FC Midtjylland nåede netop at offentliggøre et tidspunkt for tirsdagens pressemøde, før rygtet om et returskifte for Erik Sviatchenko blev spredt.
Tirsdag forventes det, at FC Midtjylland præsenterer danske Erik Sviatchenko, der lejes frem til sommer. Dermed vender forsvarsspilleren hjem til samme klub, som han skiftede fra tilbage i 2015.
Nu erfarer BT oven i købet, at FC Midtjylland blot skal betale halvdelen af den løn, som Erik Sviatchenko plejer at modtage om måneden i Celtic. 250.000 kroner har midtjyderne angiveligt forpligtet sig til at betale, før lejeaftalen slutter den 30. juni 2018. I BT’s artikel fremgår det ikke, hvorvidt forsvarsspillerens samlede lønpakke bliver mindre, mens han er udlejet. Dog betaler Celtic en del af lønnen.
Yderligere kan avisen afsløre, at forsvarsspilleren også fik et tilbud fra en klub i Championship, men danskeren foretrak at skifte på en lejeaftale, så han kan blive klar til at skifte permanent til sommer.
I slutningen af efterårssæonen stod det klart for Erik Sviatchenko, at hans dage i Celtic var talte. Stopperen var ikke en del af Brendan Rodgers’ planer i det skotske, og derfor returnerer han nu til Superligaen.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud her.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
Lewandowski forlader FC Barcelona
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
– Niels Frederiksen er en legende!
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Salah sender særlig besked
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
