Avis: Mark Strudal tæt på Brøndby

Ifølge BT er FCN-angrebstræner Mark Strudal et varmt emne til at overtage efter Peter Foldgast i Brøndby IF.



I Brøndby IF er man på jagt efter nyt personale på flere områder. Blandt andet har angrebstræner Peter Foldgast fået sparket, og rygterne om en afløser kører allerede på sit højeste. En afløser kan dog være nært forestående. Ifølge avisen BT har Brøndby IF nemlig haft flere møder med Mark Strudal, der dermed kan være fortid i FC Nordsjælland. 

Strudal har været i FC Nordsjælland som angrebstræner siden 2006. Trænerens kontrakt udløber dog om tre måneder, og endnu er det ikke afklaret, hvordan fremtiden ser ud. BT har forsøgt at hente en kommentar fra både Strudal og Brøndby IF. Ingen af parterne har dog ønsket at kommentere historien. 

Det er dog ikke kun Peter Foldgast, der mistede sin stilling i Brøndby IF. Også den tidligere landsholdsspiller Henrik Larsen har mistet sit job, og Brøndby-direktør Jesper Jørgensen forklarede beslutningerne tidligere på ugen: 

– Vi har ambitiøse sportslige og kommercielle mål, og efter grundig analyse har vi fundet det nødvendigt at omprioritere nogle af vores ressourcer, blandt andet til ansættelsen af både en kommerciel direktør og en kommerciel chef. Det har betydet, at vi desværre også været nødt til at sige farvel til nogle medarbejdere. Det er bestemt aldrig sjovt, men det er en nødvendighed løbende at effektivisere organisationen, hvis vi skal nå vores målsætninger – og det skal vi, siger Jesper Jørgensen til tipsbladet.dk.

Brøndby IF har et mål om at komme i økonomisk ligevægt i 2017.





LIVE

TransferLIVE: Ten Hag henter dansker

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

– Jeg får så ondt i maven over det

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Klar transfermelding

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Irak – Norge



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale