Der er gået tre måneder siden, at Christian Eriksen faldt om med et hjertestop i Danmarks EM-kamp mod Finland, og det er fortsat uvist, om den danske Inter-stjerne kan fortsætte sin aktive karriere – og i så fald hvor.
I Christian Eriksens barndomsklub OB lever drømmen om at hente fynboen retur, skriver Sport Fyn.
Ifølge avisen forlyder det blandt OB’s sponsorer, at der er følere mellem Superliga-klubben og Christian Eriksen, og flere sponsorer anser det som en reel mulighed, at den danske stjerne vender hjem til OB.
Foreløbig er der dog intet, der er afgjort i forhold til Christian Eriksens fodboldfremtid. Danskeren slikker stadig sårene efter den forfærdelige ulykke, og han har endnu ikke selv givet lyd fra sig siden den dramatiske aften i Parken.
29-årige Christian Eriksen har kontrakt med Inter frem til sommeren 2024, men som det har været flittigt beskrevet i medierne, kan Eriksen næppe spille videre i Italien. Fynboen har fået indopereret en pacemaker, og sådan én må man ikke dyrke professionel idræt med i støvlelandet.
Christian Eriksen er flere gange blev spurgt til et muligt skifte til OB – senest på DBU’s Facebook-side i oktober 2020. Altså lang tid før der blev vendt op og ned på fynboens tilværelse.
– Det er jeg slet ikke afvisende over for. Nu har vi trods alt også købt hus i Odense, så jeg tror, at vores base bliver i Odense senere hen. Så kunne man også slutte af der, hvis de vil have mig, sagde Christian Eriksen.
Christian Eriksen forlod OB i 2009 til fordel for AFC Ajax. Fynboen nåede aldrig at optræde på stribernes førstehold.
Tipsbladet.dk har forsøgt at få en kommentar fra OB’s sportsdirektør Michael Hemmingsen, men det har ikke været muligt.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!
OPTAKT
New Zealand – Belgien
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
OPTAKT
