Avis: FC Midtjylland nøjes med at betale halvdelen af Sviatchenkos løn

FC Midtjylland skal blot betale halvdelen af den løn, som Erik Sviatchenko ellers modtager i Celtic. Det erfarer BT.



FC Midtjylland nåede netop at offentliggøre et tidspunkt for tirsdagens pressemøde, før rygtet om et returskifte for Erik Sviatchenko blev spredt.

Tirsdag forventes det, at FC Midtjylland præsenterer danske Erik Sviatchenko, der lejes frem til sommer. Dermed vender forsvarsspilleren hjem til samme klub, som han skiftede fra tilbage i 2015.

Nu erfarer BT oven i købet, at FC Midtjylland blot skal betale halvdelen af den løn, som Erik Sviatchenko plejer at modtage om måneden i Celtic. 250.000 kroner har midtjyderne angiveligt forpligtet sig til at betale, før lejeaftalen slutter den 30. juni 2018. I BT’s artikel fremgår det ikke, hvorvidt forsvarsspillerens samlede lønpakke bliver mindre, mens han er udlejet. Dog betaler Celtic en del af lønnen.

Yderligere kan avisen afsløre, at forsvarsspilleren også fik et tilbud fra en klub i Championship, men danskeren foretrak at skifte på en lejeaftale, så han kan blive klar til at skifte permanent til sommer.

I slutningen af efterårssæonen stod det klart for Erik Sviatchenko, at hans dage i Celtic var talte. Stopperen var ikke en del af Brendan Rodgers’ planer i det skotske, og derfor returnerer han nu til Superligaen.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud her.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Klar melding fra Thomas Gravesen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Supercomputer: De vinder VM

FCK henter svensk talent

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Jonas Wind til danskerklub?

Bud på 1,12 milliard afvist

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

De vil købe Munashe Garananga i FCK

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident