Partier er enige om fanadgang nu – men ikke i næste sæson

Regeringen og partier er enige om, at flere fans skal have adgang til fodbold nu. Men ikke om næste sæson.



Der er endnu ikke landet en politisk aftale om adgang for tilskuere i Superligaen. Uenigheden bunder i antallet af restriktioner og tilskuere fra den kommende sæson.

Rets- og idrætsordførere fra de politiske partier i Folketinget har mandag eftermiddag forhandlet om yderligere adgang for tilskuere på de danske fodboldstadioner.

Partierne er i virkeligheden enige om, at der kan åbnes for flere tilskuere allerede i den kommende weekend, fortæller De Radikale og Socialdemokratiet til Ritzau.

Uden om regeringen vil et flertal bestående af partierne De Konservative, Venstre, Dansk Folkeparti, Nye Borgerlige og De Radikale dog også have specificeret stadionadgangen for den kommende sæson.

Det skal styrke klubberne i deres salgsarbejde frem mod sæsonen.

Flertallet vil et udgangspunkt om nul restriktioner fra næste sæson, såfremt smittetrykket tillader det.

Men det er for tidligt at se på nu, mener Socialdemokratiet, SF og Enhedslisten, som i stedet vil tage en beslutning om den kommende sæson 20. august.

Socialdemokratiets kulturordfører, Kasper Sand Kjær, er ærgerlig over, at der ikke er landet en aftale mandag. Parterne var ellers enige om, at afstandskravet skulle sænkes fra to til en meter, så der kunne åbnes for flere tilskuere i den kommende runde.

– Der lå en aftale på bordet, som flugter med det, som fodboldklubberne selv har foreslået, siger han.

– Vi ser meget gerne, at der kan komme lempeligere restriktioner allerede fra næste spillerunde, så der kan komme flere tilskuere på lægterne, siger han.

Ifølge Rohde er forhandlingerne afsluttet i denne omgang, men ikke brudt sammen.

– Hun (kulturminister Joy Mogensen, red.) må komme med et forsøg på at lande en tekst, der har et perspektiv, og som vi alle kan se os selv i, siger han.

Lørdag landede en evaluering af tre forsøgskampe med flere end 500 personer samlet. Kampene Horsens-Randers, Brøndby-FCK og Lyngby-OB havde henholdsvis 700, 3000 og 875 tilskuere til stede.

Evalueringen blåstemplede muligheden for at åbne for flere fans på de danske stadioner.

Det anerkender SF’s kultur- og idrætsordfører, Charlotte Broman Mølbæk. Alligevel er hun ikke på linje med det politiske flertal, som også vil skabe rammer for den kommende sæson.

– Vi har et hensyn, der er vigtigere, og det er folkesundheden. Vi har set et stigende antal smittetilfælde i landet. Det vil vi gerne undgå ved at være forsigtige i den måde, vi åbner på, siger hun.

SF-ordføreren påpeger desuden, at evalueringen lægger vægt på, at medarbejdere på stadion skal uddannes bedre i at undgå coronasmitte.

– Det er rigtig vigtigt for os, at der er styr på den del og tilpas med værnemidler.

Sidste spillerunde i Superligaen afvikles 26. juli. En playoffkamp om en plads i Europa League-kvalifikationen afslutter endegyldigt sæsonen tre dage senere.

Divisionsforeningen, DBU og DIF arbejder for at få noget nær fyldte tribuner til fodboldkampene i den kommende sæson.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Det kommer formentlig til at ske

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Morten Bruun med dyster spådom

Vejle Boldklub – OB



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

FC København-talent har truffet stor beslutning

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Færdig? Manchester City har udset afløser

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Benhård Brian Riemer-melding

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Jubler over ny Brøndby-chef

Håber på FC København-exit

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Barcelona – Rayo Vallecano



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Brighton – Liverpool

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Lens reagerer mod impotente Angers

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Messi rammer gyldent tal

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Liverpool vender dobbeltopgøret

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2