Avis: OB efter senegalesisk back

OB kan være på vej mod at sikre sig en ny venstre back. Senegaleseren Boukary Dramé står i følge en fransk avis på fynboernes ønskeliste.



Bernard Mendy har gjort det så godt på venstre back for OB, at træner Henrik Clausen har flyttet anfører Chris Sørensen op på den defensive midtbane. Indtil videre har den disposition været en stor succés, men nu kan der være yderligere konkurrence på vej på positionen.

For den franske avis L’Equipe skriver i dag, at OB er ude på at skrive kontrakt med den 26-årige senegalesiske venstre back Boukary Dramé, der er transferfri efter at have spillet 26 kampe for den franske Ligue 1-klub Sochaux i den forgangne sæson. Også belgiske Genk menes at være interesseret i Dramé.

OB møder i aften Villarreal i den anden af to kvailifkationskampe til Champions League, hvor de skal forsøge at forsvare en 1-0 føring fra det første opgør. Under alle omstændigheder er OB sikret adgang til gruppespillet i Europa League, hvorfor der venter mindst seks kampe mere på fynboerne, hvorfor det giver mening at styrke bredden i truppen.

Kommer Dramé til klubben kan Henrik Clausen vælge at flytte Bernard Mendy over på den højre kant, som han egentlig var udset til at udfylde, da han kom til klubben i vinter.

Boukary Dramé spillede på det senegalesiske landshold så sent som i november sidste år, ligesom han deltog i holdets kvalifikationskampe til African Cup of Nations mod både DR Congo og Mauritius.





Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen




LIVE

VM-LIVE: Voldsomme forhold – VM-brag i fare

Dansker på blokken i ny storklub

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Skyder stor FCM-historie ned

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

FCK-direktør får job i West Ham

Her er 1/8-finalerne ved VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

FCK tjener millioner på ung stopper

Brasilien – Norge

Canada – Marokko



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det er et angreb på FCK’

Stort FCK-talent er blevet solgt

Her er prisen på Aral Simsir

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas