Der er endnu ikke landet en politisk aftale om adgang for tilskuere i Superligaen. Uenigheden bunder i antallet af restriktioner og tilskuere fra den kommende sæson.
Rets- og idrætsordførere fra de politiske partier i Folketinget har mandag eftermiddag forhandlet om yderligere adgang for tilskuere på de danske fodboldstadioner.
Partierne er i virkeligheden enige om, at der kan åbnes for flere tilskuere allerede i den kommende weekend, fortæller De Radikale og Socialdemokratiet til Ritzau.
Uden om regeringen vil et flertal bestående af partierne De Konservative, Venstre, Dansk Folkeparti, Nye Borgerlige og De Radikale dog også have specificeret stadionadgangen for den kommende sæson.
Det skal styrke klubberne i deres salgsarbejde frem mod sæsonen.
Flertallet vil et udgangspunkt om nul restriktioner fra næste sæson, såfremt smittetrykket tillader det.
Men det er for tidligt at se på nu, mener Socialdemokratiet, SF og Enhedslisten, som i stedet vil tage en beslutning om den kommende sæson 20. august.
Socialdemokratiets kulturordfører, Kasper Sand Kjær, er ærgerlig over, at der ikke er landet en aftale mandag. Parterne var ellers enige om, at afstandskravet skulle sænkes fra to til en meter, så der kunne åbnes for flere tilskuere i den kommende runde.
– Der lå en aftale på bordet, som flugter med det, som fodboldklubberne selv har foreslået, siger han.
– Vi ser meget gerne, at der kan komme lempeligere restriktioner allerede fra næste spillerunde, så der kan komme flere tilskuere på lægterne, siger han.
Ifølge Rohde er forhandlingerne afsluttet i denne omgang, men ikke brudt sammen.
– Hun (kulturminister Joy Mogensen, red.) må komme med et forsøg på at lande en tekst, der har et perspektiv, og som vi alle kan se os selv i, siger han.
Lørdag landede en evaluering af tre forsøgskampe med flere end 500 personer samlet. Kampene Horsens-Randers, Brøndby-FCK og Lyngby-OB havde henholdsvis 700, 3000 og 875 tilskuere til stede.
Evalueringen blåstemplede muligheden for at åbne for flere fans på de danske stadioner.
Det anerkender SF’s kultur- og idrætsordfører, Charlotte Broman Mølbæk. Alligevel er hun ikke på linje med det politiske flertal, som også vil skabe rammer for den kommende sæson.
– Vi har et hensyn, der er vigtigere, og det er folkesundheden. Vi har set et stigende antal smittetilfælde i landet. Det vil vi gerne undgå ved at være forsigtige i den måde, vi åbner på, siger hun.
SF-ordføreren påpeger desuden, at evalueringen lægger vægt på, at medarbejdere på stadion skal uddannes bedre i at undgå coronasmitte.
– Det er rigtig vigtigt for os, at der er styr på den del og tilpas med værnemidler.
Sidste spillerunde i Superligaen afvikles 26. juli. En playoffkamp om en plads i Europa League-kvalifikationen afslutter endegyldigt sæsonen tre dage senere.
Divisionsforeningen, DBU og DIF arbejder for at få noget nær fyldte tribuner til fodboldkampene i den kommende sæson.
/ritzau/
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
Bayern tromler sig videre
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
FCM ansætter ny topboss
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
Mexico kommer med markant melding om VM
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
Deler nyt om fremtiden
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
Optakt: Newcastle – Manchester City
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
‘Tottenham er i overhængende fare’
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
Nu svarer David Nielsen
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
Celta Vigo – Real Madrid
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
FANKLUBBEN
