Avis: FC Midtjylland nøjes med at betale halvdelen af Sviatchenkos løn

FC Midtjylland skal blot betale halvdelen af den løn, som Erik Sviatchenko ellers modtager i Celtic. Det erfarer BT.



FC Midtjylland nåede netop at offentliggøre et tidspunkt for tirsdagens pressemøde, før rygtet om et returskifte for Erik Sviatchenko blev spredt.

Tirsdag forventes det, at FC Midtjylland præsenterer danske Erik Sviatchenko, der lejes frem til sommer. Dermed vender forsvarsspilleren hjem til samme klub, som han skiftede fra tilbage i 2015.

Nu erfarer BT oven i købet, at FC Midtjylland blot skal betale halvdelen af den løn, som Erik Sviatchenko plejer at modtage om måneden i Celtic. 250.000 kroner har midtjyderne angiveligt forpligtet sig til at betale, før lejeaftalen slutter den 30. juni 2018. I BT’s artikel fremgår det ikke, hvorvidt forsvarsspillerens samlede lønpakke bliver mindre, mens han er udlejet. Dog betaler Celtic en del af lønnen.

Yderligere kan avisen afsløre, at forsvarsspilleren også fik et tilbud fra en klub i Championship, men danskeren foretrak at skifte på en lejeaftale, så han kan blive klar til at skifte permanent til sommer.

I slutningen af efterårssæonen stod det klart for Erik Sviatchenko, at hans dage i Celtic var talte. Stopperen var ikke en del af Brendan Rodgers’ planer i det skotske, og derfor returnerer han nu til Superligaen.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud her.







LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Raser over Brian Riemer-interview

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Martin Jørgensen lander nyt job

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

AC Milan kigger på dansker

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Brian Riemer peger på tre årsager

Bo Svensson svært utilfreds

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status