Avis: FC København ser på engelsk forsvarsspiller

Hovedstadsklubben har angiveligt den unge venstre back i kikkerten.



Siden FC København sendte Viktor Kristiansen til engelsk fodbold for et kæmpe millionbeløb i januar, har 'Løverne' forsøgt flere forskellige løsninger på venstre back – nogle gange af nød, andre gange af lyst. 

Indtil videre har unge Elias Jelert og nykøbte Christian Sørensen delt tjansen, men det ligner ikke, at Jacob Neestrup har fundet en langtidsholdbar løsning. 

Jelert er afgjort bedre i højre side, og Sørensen har ikke cementeret sin plads i startopstillingen, selvom han efterhånden har fundet sig mere til rette i Neestrups system. 

Nu bliver FC København kædet sammen med en engelsk venstre back.  

The Scottish Sun beretter, at FCK holder øje med den 21-årige englænder Archie Brown, der til daglig slår folderne ud i den andenbedste schweiziske række for FC Lausanne-Sport.

Brown har imponeret i indeværende sæson, hvor han har bidraget med fem mål og fire assists fra sit udgangspunkt i venstre side og hjulpet klubben til oprykning. 

Skal sportsdirektør Peter Christiansen og kompagni have nallerne i Brown, skal man angiveligt smide omkring to millioner pund, svarende til cirka 15 millioner danske kroner, hvilket vil være et overkommeligt beløb for hovedstadsklubben, der solgte Victor Kristnansen for op imod 150 millioner. 

Københavnerne kan dog få kamp til stregen om Browns underskrift. The Scottish Sun melder, at de skotske mastodonter Celtic og Glasgow Rangers er interesseret i at hente den unge forsvarsspiller til sommer.

Archie Brown fik sin fodboldopdragelse i Derby Countys akademi, hvor han i en lang årrække har spillet i Premier Leagues ungdomsturneringer. 

Udover at spille på venstrebacken kan den 1,90 meter høje englænder også gøre sig i venstre side af forsvaret, hvorfor han er blevet sammenlignet med Ajax' kæmpetalent Calvin Bassey. 

Archie Brown har kontraktudløb med FC Lausanne-Sport i 2025.







LIVE

VM-LIVE: Rashford er tilbage for England

Schweiz – Algeriet

Tullberg teaser for transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Steve Cooper med stor beslutning

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



LIVE

TransferLIVE: Vanvittig præsentation i storklub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Chelsea henter back til 375 mio.

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Brøndby tæt på denne keeper



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

De køber ham for 740 mio.

De tager ikke med FC København på træningslejr

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

England – DR Congo

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM