FC København på vej mod endnu en historisk stor sponsoraftale

Ifølge BT skal FC København have ny trøjesponsor til sommer, og aftalen ender med at blive den største i dansk fodbolds historie.



2020 er åbenbart året, hvor FC København underskriver rekordstore sponsoraftaler. Først forlængede mestrene kontrakten med hovedsponsoren, Carlsberg, der ifølge Ekstra Bladet indbringer 30 millioner kroner om året og dermed er historiens største sportssponsorat i Danmark.

Nu står FCK over for endnu en stor aftale. BT skriver, at klubben trøjesponsorat udløber til sommer, og at en række mærker er interesserede i at føre det videre. Herunder Nike og den nuværende trøjesponsor, Adidas.

Ifølge avisen bliver aftalen under alle omstændigheder den største i dansk fodbolds historie og altså også større end landsholdets. Katja Moesgaard, der er kommerciel direktør i FC København, bekræfter, at klubben skal lave en ny sponsoraftale, men vil ikke udtale sig om beløbet.

– Det er korrekt, at vores nuværende aftale udløber til sommer, og det har naturligvis affødt en stor interesse fra en række spillere på markedet. Vi kommenterer ikke på forhandlinger med hverken nuværende eller eventuelt kommende partnere i medierne, siger hun til BT.

FC København-spillerne har de seneste otte år båret Adidas-trøjer, mens der har står Carlsberg på deres brystkasser i mere end 20 år. Bryggeriet har således været hovedsponsor siden 1999.

Parken Sport & Entertainment, FCK’s moderselskab, indkasserede i 2018 samlet set 85 millioner kroner i sponsorindtægter. 






Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

De lurer på Vejle-profil

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

Monsterbud på vej

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

De jagter Henrik Meister

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Medier sender ham hjem til AGF



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Afslører dansk toptræners millionløn

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Kæmper om det samme trænerjob

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Iran får grønt lys til VM

Benhård kritik af Danmark

Tottenham henter Liverpool-profil

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.