De fører Superligaen med syv point ned til FC København, og i det hele taget har det gået glimrende, sidne Brian Priske overtog blev midlertidig træner for FC Midtjylland i august. Dengang afløste han Kenneth Andersen, og ud over et tidligt pokalexit har Priske ledt sit hold med stor autoritet og kvalitet. Han har ledt holdet så godt, at han altså blev fastansat onsdag og fik en kontrakt, der løber frem til sommeren 2023.
Dermed har Brian Priske fået sit drømmejob. Efter flere år som assistent var der i sommer en mulighed for at tage til AC Horsens som træner, men i stedet for at tage muligheden, havde Priske is i maven. Og det betalte sig. Nu spiller han om medaljer og titler.
Og på kontoen kommer det også til at betale sig.
Det er Ekstra Bladet, der skriver, at den tidligere landsholdsspiller også får en pæn lønforhøjelse for at blive permanent træner for FC Midtjylland. Aftalen, der først træder i kraft den 1. januar 2020, løber frem til sommeren 2023, og i den aftale går Brian Priske fra sin nuværende løn på 80.000 kroner til en løn på 140.000 kroner. Det kan altså betale sig at blive chef.
Fra Brian Priske lyder det:
– Lønnen er ikke det altafgørende for beslutningen.
– Det vigtigste er, at jeg er i et job, hvor jeg trives. Jeg er glad for at køre på arbejde hver dag, hvor jeg kan arbejde med et team, hvor der rigtig mange kompetencer fordelt over Kristian Bak, Morten ’Duncan’, Christian Clarup, Lasse Heinze, Søren Bjerg og fysioterapeuterne.
– Lige nu fungerer det hele sindssygt godt, siger Brian Priske til Ekstra Bladet.
Priske har indtil videre været i spidsen for FC Midtjylland i 11 kampe. Klubben tabte til Fremad Amager i Sydbank Pokalen og har tabt en hjemmekamp til OB, men elers er det stort set bare kørt på skinner. Otte kampe er blevet vundet, mens man har en enkelt uafgjort kamp. Senest vandt Priskes hold med hele 4-1 hjemme over FC København.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
OPTAKT
Sydafrika – Canada
Supercomputer: Her er VM-finalen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
OPTAKT
