Avis: OB-sponsorer drømmer om Christian Eriksen

Flere sponsorer i OB tror reelt på, at der er mulighed for at se Christian Eriksen i den fynske klub.



Der er gået tre måneder siden, at Christian Eriksen faldt om med et hjertestop i Danmarks EM-kamp mod Finland, og det er fortsat uvist, om den danske Inter-stjerne kan fortsætte sin aktive karriere – og i så fald hvor.

I Christian Eriksens barndomsklub OB lever drømmen om at hente fynboen retur, skriver Sport Fyn.

Ifølge avisen forlyder det blandt OB’s sponsorer, at der er følere mellem Superliga-klubben og Christian Eriksen, og flere sponsorer anser det som en reel mulighed, at den danske stjerne vender hjem til OB.

Foreløbig er der dog intet, der er afgjort i forhold til Christian Eriksens fodboldfremtid. Danskeren slikker stadig sårene efter den forfærdelige ulykke, og han har endnu ikke selv givet lyd fra sig siden den dramatiske aften i Parken.

29-årige Christian Eriksen har kontrakt med Inter frem til sommeren 2024, men som det har været flittigt beskrevet i medierne, kan Eriksen næppe spille videre i Italien. Fynboen har fået indopereret en pacemaker, og sådan én må man ikke dyrke professionel idræt med i støvlelandet.

Christian Eriksen er flere gange blev spurgt til et muligt skifte til OB – senest på DBU’s Facebook-side i oktober 2020. Altså lang tid før der blev vendt op og ned på fynboens tilværelse.

– Det er jeg slet ikke afvisende over for. Nu har vi trods alt også købt hus i Odense, så jeg tror, at vores base bliver i Odense senere hen. Så kunne man også slutte af der, hvis de vil have mig, sagde Christian Eriksen.

Christian Eriksen forlod OB i 2009 til fordel for AFC Ajax. Fynboen nåede aldrig at optræde på stribernes førstehold. 

Tipsbladet.dk har forsøgt at få en kommentar fra OB’s sportsdirektør Michael Hemmingsen, men det har ikke været muligt. 





Cornelius med klar besked til FCK-ledelse




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

“Du er en fucking maskine!”

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Scorer vanvittig løn i Premier League

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Brasilien – Norge

Portugal – Spanien

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Dansker på blokken i ny storklub

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Brasiliansk boost før Norge

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

USA – Belgien

‘Det er et angreb på FCK’

Mexico – England



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere