Der er endnu ikke landet en politisk aftale om adgang for tilskuere i Superligaen. Uenigheden bunder i antallet af restriktioner og tilskuere fra den kommende sæson.
Rets- og idrætsordførere fra de politiske partier i Folketinget har mandag eftermiddag forhandlet om yderligere adgang for tilskuere på de danske fodboldstadioner.
Partierne er i virkeligheden enige om, at der kan åbnes for flere tilskuere allerede i den kommende weekend, fortæller De Radikale og Socialdemokratiet til Ritzau.
Uden om regeringen vil et flertal bestående af partierne De Konservative, Venstre, Dansk Folkeparti, Nye Borgerlige og De Radikale dog også have specificeret stadionadgangen for den kommende sæson.
Det skal styrke klubberne i deres salgsarbejde frem mod sæsonen.
Flertallet vil et udgangspunkt om nul restriktioner fra næste sæson, såfremt smittetrykket tillader det.
Men det er for tidligt at se på nu, mener Socialdemokratiet, SF og Enhedslisten, som i stedet vil tage en beslutning om den kommende sæson 20. august.
Socialdemokratiets kulturordfører, Kasper Sand Kjær, er ærgerlig over, at der ikke er landet en aftale mandag. Parterne var ellers enige om, at afstandskravet skulle sænkes fra to til en meter, så der kunne åbnes for flere tilskuere i den kommende runde.
– Der lå en aftale på bordet, som flugter med det, som fodboldklubberne selv har foreslået, siger han.
– Vi ser meget gerne, at der kan komme lempeligere restriktioner allerede fra næste spillerunde, så der kan komme flere tilskuere på lægterne, siger han.
Ifølge Rohde er forhandlingerne afsluttet i denne omgang, men ikke brudt sammen.
– Hun (kulturminister Joy Mogensen, red.) må komme med et forsøg på at lande en tekst, der har et perspektiv, og som vi alle kan se os selv i, siger han.
Lørdag landede en evaluering af tre forsøgskampe med flere end 500 personer samlet. Kampene Horsens-Randers, Brøndby-FCK og Lyngby-OB havde henholdsvis 700, 3000 og 875 tilskuere til stede.
Evalueringen blåstemplede muligheden for at åbne for flere fans på de danske stadioner.
Det anerkender SF’s kultur- og idrætsordfører, Charlotte Broman Mølbæk. Alligevel er hun ikke på linje med det politiske flertal, som også vil skabe rammer for den kommende sæson.
– Vi har et hensyn, der er vigtigere, og det er folkesundheden. Vi har set et stigende antal smittetilfælde i landet. Det vil vi gerne undgå ved at være forsigtige i den måde, vi åbner på, siger hun.
SF-ordføreren påpeger desuden, at evalueringen lægger vægt på, at medarbejdere på stadion skal uddannes bedre i at undgå coronasmitte.
– Det er rigtig vigtigt for os, at der er styr på den del og tilpas med værnemidler.
Sidste spillerunde i Superligaen afvikles 26. juli. En playoffkamp om en plads i Europa League-kvalifikationen afslutter endegyldigt sæsonen tre dage senere.
Divisionsforeningen, DBU og DIF arbejder for at få noget nær fyldte tribuner til fodboldkampene i den kommende sæson.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
Sådan gik det til: FCM slår FCK!
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen
NYHEDER
Peger på særligt problem for Superligaen
OPTAKT
