Avis: OB efter senegalesisk back

OB kan være på vej mod at sikre sig en ny venstre back. Senegaleseren Boukary Dramé står i følge en fransk avis på fynboernes ønskeliste.



Bernard Mendy har gjort det så godt på venstre back for OB, at træner Henrik Clausen har flyttet anfører Chris Sørensen op på den defensive midtbane. Indtil videre har den disposition været en stor succés, men nu kan der være yderligere konkurrence på vej på positionen.

For den franske avis L’Equipe skriver i dag, at OB er ude på at skrive kontrakt med den 26-årige senegalesiske venstre back Boukary Dramé, der er transferfri efter at have spillet 26 kampe for den franske Ligue 1-klub Sochaux i den forgangne sæson. Også belgiske Genk menes at være interesseret i Dramé.

OB møder i aften Villarreal i den anden af to kvailifkationskampe til Champions League, hvor de skal forsøge at forsvare en 1-0 føring fra det første opgør. Under alle omstændigheder er OB sikret adgang til gruppespillet i Europa League, hvorfor der venter mindst seks kampe mere på fynboerne, hvorfor det giver mening at styrke bredden i truppen.

Kommer Dramé til klubben kan Henrik Clausen vælge at flytte Bernard Mendy over på den højre kant, som han egentlig var udset til at udfylde, da han kom til klubben i vinter.

Boukary Dramé spillede på det senegalesiske landshold så sent som i november sidste år, ligesom han deltog i holdets kvalifikationskampe til African Cup of Nations mod både DR Congo og Mauritius.





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Sønderjyske – Brøndby IF



Kæmpekøb retur til FC København?

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Viborg FF – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Silkeborg IF – Randers FC

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

FC Fredericia – OB

Bayern München laver vildt comeback

Oddset styrtdykker

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Han er færdig i Brøndby



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Ståle Solbakken overvejede at sige op

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i