Avis: FCM sænker prisen markant på midtbanespiller

Superliga-klubben FC Midtjylland beder nu om langt færre millioner, end man ønskede i sommer, hvor det ikke lykkedes at sælge.



Der var nærmest kamp om midtbanespiller Jens-Lys Cajuste i sommer, men FC Midtjylland lykkedes ikke med at få solgt svenskeren.

Og da Cajuste har haft et dårligt efterår med skader og svagt spil, når han har været på banen, er prisen ifølge Ekstra Bladet faldet markant på den 22-årige.

Den svenske landsholdsspiller har til sommer bare et enkelt år igen af sin aftale med FC Midtjylland, og både Evander og ikke mindst den helt store åbenbaring Raphael Onyedika har vist sig at være bedre spillende centralt i banen, og det åbner for, at FCM nu igen forsøger at sælge svenskeren.

Ifølge Ekstra Bladet krævede FCM i sommer omkring 150 millioner kroner for Cajuste, mens prisen nu re styrtdykket. I sommer var der interesse fra Brentford, Rennes og Newcastle United, men FCM fik ikke lukket en aftale, og så skulle man i stedet forsøge at få Cajuste ind på holdet igen efter en opstart, der ikke bød på meget spilletid. Han havde et efterslæb, og det kom han sig aldrig over.

Ekstra Bladet skriver, at man i FC Midtjylland nu arbejder med en salgspris på omkring 60 millioner kroner. Noget af et fald. 

Jens-Lys Cajuste kom til FCM fra Örgryte i 2018, og han fik et flot gennembrud i 2019/2020-sæsonen. Siden fulgte en ny god sæson, men i dette efterår er det ikke gået som håbet for den centrale midtbanespiller.

Til sommer har Cajuste bare et år igen af aftalen med FCM.







LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Sunderland jagter dansk guldfugl

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Sender opfordring til Superliga-træner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Norge – Senegal

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I dialog med Steve Cooper

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Marcondes afviser tilbud, men…

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse

Interessant melding om VM-profil

Spanien – Saudi-Arabien

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tordner mod VM-træner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag