Avis: Franco Mussis får fem år i FCK

Franco Mussis tager i aften mod Danmark, hvor FC København venter. En fem-årig kontrakt ligger klar, skriver argentinsk medie. 



Franco Mussis kan komme på plads som ny FCK-spiller allerede i morgen tirsdag, hvor han forventes at underskrive en fem-årig kontrakt med FC København. Det skriver det argentinske medie Cielo Sports.

Ifølge det argentinske medie tager Franco Mussis fra Argentina i aften klokken 21.30 dansk tid og lander således i København engang i morgen. Her venter et lægetjek hos FC København, inden en kontrakt skal underskrives. 

Der skulle være tale en fem-årig aftale, hvilket altså er et år mere end det, der tidligere har været nævnt. Til gengæld står det stadig klart, at aftalen først træder i kraft fra juni, hvorfor Franco Mussis allerede skal være tilbage i Argentina fredag. 

FC København bekræftede søndag, at Mussis kommer til København.

– Der har været sagt og skrevet meget i denne sag, men vi er nu så langt i processen med Gimnasia La Plata, at de har accepteret betingelserne for et salg af Franco Mussis til F.C. København. I næste uge kommer repræsentanter fra klubben, og Franco selv, til København, hvor målet er at få alle underskrifter på papir. Vi ser frem til at modtage vores venner fra Gimnasia La Plata og få aftalen endeligt på plads, blev sportsdirektør Carsten V. Jensen citeret for på fck.dk søndag.

Nu ser det altså ud til, at det er et spørgsmål om tid, før Franco Mussis bliver præsenteret som kommende FCK-spiller.  







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Martin Jørgensen lander nyt job

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Delaney afslører dialog



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Maradonas læger i retten: Han var psykisk syg

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Horsens kommer tættere på oprykning

Chok i Wolfsburg

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Raser over Brian Riemer-interview

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Tottenham jagter choktransfer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK