Avis: Mark Strudal tæt på Brøndby

Ifølge BT er FCN-angrebstræner Mark Strudal et varmt emne til at overtage efter Peter Foldgast i Brøndby IF.



I Brøndby IF er man på jagt efter nyt personale på flere områder. Blandt andet har angrebstræner Peter Foldgast fået sparket, og rygterne om en afløser kører allerede på sit højeste. En afløser kan dog være nært forestående. Ifølge avisen BT har Brøndby IF nemlig haft flere møder med Mark Strudal, der dermed kan være fortid i FC Nordsjælland. 

Strudal har været i FC Nordsjælland som angrebstræner siden 2006. Trænerens kontrakt udløber dog om tre måneder, og endnu er det ikke afklaret, hvordan fremtiden ser ud. BT har forsøgt at hente en kommentar fra både Strudal og Brøndby IF. Ingen af parterne har dog ønsket at kommentere historien. 

Det er dog ikke kun Peter Foldgast, der mistede sin stilling i Brøndby IF. Også den tidligere landsholdsspiller Henrik Larsen har mistet sit job, og Brøndby-direktør Jesper Jørgensen forklarede beslutningerne tidligere på ugen: 

– Vi har ambitiøse sportslige og kommercielle mål, og efter grundig analyse har vi fundet det nødvendigt at omprioritere nogle af vores ressourcer, blandt andet til ansættelsen af både en kommerciel direktør og en kommerciel chef. Det har betydet, at vi desværre også været nødt til at sige farvel til nogle medarbejdere. Det er bestemt aldrig sjovt, men det er en nødvendighed løbende at effektivisere organisationen, hvis vi skal nå vores målsætninger – og det skal vi, siger Jesper Jørgensen til tipsbladet.dk.

Brøndby IF har et mål om at komme i økonomisk ligevægt i 2017.





LIVE

LIVE: U19-brag mellem FCK og BIF afgjort i straffe

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Monstersalg: FC København-boss jubler

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Ruben Amorim favorit til dette job

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Iran kommer med krav før VM



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Barcelona – Real Madrid

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Atletico Madrid interesseret i dansker

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

FC København sælger Nathan Trott