Avis: FC København ser på engelsk forsvarsspiller

Hovedstadsklubben har angiveligt den unge venstre back i kikkerten.



Siden FC København sendte Viktor Kristiansen til engelsk fodbold for et kæmpe millionbeløb i januar, har 'Løverne' forsøgt flere forskellige løsninger på venstre back – nogle gange af nød, andre gange af lyst. 

Indtil videre har unge Elias Jelert og nykøbte Christian Sørensen delt tjansen, men det ligner ikke, at Jacob Neestrup har fundet en langtidsholdbar løsning. 

Jelert er afgjort bedre i højre side, og Sørensen har ikke cementeret sin plads i startopstillingen, selvom han efterhånden har fundet sig mere til rette i Neestrups system. 

Nu bliver FC København kædet sammen med en engelsk venstre back.  

The Scottish Sun beretter, at FCK holder øje med den 21-årige englænder Archie Brown, der til daglig slår folderne ud i den andenbedste schweiziske række for FC Lausanne-Sport.

Brown har imponeret i indeværende sæson, hvor han har bidraget med fem mål og fire assists fra sit udgangspunkt i venstre side og hjulpet klubben til oprykning. 

Skal sportsdirektør Peter Christiansen og kompagni have nallerne i Brown, skal man angiveligt smide omkring to millioner pund, svarende til cirka 15 millioner danske kroner, hvilket vil være et overkommeligt beløb for hovedstadsklubben, der solgte Victor Kristnansen for op imod 150 millioner. 

Københavnerne kan dog få kamp til stregen om Browns underskrift. The Scottish Sun melder, at de skotske mastodonter Celtic og Glasgow Rangers er interesseret i at hente den unge forsvarsspiller til sommer.

Archie Brown fik sin fodboldopdragelse i Derby Countys akademi, hvor han i en lang årrække har spillet i Premier Leagues ungdomsturneringer. 

Udover at spille på venstrebacken kan den 1,90 meter høje englænder også gøre sig i venstre side af forsvaret, hvorfor han er blevet sammenlignet med Ajax' kæmpetalent Calvin Bassey. 

Archie Brown har kontraktudløb med FC Lausanne-Sport i 2025.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Nu melder Christian Eriksen ud

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Infantino i stort forsvar af billetpriser



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

‘Det er slut’

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Peger på ham som ny Superliga-træner

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

OB jagter tidligere Superliga-profil

Succestræner forlader Premier League-klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Afslører: Storklub missede Højlund

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Storklub har kontaktet Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Supercomputer: De vinder VM

Bud på 1,12 milliard afvist