FC København på vej mod endnu en historisk stor sponsoraftale

Ifølge BT skal FC København have ny trøjesponsor til sommer, og aftalen ender med at blive den største i dansk fodbolds historie.



2020 er åbenbart året, hvor FC København underskriver rekordstore sponsoraftaler. Først forlængede mestrene kontrakten med hovedsponsoren, Carlsberg, der ifølge Ekstra Bladet indbringer 30 millioner kroner om året og dermed er historiens største sportssponsorat i Danmark.

Nu står FCK over for endnu en stor aftale. BT skriver, at klubben trøjesponsorat udløber til sommer, og at en række mærker er interesserede i at føre det videre. Herunder Nike og den nuværende trøjesponsor, Adidas.

Ifølge avisen bliver aftalen under alle omstændigheder den største i dansk fodbolds historie og altså også større end landsholdets. Katja Moesgaard, der er kommerciel direktør i FC København, bekræfter, at klubben skal lave en ny sponsoraftale, men vil ikke udtale sig om beløbet.

– Det er korrekt, at vores nuværende aftale udløber til sommer, og det har naturligvis affødt en stor interesse fra en række spillere på markedet. Vi kommenterer ikke på forhandlinger med hverken nuværende eller eventuelt kommende partnere i medierne, siger hun til BT.

FC København-spillerne har de seneste otte år båret Adidas-trøjer, mens der har står Carlsberg på deres brystkasser i mere end 20 år. Bryggeriet har således været hovedsponsor siden 1999.

Parken Sport & Entertainment, FCK’s moderselskab, indkasserede i 2018 samlet set 85 millioner kroner i sponsorindtægter. 





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Nu melder Christian Eriksen ud

Jordan Larsson meldes enig med denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Optakt: USA – Paraguay

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

VM-LIVE: Tre røde kort i VM-åbningskampen