• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Mikkel Fuhr Nielsen

Avis: Silkeborg IF kigger på ombejlet dansker

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Den unge midtbanespiller har masser af interessede klubber, og for ganske nyligt var en af dem, Silkeborg IF, ude og se ham i aktion.

Af Mikkel Fuhr Nielsen

Esbjerg fB's deroute betyder, at flere af klubbens profiler søger nye græsgange.

Simon Bækgaard og Marcus Kristensen er eksempelvis blevet i 1. division hos henholdsvis FC Fredericia og SønderjyskE. Men Esbjerg fB kan risikere at miste flere vigtige kræfter.

JydskeVestkysten skriver, at der fortsat er massiv interesse for klubbens store midtbanetalent Mads Larsen, der i januar forlængede aftalen med EfB til 2025.

Derfor bliver det heller ikke billigt at hente ham. Ekstra Bladet har tidligere fortalt om et bud på tre millioner kroner, som er blevet afvist, da klubbens forlanger fire-fem millioner kroner for ham.

Klubbens administrerende direktør, Jens Hammer Sørensen, vil ikke overfor JydskeVestkysen fortælle om buddet kommer fra Silkeborg IF, som havde en scout til stede på stadion, da Esbjerg mødte Brabrand i weekenden.

Han siger dog, at interessen fortsat er stor for den 20-årige midtbanespiller, selvom klubben lige nu ikke er i forhandlinger med interesserede købere.

- Altså vi har oplevet ret stor interesse. Dansk fodbold er ikke større end som så, så alle kender til Mads Larsen. Han er et stort dansk talent, der har en stor fremtid, så folk kender ham godt. Men det er også vigtigt for mig at sige, at Mads er EfB-spiller og spillede en fin kamp lørdag. Han var dygtig og et godt omdrejningspunkt, siger han.

Mads Larsen, 20 år, er klubbens anfører, og var i sidste sæson et af lyspunkterne, selvom Esbjerg fB rykkede ned i 2. division. Vejen tilbage til dansk topfodbold er lang, men den begyndte med en sejr over Brabrand på 3-1 i første spillerunde, hvor Mads Larsen blev en af målscorerne.

Sommerens 20 største transfers i fodbold - klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.