Avis: Mark Strudal tæt på Brøndby

Ifølge BT er FCN-angrebstræner Mark Strudal et varmt emne til at overtage efter Peter Foldgast i Brøndby IF.



I Brøndby IF er man på jagt efter nyt personale på flere områder. Blandt andet har angrebstræner Peter Foldgast fået sparket, og rygterne om en afløser kører allerede på sit højeste. En afløser kan dog være nært forestående. Ifølge avisen BT har Brøndby IF nemlig haft flere møder med Mark Strudal, der dermed kan være fortid i FC Nordsjælland. 

Strudal har været i FC Nordsjælland som angrebstræner siden 2006. Trænerens kontrakt udløber dog om tre måneder, og endnu er det ikke afklaret, hvordan fremtiden ser ud. BT har forsøgt at hente en kommentar fra både Strudal og Brøndby IF. Ingen af parterne har dog ønsket at kommentere historien. 

Det er dog ikke kun Peter Foldgast, der mistede sin stilling i Brøndby IF. Også den tidligere landsholdsspiller Henrik Larsen har mistet sit job, og Brøndby-direktør Jesper Jørgensen forklarede beslutningerne tidligere på ugen: 

– Vi har ambitiøse sportslige og kommercielle mål, og efter grundig analyse har vi fundet det nødvendigt at omprioritere nogle af vores ressourcer, blandt andet til ansættelsen af både en kommerciel direktør og en kommerciel chef. Det har betydet, at vi desværre også været nødt til at sige farvel til nogle medarbejdere. Det er bestemt aldrig sjovt, men det er en nødvendighed løbende at effektivisere organisationen, hvis vi skal nå vores målsætninger – og det skal vi, siger Jesper Jørgensen til tipsbladet.dk.

Brøndby IF har et mål om at komme i økonomisk ligevægt i 2017.





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Supercomputer: De vinder Superligaen

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Arsenal jagter Spurs-stjerne

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Officielt: FC København sælger stjerne

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han