Avis: Franco Mussis får fem år i FCK

Franco Mussis tager i aften mod Danmark, hvor FC København venter. En fem-årig kontrakt ligger klar, skriver argentinsk medie. 



Franco Mussis kan komme på plads som ny FCK-spiller allerede i morgen tirsdag, hvor han forventes at underskrive en fem-årig kontrakt med FC København. Det skriver det argentinske medie Cielo Sports.

Ifølge det argentinske medie tager Franco Mussis fra Argentina i aften klokken 21.30 dansk tid og lander således i København engang i morgen. Her venter et lægetjek hos FC København, inden en kontrakt skal underskrives. 

Der skulle være tale en fem-årig aftale, hvilket altså er et år mere end det, der tidligere har været nævnt. Til gengæld står det stadig klart, at aftalen først træder i kraft fra juni, hvorfor Franco Mussis allerede skal være tilbage i Argentina fredag. 

FC København bekræftede søndag, at Mussis kommer til København.

– Der har været sagt og skrevet meget i denne sag, men vi er nu så langt i processen med Gimnasia La Plata, at de har accepteret betingelserne for et salg af Franco Mussis til F.C. København. I næste uge kommer repræsentanter fra klubben, og Franco selv, til København, hvor målet er at få alle underskrifter på papir. Vi ser frem til at modtage vores venner fra Gimnasia La Plata og få aftalen endeligt på plads, blev sportsdirektør Carsten V. Jensen citeret for på fck.dk søndag.

Nu ser det altså ud til, at det er et spørgsmål om tid, før Franco Mussis bliver præsenteret som kommende FCK-spiller.  





LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Sender stikpille til FC København-flop



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Sønderjyske – Brøndby IF

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Viborg FF – FC Nordsjælland

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Silkeborg IF – Randers FC

FC Fredericia – OB



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Bayern München laver vildt comeback

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Oddset styrtdykker

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Han er færdig i Brøndby

Spår stor transferaktivitet i FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’