Avis: OB-sponsorer drømmer om Christian Eriksen

Flere sponsorer i OB tror reelt på, at der er mulighed for at se Christian Eriksen i den fynske klub.



Der er gået tre måneder siden, at Christian Eriksen faldt om med et hjertestop i Danmarks EM-kamp mod Finland, og det er fortsat uvist, om den danske Inter-stjerne kan fortsætte sin aktive karriere – og i så fald hvor.

I Christian Eriksens barndomsklub OB lever drømmen om at hente fynboen retur, skriver Sport Fyn.

Ifølge avisen forlyder det blandt OB’s sponsorer, at der er følere mellem Superliga-klubben og Christian Eriksen, og flere sponsorer anser det som en reel mulighed, at den danske stjerne vender hjem til OB.

Foreløbig er der dog intet, der er afgjort i forhold til Christian Eriksens fodboldfremtid. Danskeren slikker stadig sårene efter den forfærdelige ulykke, og han har endnu ikke selv givet lyd fra sig siden den dramatiske aften i Parken.

29-årige Christian Eriksen har kontrakt med Inter frem til sommeren 2024, men som det har været flittigt beskrevet i medierne, kan Eriksen næppe spille videre i Italien. Fynboen har fået indopereret en pacemaker, og sådan én må man ikke dyrke professionel idræt med i støvlelandet.

Christian Eriksen er flere gange blev spurgt til et muligt skifte til OB – senest på DBU’s Facebook-side i oktober 2020. Altså lang tid før der blev vendt op og ned på fynboens tilværelse.

– Det er jeg slet ikke afvisende over for. Nu har vi trods alt også købt hus i Odense, så jeg tror, at vores base bliver i Odense senere hen. Så kunne man også slutte af der, hvis de vil have mig, sagde Christian Eriksen.

Christian Eriksen forlod OB i 2009 til fordel for AFC Ajax. Fynboen nåede aldrig at optræde på stribernes førstehold. 

Tipsbladet.dk har forsøgt at få en kommentar fra OB’s sportsdirektør Michael Hemmingsen, men det har ikke været muligt. 





LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

FC København – Vejle Boldklub

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Sønderjyske – Brøndby IF

Amir Richardson scorer kassen i FC København

En voldsom ulighed



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Viborg FF – FC Nordsjælland

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Silkeborg IF – Randers FC

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC Fredericia – OB

Han er færdig i Brøndby

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Sender stikpille til FC København-flop

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Oddset styrtdykker

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i