre back – nogle gange af nød, andre gange af lyst.
Indtil videre har unge Elias Jelert og nykøbte Christian Sørensen delt tjansen, men det ligner ikke, at Jacob Neestrup har fundet en langtidsholdbar løsning.
Jelert er afgjort bedre i højre side, og Sørensen har ikke cementeret sin plads i startopstillingen, selvom han efterhånden har fundet sig mere til rette i Neestrups system.
Nu bliver FC København kædet sammen med en engelsk venstre back.
The Scottish Sun beretter, at FCK holder øje med den 21-årige englænder Archie Brown, der til daglig slår folderne ud i den andenbedste schweiziske række for FC Lausanne-Sport.
Brown har imponeret i indeværende sæson, hvor han har bidraget med fem mål og fire assists fra sit udgangspunkt i venstre side og hjulpet klubben til oprykning.
Skal sportsdirektør Peter Christiansen og kompagni have nallerne i Brown, skal man angiveligt smide omkring to millioner pund, svarende til cirka 15 millioner danske kroner, hvilket vil være et overkommeligt beløb for hovedstadsklubben, der solgte Victor Kristnansen for op imod 150 millioner.
Københavnerne kan dog få kamp til stregen om Browns underskrift. The Scottish Sun melder, at de skotske mastodonter Celtic og Glasgow Rangers er interesseret i at hente den unge forsvarsspiller til sommer.
Archie Brown fik sin fodboldopdragelse i Derby Countys akademi, hvor han i en lang årrække har spillet i Premier Leagues ungdomsturneringer.
Udover at spille på venstrebacken kan den 1,90 meter høje englænder også gøre sig i venstre side af forsvaret, hvorfor han er blevet sammenlignet med Ajax' kæmpetalent Calvin Bassey.
Archie Brown har kontraktudløb med FC Lausanne-Sport i 2025.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
NYHEDER
Kniven for struben: Chefen hylder spillerne
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
MEDIE