Avis: FC Midtjylland nøjes med at betale halvdelen af Sviatchenkos løn

FC Midtjylland skal blot betale halvdelen af den løn, som Erik Sviatchenko ellers modtager i Celtic. Det erfarer BT.



FC Midtjylland nåede netop at offentliggøre et tidspunkt for tirsdagens pressemøde, før rygtet om et returskifte for Erik Sviatchenko blev spredt.

Tirsdag forventes det, at FC Midtjylland præsenterer danske Erik Sviatchenko, der lejes frem til sommer. Dermed vender forsvarsspilleren hjem til samme klub, som han skiftede fra tilbage i 2015.

Nu erfarer BT oven i købet, at FC Midtjylland blot skal betale halvdelen af den løn, som Erik Sviatchenko plejer at modtage om måneden i Celtic. 250.000 kroner har midtjyderne angiveligt forpligtet sig til at betale, før lejeaftalen slutter den 30. juni 2018. I BT’s artikel fremgår det ikke, hvorvidt forsvarsspillerens samlede lønpakke bliver mindre, mens han er udlejet. Dog betaler Celtic en del af lønnen.

Yderligere kan avisen afsløre, at forsvarsspilleren også fik et tilbud fra en klub i Championship, men danskeren foretrak at skifte på en lejeaftale, så han kan blive klar til at skifte permanent til sommer.

I slutningen af efterårssæonen stod det klart for Erik Sviatchenko, at hans dage i Celtic var talte. Stopperen var ikke en del af Brendan Rodgers’ planer i det skotske, og derfor returnerer han nu til Superligaen.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud her.







LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

LIVE: FC København – FC Midtjylland

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Thomas Frank scorer sommerjob

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Transferfri stjerne i København