Avis: Silkeborg IF kigger på ombejlet dansker

Den unge midtbanespiller har masser af interessede klubber, og for ganske nyligt var en af dem, Silkeborg IF, ude og se ham i aktion.



Esbjerg fB’s deroute betyder, at flere af klubbens profiler søger nye græsgange.

Simon Bækgaard og Marcus Kristensen er eksempelvis blevet i 1. division hos henholdsvis FC Fredericia og SønderjyskE. Men Esbjerg fB kan risikere at miste flere vigtige kræfter.

JydskeVestkysten skriver, at der fortsat er massiv interesse for klubbens store midtbanetalent Mads Larsen, der i januar forlængede aftalen med EfB til 2025.

Derfor bliver det heller ikke billigt at hente ham. Ekstra Bladet har tidligere fortalt om et bud på tre millioner kroner, som er blevet afvist, da klubbens forlanger fire-fem millioner kroner for ham.

Klubbens administrerende direktør, Jens Hammer Sørensen, vil ikke overfor JydskeVestkysen fortælle om buddet kommer fra Silkeborg IF, som havde en scout til stede på stadion, da Esbjerg mødte Brabrand i weekenden.

Han siger dog, at interessen fortsat er stor for den 20-årige midtbanespiller, selvom klubben lige nu ikke er i forhandlinger med interesserede købere.

– Altså vi har oplevet ret stor interesse. Dansk fodbold er ikke større end som så, så alle kender til Mads Larsen. Han er et stort dansk talent, der har en stor fremtid, så folk kender ham godt. Men det er også vigtigt for mig at sige, at Mads er EfB-spiller og spillede en fin kamp lørdag. Han var dygtig og et godt omdrejningspunkt, siger han.

Mads Larsen, 20 år, er klubbens anfører, og var i sidste sæson et af lyspunkterne, selvom Esbjerg fB rykkede ned i 2. division. Vejen tilbage til dansk topfodbold er lang, men den begyndte med en sejr over Brabrand på 3-1 i første spillerunde, hvor Mads Larsen blev en af målscorerne.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.






Nu er der nyt om Mads Roerslev




LIVE

TransferLIVE: Lukker det for Chido Obi-transfer?

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar for FC København

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Frankrig – England

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

‘Horsens var et helvede’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Tuchel føler “den største smerte af alle”

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Smadrer transferrekord

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Spanien har et ekstra øje på Messi

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck