Avis: Ikke enige om Viktor Fischer endnu

Belgisk avis skriver, at der endnu ikke er enighed om en transfer, men at forhandlingerne går i den rigtige retning.



I de seneste to kampe har Viktor Fischer været helt ude af truppen i FC København, og torsdag kunne man i Nieuwsblad læse, at den danske kantspiller var landet i en belgisk lufthavn forud for et skifte til Royal Antwerp.

Til gengæld kunne det belgiske medie ikke løfte sløret for, hvad FC København får for at sælge Viktor Fischer et år før kontraktudløb. Og det er der tilsyneladende en god grund til.

Het Laatste Nieuws erfarer fra kilder i den belgiske klub, at Royal Antwerp endnu ikke er nået til enighed med FC København eller Fischer om en transfer.

Dog tilføjes der, at tingene går i den rigtige retning i forhandlingerne, og at tingene kan gå meget hurtigt, hvis der ikke opstår problemer i forbindelse med 27-årige Viktor Fischers lægetjek i løbet af fredagen.

Det tyder altså på, at Fischer meget snart kan kalde sig Royal Antwerp-spiller, og her skal han trænes af danske Brian Priske.

Viktor Fischer har spillet 120 kampe for FC København med 29 mål til følge, siden han kom til klubben for godt tre og et halvt år siden. Tidligere har han været i Ajax, Middlesbrough og Mainz 05, mens han har spillet 21 kampe for det danske landshold. 





LIVE

VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko

Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Spanien – Kap Verde



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby melder duo færdig og teaser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Stolt over dansk transfer

Spottet i København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Jagter tidligere FCK-stjerne

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse

Han tager hjem fra VM

Tyskland – Curacao

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Raser over VM-tiltag

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

De vil have Victor Nelsson

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Skotland henter første VM-sejr i 36 år