Avis: OB efter senegalesisk back

OB kan være på vej mod at sikre sig en ny venstre back. Senegaleseren Boukary Dramé står i følge en fransk avis på fynboernes ønskeliste.



Bernard Mendy har gjort det så godt på venstre back for OB, at træner Henrik Clausen har flyttet anfører Chris Sørensen op på den defensive midtbane. Indtil videre har den disposition været en stor succés, men nu kan der være yderligere konkurrence på vej på positionen.

For den franske avis L’Equipe skriver i dag, at OB er ude på at skrive kontrakt med den 26-årige senegalesiske venstre back Boukary Dramé, der er transferfri efter at have spillet 26 kampe for den franske Ligue 1-klub Sochaux i den forgangne sæson. Også belgiske Genk menes at være interesseret i Dramé.

OB møder i aften Villarreal i den anden af to kvailifkationskampe til Champions League, hvor de skal forsøge at forsvare en 1-0 føring fra det første opgør. Under alle omstændigheder er OB sikret adgang til gruppespillet i Europa League, hvorfor der venter mindst seks kampe mere på fynboerne, hvorfor det giver mening at styrke bredden i truppen.

Kommer Dramé til klubben kan Henrik Clausen vælge at flytte Bernard Mendy over på den højre kant, som han egentlig var udset til at udfylde, da han kom til klubben i vinter.

Boukary Dramé spillede på det senegalesiske landshold så sent som i november sidste år, ligesom han deltog i holdets kvalifikationskampe til African Cup of Nations mod både DR Congo og Mauritius.





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Arbejder på Brøndby-exit

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Uwe Rösler henter dansker



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Afsløring: NEC Nijmegen tæt på Emre Mor

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Knuser transferrekord

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Fredberg henter italiensk legende

Hylder kæmpe FCM-transfer

Supercomputer: De vinder VM

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Toptræner hylder Danmark og FC København

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Her er danskers millionløn i Lazio

Tager kontakt om Kamil Grabara 

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob