Avis: Udlandet sværmer om stor FCK-stjerne

Han var søndagens helt store oplevelse i det københavnske derby, og nu forlyder det i Spanien, at det kan blive svært for FC København at beholde deres stjerne.



Sjældent sker det, at den store spanske sportsavis AS skriver om præstationer i Superligaen.

Det var ingenlunde tilfældet efter søndagens derby mellem FC København og Brøndby IF, da spanske Pep Biel rev gæsterne rundt i manegen, og noterede sig for et hattrick.

"Pep Biel i destruktions tilstand" lyder overskriften fra den spanske avis, der fortæller om offensivspillerens præstationer mod Brøndby IF.

Her var han af Jess Thorup valgt som spidsangriber, hvor fra han scorede to gange i første halvleg, og cementerede sejren med scoringen til 4-1 i anden halvleg.

Udover den 25-årige spaniers præstationer på banen, så bringer AS også interessant nyt om Pep Biels fremtid. De skriver således, at flere klubber sværmer om ham.

Ifølge avisen holder flere spanske klubber et vågent øje med FC Københavns store stjerne. FCK vil formentlig forlange et stort beløb for deres topscorer, og her er det tvivlsomt, om de spanske klubber kan være med.

Men det er ikke kun i Spanien, at Pep Biel er et varmt navn. Det er han ifølge AS også i England, hvor han har endnu bedre muligheder. 

Det tyder dog på, at der lige nu er tale om interesse på et tidligt stadie. Men transfervinduet er åbent længe endnu, og fortsætter han med at imponere, så kan han ifølge AS forlade FCK denne sommer.

Pep Biels tre mål mod Brøndby IF bringer ham op på fire sæsonscoringer. I mesterskabssæsonen leverede han 18 mål og 15 assists i alle turneringer. Kontrakten med FC København løber frem til sommeren 2024.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Manchester United afbryder forhandlingerne

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt transferrygte skydes ned

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Henrik Dalsgaard stopper karrieren



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

De 10 største stjerner, der misser VM

De vil have Rashford

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!