Avis: Lyngby har afvist amerikansk investorgruppe

En amerikansk investorgruppe ville købe Lyngby Boldklub, men fik et nej fra Friends of Lyngby. Det skriver B.T.



Lyngby Boldklub kunne være kommet på amerikanske hænder denne sommer, men ejerkredsen Friends of Lyngby afviste buddet. Det erfarer B.T. Sport.

Klubbens nuværende ejerkreds, Friends of Lyngby, reddede i 2018 klubben og har siden været i dialog med mulige investorer. En amerikansk investorgruppe skulle også være kommet langt i forhandlingerne, inden Friends of Lyngby meddelte, at man ikke var klar til at sælge endnu.

Over for B.T. bekræfter Lyngby, at der har været et konkret tilbud. De forklarer også, at de vil have flere medejere.

– Jeg kan bekræfte, at vi havde et konkret tilbud på bordet. Og ja det er korrekt, at vi gerne vil være flere medejere. Mange tror, at Friends of Lyngby er en lukket skare, men vores største styrke er faktisk bredden i ejerkredsen. Der er mange fodboldinteresserede derude, der som mig gerne vil helt tæt på uden at bruge hele formuen. Og det er blot det, vi åbner op for nu, lyder det Mads Byder, medejer og talsperson for Friends of Lyngby.

Læs også:Transferplanen: Stortalent kan indbringe Vejle millioner

Ifølge B.T. er den amerikanske investorer også involveret i andre europæiske klubber, mens der nu spekuleres i, om de kan rette fokus mod andre danske klubber. Tidligere har klubber som Silkeborg IF, Esbjerg fB, Randers FC og AC Horsens også været på jagt efter nye investorer.

Lyngby sikrede i sidste sæson overlevelse i Superligaen, da man besejrede Hobro IK i play off-kampene.  

Læs også:Lyngby BK ændrer i organisationen
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub




Rooney: Her er Englands store problem




LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Afviser monsterbud på Simsir

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Forstår intet af Bisseck-beslutning

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

AGF-scoop: Hijackede transfer



LIVE

TransferLIVE: På rov i OB

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Tullberg teaser for transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

PL-træner blev fyret over E-mail

Brøndby bekræfter: Køber stortalent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Steve Cooper med stor beslutning

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Portugal – Kroatien

De køber ham for 740 mio.

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Spanien – Østrig

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schweiz – Algeriet

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’