Siden FC København sendte Viktor Kristiansen til engelsk fodbold for et kæmpe millionbeløb i januar, har 'Løverne' forsøgt flere forskellige løsninger på venstre back – nogle gange af nød, andre gange af lyst.
Indtil videre har unge Elias Jelert og nykøbte Christian Sørensen delt tjansen, men det ligner ikke, at Jacob Neestrup har fundet en langtidsholdbar løsning.
Jelert er afgjort bedre i højre side, og Sørensen har ikke cementeret sin plads i startopstillingen, selvom han efterhånden har fundet sig mere til rette i Neestrups system.
Nu bliver FC København kædet sammen med en engelsk venstre back.
The Scottish Sun beretter, at FCK holder øje med den 21-årige englænder Archie Brown, der til daglig slår folderne ud i den andenbedste schweiziske række for FC Lausanne-Sport.
Brown har imponeret i indeværende sæson, hvor han har bidraget med fem mål og fire assists fra sit udgangspunkt i venstre side og hjulpet klubben til oprykning.
Skal sportsdirektør Peter Christiansen og kompagni have nallerne i Brown, skal man angiveligt smide omkring to millioner pund, svarende til cirka 15 millioner danske kroner, hvilket vil være et overkommeligt beløb for hovedstadsklubben, der solgte Victor Kristnansen for op imod 150 millioner.
Københavnerne kan dog få kamp til stregen om Browns underskrift. The Scottish Sun melder, at de skotske mastodonter Celtic og Glasgow Rangers er interesseret i at hente den unge forsvarsspiller til sommer.
Archie Brown fik sin fodboldopdragelse i Derby Countys akademi, hvor han i en lang årrække har spillet i Premier Leagues ungdomsturneringer.
Udover at spille på venstrebacken kan den 1,90 meter høje englænder også gøre sig i venstre side af forsvaret, hvorfor han er blevet sammenlignet med Ajax' kæmpetalent Calvin Bassey.
Archie Brown har kontraktudløb med FC Lausanne-Sport i 2025.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
OPTAKT
Tunesien – Holland
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
OPTAKT
Schweiz – Canada
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
Skylder FC København penge – straffes hårdt
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
INTERVIEW