Avis: FC Midtjylland nøjes med at betale halvdelen af Sviatchenkos løn

FC Midtjylland skal blot betale halvdelen af den løn, som Erik Sviatchenko ellers modtager i Celtic. Det erfarer BT.



FC Midtjylland nåede netop at offentliggøre et tidspunkt for tirsdagens pressemøde, før rygtet om et returskifte for Erik Sviatchenko blev spredt.

Tirsdag forventes det, at FC Midtjylland præsenterer danske Erik Sviatchenko, der lejes frem til sommer. Dermed vender forsvarsspilleren hjem til samme klub, som han skiftede fra tilbage i 2015.

Nu erfarer BT oven i købet, at FC Midtjylland blot skal betale halvdelen af den løn, som Erik Sviatchenko plejer at modtage om måneden i Celtic. 250.000 kroner har midtjyderne angiveligt forpligtet sig til at betale, før lejeaftalen slutter den 30. juni 2018. I BT’s artikel fremgår det ikke, hvorvidt forsvarsspillerens samlede lønpakke bliver mindre, mens han er udlejet. Dog betaler Celtic en del af lønnen.

Yderligere kan avisen afsløre, at forsvarsspilleren også fik et tilbud fra en klub i Championship, men danskeren foretrak at skifte på en lejeaftale, så han kan blive klar til at skifte permanent til sommer.

I slutningen af efterårssæonen stod det klart for Erik Sviatchenko, at hans dage i Celtic var talte. Stopperen var ikke en del af Brendan Rodgers’ planer i det skotske, og derfor returnerer han nu til Superligaen.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud her.





– Han er fuldstændig vanvittig

I chok over Nicolai Poulsen

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Aldrig nogensinde FCK

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Højlund i hovedrolle

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Brøndby takker nej til to spillere

Her er AGF’s transferplaner

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

DBU hylder Hareide

Han er IKKE i spil

Stort Yussuf Poulsen-chok

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

– Lidt af en bombe

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Dansker færdig i Ajax?

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Kæmpe brag venter fredag

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse