Avis: FCM sænker prisen markant på midtbanespiller

Superliga-klubben FC Midtjylland beder nu om langt færre millioner, end man ønskede i sommer, hvor det ikke lykkedes at sælge.



Der var nærmest kamp om midtbanespiller Jens-Lys Cajuste i sommer, men FC Midtjylland lykkedes ikke med at få solgt svenskeren.

Og da Cajuste har haft et dårligt efterår med skader og svagt spil, når han har været på banen, er prisen ifølge Ekstra Bladet faldet markant på den 22-årige.

Den svenske landsholdsspiller har til sommer bare et enkelt år igen af sin aftale med FC Midtjylland, og både Evander og ikke mindst den helt store åbenbaring Raphael Onyedika har vist sig at være bedre spillende centralt i banen, og det åbner for, at FCM nu igen forsøger at sælge svenskeren.

Ifølge Ekstra Bladet krævede FCM i sommer omkring 150 millioner kroner for Cajuste, mens prisen nu re styrtdykket. I sommer var der interesse fra Brentford, Rennes og Newcastle United, men FCM fik ikke lukket en aftale, og så skulle man i stedet forsøge at få Cajuste ind på holdet igen efter en opstart, der ikke bød på meget spilletid. Han havde et efterslæb, og det kom han sig aldrig over.

Ekstra Bladet skriver, at man i FC Midtjylland nu arbejder med en salgspris på omkring 60 millioner kroner. Noget af et fald. 

Jens-Lys Cajuste kom til FCM fra Örgryte i 2018, og han fik et flot gennembrud i 2019/2020-sæsonen. Siden fulgte en ny god sæson, men i dette efterår er det ikke gået som håbet for den centrale midtbanespiller.

Til sommer har Cajuste bare et år igen af aftalen med FCM.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Martin Jørgensen lander nyt job

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

AC Milan kigger på dansker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Brian Riemer peger på tre årsager

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Braithwaite del af stor transferplan



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Snart kan det give rødt kort