Ifølge belgisk avis er FC København og Anderlecht nået til enighed om en købsoption på Mustapha Bundu.
FC København lejer ifølge BT og flere belgiske medier den tidligere AGF-profil Mustapha Bundu for resten af indeværende sæson. Som en del af lejeaftalen har de danske vicemestre sikret sig en købsoption på offensivspilleren fra Sierra Leone.
Den belgiske avis Le Soir skriver, at FC København og Anderlecht har forhandlet sig frem til en købsoption på 2,8 millioner euro - cirka 21 millioner kroner. Det er altså det beløb, FC København skal punge ud med, hvis de vil købe Bundu fri af aftalen med Bruxelles-klubben.
FC København har ikke rørt på sig indtil videre i dette transfervindue, men der ser ud til at ske ting og sager i den sidste uge. Løverne kan snart præsentere Bundu, og derudover jagter Jess Thorup og co. en central midtbanespiller.
Mandag forlød det også, at Andreas Cornelius spøger i FC København, men det bliver svært at lokke til danske landsholdsangriber retur til hovedstaden. Parma ønsker ikke at give slip på Cornelius.
-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020
Seneste rygter
Kjær kan miste legekammerat
United kan snuppe stjerne
Kane vil til Manchester
Bayern-boss overrasker: Han bliver ny landstræner
Brentford kræver kassen
Fokus
Bedst/værst: FCM-stjerner legede udsmidere mod BIF
Vi er klar med bedst og værst fra topopgøret i Herning.
Blokering af vores annoncer.
Vi kan se din browser forhindre visning af vores annoncer. Det betyder med stor sandsynlighed at du har en adblocker installeret.
Vi er nød til at vise dig annoncer for at kunne levere gratis indhold til dig.
Derfor beder vi dig tillade/whiteliste vores domæne i adblockeren.
Får du denne besked selvom du ikke benytter en adblocker, så kontakt os her.
På forhånd tak Tipsbladet.dk