Partier er enige om fanadgang nu – men ikke i næste sæson

Regeringen og partier er enige om, at flere fans skal have adgang til fodbold nu. Men ikke om næste sæson.



Der er endnu ikke landet en politisk aftale om adgang for tilskuere i Superligaen. Uenigheden bunder i antallet af restriktioner og tilskuere fra den kommende sæson.

Rets- og idrætsordførere fra de politiske partier i Folketinget har mandag eftermiddag forhandlet om yderligere adgang for tilskuere på de danske fodboldstadioner.

Partierne er i virkeligheden enige om, at der kan åbnes for flere tilskuere allerede i den kommende weekend, fortæller De Radikale og Socialdemokratiet til Ritzau.

Uden om regeringen vil et flertal bestående af partierne De Konservative, Venstre, Dansk Folkeparti, Nye Borgerlige og De Radikale dog også have specificeret stadionadgangen for den kommende sæson.

Det skal styrke klubberne i deres salgsarbejde frem mod sæsonen.

Flertallet vil et udgangspunkt om nul restriktioner fra næste sæson, såfremt smittetrykket tillader det.

Men det er for tidligt at se på nu, mener Socialdemokratiet, SF og Enhedslisten, som i stedet vil tage en beslutning om den kommende sæson 20. august.

Socialdemokratiets kulturordfører, Kasper Sand Kjær, er ærgerlig over, at der ikke er landet en aftale mandag. Parterne var ellers enige om, at afstandskravet skulle sænkes fra to til en meter, så der kunne åbnes for flere tilskuere i den kommende runde.

– Der lå en aftale på bordet, som flugter med det, som fodboldklubberne selv har foreslået, siger han.

– Vi ser meget gerne, at der kan komme lempeligere restriktioner allerede fra næste spillerunde, så der kan komme flere tilskuere på lægterne, siger han.

Ifølge Rohde er forhandlingerne afsluttet i denne omgang, men ikke brudt sammen.

– Hun (kulturminister Joy Mogensen, red.) må komme med et forsøg på at lande en tekst, der har et perspektiv, og som vi alle kan se os selv i, siger han.

Lørdag landede en evaluering af tre forsøgskampe med flere end 500 personer samlet. Kampene Horsens-Randers, Brøndby-FCK og Lyngby-OB havde henholdsvis 700, 3000 og 875 tilskuere til stede.

Evalueringen blåstemplede muligheden for at åbne for flere fans på de danske stadioner.

Det anerkender SF’s kultur- og idrætsordfører, Charlotte Broman Mølbæk. Alligevel er hun ikke på linje med det politiske flertal, som også vil skabe rammer for den kommende sæson.

– Vi har et hensyn, der er vigtigere, og det er folkesundheden. Vi har set et stigende antal smittetilfælde i landet. Det vil vi gerne undgå ved at være forsigtige i den måde, vi åbner på, siger hun.

SF-ordføreren påpeger desuden, at evalueringen lægger vægt på, at medarbejdere på stadion skal uddannes bedre i at undgå coronasmitte.

– Det er rigtig vigtigt for os, at der er styr på den del og tilpas med værnemidler.

Sidste spillerunde i Superligaen afvikles 26. juli. En playoffkamp om en plads i Europa League-kvalifikationen afslutter endegyldigt sæsonen tre dage senere.

Divisionsforeningen, DBU og DIF arbejder for at få noget nær fyldte tribuner til fodboldkampene i den kommende sæson.

/ritzau/





Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Skuffer igen

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

– Det er så ringe, begge dele!

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Storklub meldes interesseret

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Vejen tilbage?

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Her trækkes der lod til VM

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Riemer svarer på Tøftings kritik

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Stor dansk chance!

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Her kan du se Skotland mod Danmark

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Steve Coopers højre hånd afviser

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

‘Køb ikke Franculino Djú’

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

– Havde måske brug for slag i ansigtet

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM