Avis: Franco Mussis får fem år i FCK

Franco Mussis tager i aften mod Danmark, hvor FC København venter. En fem-årig kontrakt ligger klar, skriver argentinsk medie. 



Franco Mussis kan komme på plads som ny FCK-spiller allerede i morgen tirsdag, hvor han forventes at underskrive en fem-årig kontrakt med FC København. Det skriver det argentinske medie Cielo Sports.

Ifølge det argentinske medie tager Franco Mussis fra Argentina i aften klokken 21.30 dansk tid og lander således i København engang i morgen. Her venter et lægetjek hos FC København, inden en kontrakt skal underskrives. 

Der skulle være tale en fem-årig aftale, hvilket altså er et år mere end det, der tidligere har været nævnt. Til gengæld står det stadig klart, at aftalen først træder i kraft fra juni, hvorfor Franco Mussis allerede skal være tilbage i Argentina fredag. 

FC København bekræftede søndag, at Mussis kommer til København.

– Der har været sagt og skrevet meget i denne sag, men vi er nu så langt i processen med Gimnasia La Plata, at de har accepteret betingelserne for et salg af Franco Mussis til F.C. København. I næste uge kommer repræsentanter fra klubben, og Franco selv, til København, hvor målet er at få alle underskrifter på papir. Vi ser frem til at modtage vores venner fra Gimnasia La Plata og få aftalen endeligt på plads, blev sportsdirektør Carsten V. Jensen citeret for på fck.dk søndag.

Nu ser det altså ud til, at det er et spørgsmål om tid, før Franco Mussis bliver præsenteret som kommende FCK-spiller.  





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Brasilien – Japan

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Meldes tæt på storklub

De vil have Gaaei – her er prisen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

FC København jagter Romane Amane

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Sydafrika – Canada

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Markant ændring i Silkeborg

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu