Avis: FC København ser på engelsk forsvarsspiller

Hovedstadsklubben har angiveligt den unge venstre back i kikkerten.



Siden FC København sendte Viktor Kristiansen til engelsk fodbold for et kæmpe millionbeløb i januar, har 'Løverne' forsøgt flere forskellige løsninger på venstre back – nogle gange af nød, andre gange af lyst. 

Indtil videre har unge Elias Jelert og nykøbte Christian Sørensen delt tjansen, men det ligner ikke, at Jacob Neestrup har fundet en langtidsholdbar løsning. 

Jelert er afgjort bedre i højre side, og Sørensen har ikke cementeret sin plads i startopstillingen, selvom han efterhånden har fundet sig mere til rette i Neestrups system. 

Nu bliver FC København kædet sammen med en engelsk venstre back.  

The Scottish Sun beretter, at FCK holder øje med den 21-årige englænder Archie Brown, der til daglig slår folderne ud i den andenbedste schweiziske række for FC Lausanne-Sport.

Brown har imponeret i indeværende sæson, hvor han har bidraget med fem mål og fire assists fra sit udgangspunkt i venstre side og hjulpet klubben til oprykning. 

Skal sportsdirektør Peter Christiansen og kompagni have nallerne i Brown, skal man angiveligt smide omkring to millioner pund, svarende til cirka 15 millioner danske kroner, hvilket vil være et overkommeligt beløb for hovedstadsklubben, der solgte Victor Kristnansen for op imod 150 millioner. 

Københavnerne kan dog få kamp til stregen om Browns underskrift. The Scottish Sun melder, at de skotske mastodonter Celtic og Glasgow Rangers er interesseret i at hente den unge forsvarsspiller til sommer.

Archie Brown fik sin fodboldopdragelse i Derby Countys akademi, hvor han i en lang årrække har spillet i Premier Leagues ungdomsturneringer. 

Udover at spille på venstrebacken kan den 1,90 meter høje englænder også gøre sig i venstre side af forsvaret, hvorfor han er blevet sammenlignet med Ajax' kæmpetalent Calvin Bassey. 

Archie Brown har kontraktudløb med FC Lausanne-Sport i 2025.





LIVE

TransferLIVE: Meldes færdig i dansk klub

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

VM-helt: Gud belønner dem, der fortjener det mest

LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes

Han er VM’s bedste spiller

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

‘Spanien var det bedste hold’

FC København kan miste endnu en stjerne

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vallys afslører flere års hemmelig dialog



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

VM-vækkeuret kommer med surt opstød

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Klar for FC København

Flere slagter dansker efter grim aktion

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber