Avis: OB efter senegalesisk back

OB kan være på vej mod at sikre sig en ny venstre back. Senegaleseren Boukary Dramé står i følge en fransk avis på fynboernes ønskeliste.



Bernard Mendy har gjort det så godt på venstre back for OB, at træner Henrik Clausen har flyttet anfører Chris Sørensen op på den defensive midtbane. Indtil videre har den disposition været en stor succés, men nu kan der være yderligere konkurrence på vej på positionen.

For den franske avis L’Equipe skriver i dag, at OB er ude på at skrive kontrakt med den 26-årige senegalesiske venstre back Boukary Dramé, der er transferfri efter at have spillet 26 kampe for den franske Ligue 1-klub Sochaux i den forgangne sæson. Også belgiske Genk menes at være interesseret i Dramé.

OB møder i aften Villarreal i den anden af to kvailifkationskampe til Champions League, hvor de skal forsøge at forsvare en 1-0 føring fra det første opgør. Under alle omstændigheder er OB sikret adgang til gruppespillet i Europa League, hvorfor der venter mindst seks kampe mere på fynboerne, hvorfor det giver mening at styrke bredden i truppen.

Kommer Dramé til klubben kan Henrik Clausen vælge at flytte Bernard Mendy over på den højre kant, som han egentlig var udset til at udfylde, da han kom til klubben i vinter.

Boukary Dramé spillede på det senegalesiske landshold så sent som i november sidste år, ligesom han deltog i holdets kvalifikationskampe til African Cup of Nations mod både DR Congo og Mauritius.





Kommer med kæmpe Agger-nyhed




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil spottet i lufthavnen

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

De jagter Henrik Meister

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Arsenal-dansker vender hjem

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Afslører: Dolberg sat til salg

Afslører dansk toptræners millionløn



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Monsterbud på vej

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medier sender ham hjem til AGF

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Tysk VM-chok

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Manchester United afbryder forhandlingerne

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Ikon med opsang til FCK-stjerne: ‘Råb noget mere!’

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer