Avis: Frederik Rønnow femdobler næsten sin løn i Eintracht Frankfurt

Der venter en stor lønstigning til Frederik Rønnow fra næste sæson, når han tager Eintracht Frankfurt-trøjen på.



Frederik Rønnow tager et skridt op i næste sæson.

Ikke nok med at han skifter den danske Superliga og Brøndby ud med Eintracht Frankfurt i Bundesligaen, så får han også en markant lønstigning. Det erfarer Ekstra Bladet.

Avisen hævder, at den danske landsholdsmålmand næsten får fembolet sin årsløn. I øjeblikket tjener han 1,8 millioner kroner om året i Brøndby, men når destination til sommer hedder Frankfurt, vil han komme til at tjene lige i underkanten af ni millioner kroner.

Brøndbys sidste skanse gennem de seneste tre sæsoner har underskrevet en fireårig kontrakt med Bundesliga-klubben, og han har dermed udsigt til at tjene en del millioner, mens han potentielt også kan komme til at spille Champions League-fodbold i klubben.

Frederik Rønnows skifte til Eintracht Frankfurt, hvor han forventes at skulle være førstevalg efter Lukas Hradecky, blev offentliggjort mandag aften.

Den finske landsholdsmålmand, som har en fortid i Esbjerg og Brøndby, har kontraktudløb i Eintracht Frankfurt efter denne sæson, og han er blevet sat i forbindelse med et skifte til Dortmund.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





LIVE

LIVE: Dyster Hjulmand-melding

Esbjerg efterlyser informationer om toilethærværk

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



Kæmpekøb retur til FC København?

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Oddset styrtdykker

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade

Spår stor transferaktivitet i FC København

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel