Avis: Frederik Rønnow femdobler næsten sin løn i Eintracht Frankfurt

Der venter en stor lønstigning til Frederik Rønnow fra næste sæson, når han tager Eintracht Frankfurt-trøjen på.



Frederik Rønnow tager et skridt op i næste sæson.

Ikke nok med at han skifter den danske Superliga og Brøndby ud med Eintracht Frankfurt i Bundesligaen, så får han også en markant lønstigning. Det erfarer Ekstra Bladet.

Avisen hævder, at den danske landsholdsmålmand næsten får fembolet sin årsløn. I øjeblikket tjener han 1,8 millioner kroner om året i Brøndby, men når destination til sommer hedder Frankfurt, vil han komme til at tjene lige i underkanten af ni millioner kroner.

Brøndbys sidste skanse gennem de seneste tre sæsoner har underskrevet en fireårig kontrakt med Bundesliga-klubben, og han har dermed udsigt til at tjene en del millioner, mens han potentielt også kan komme til at spille Champions League-fodbold i klubben.

Frederik Rønnows skifte til Eintracht Frankfurt, hvor han forventes at skulle være førstevalg efter Lukas Hradecky, blev offentliggjort mandag aften.

Den finske landsholdsmålmand, som har en fortid i Esbjerg og Brøndby, har kontraktudløb i Eintracht Frankfurt efter denne sæson, og han er blevet sat i forbindelse med et skifte til Dortmund.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –






De køber ham for 740 mio.




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

De tager ikke med FC København på træningslejr

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Brøndby tæt på denne keeper



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

England – DR Congo

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Belgien – Senegal

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Han er ny assistenttræner i Brøndby

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Kryptisk transfermelding

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spår rekordtransfer i dette vindue

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien