Avis: Mark Strudal tæt på Brøndby

Ifølge BT er FCN-angrebstræner Mark Strudal et varmt emne til at overtage efter Peter Foldgast i Brøndby IF.



I Brøndby IF er man på jagt efter nyt personale på flere områder. Blandt andet har angrebstræner Peter Foldgast fået sparket, og rygterne om en afløser kører allerede på sit højeste. En afløser kan dog være nært forestående. Ifølge avisen BT har Brøndby IF nemlig haft flere møder med Mark Strudal, der dermed kan være fortid i FC Nordsjælland. 

Strudal har været i FC Nordsjælland som angrebstræner siden 2006. Trænerens kontrakt udløber dog om tre måneder, og endnu er det ikke afklaret, hvordan fremtiden ser ud. BT har forsøgt at hente en kommentar fra både Strudal og Brøndby IF. Ingen af parterne har dog ønsket at kommentere historien. 

Det er dog ikke kun Peter Foldgast, der mistede sin stilling i Brøndby IF. Også den tidligere landsholdsspiller Henrik Larsen har mistet sit job, og Brøndby-direktør Jesper Jørgensen forklarede beslutningerne tidligere på ugen: 

– Vi har ambitiøse sportslige og kommercielle mål, og efter grundig analyse har vi fundet det nødvendigt at omprioritere nogle af vores ressourcer, blandt andet til ansættelsen af både en kommerciel direktør og en kommerciel chef. Det har betydet, at vi desværre også været nødt til at sige farvel til nogle medarbejdere. Det er bestemt aldrig sjovt, men det er en nødvendighed løbende at effektivisere organisationen, hvis vi skal nå vores målsætninger – og det skal vi, siger Jesper Jørgensen til tipsbladet.dk.

Brøndby IF har et mål om at komme i økonomisk ligevægt i 2017.





LIVE

VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover

Nu melder Christian Eriksen ud

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Han bliver cheftræner i Brøndby

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Storklub har kontaktet Brøndby

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører: Storklub missede Højlund

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Supercomputer: De vinder VM

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender

Jonas Wind til danskerklub?

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Bud på 1,12 milliard afvist

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

FCK henter svensk talent



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Sat til salg – så dyr er han