Avis: Uro og magtkamp i FCK-toppen

En decideret fløjkrig er brudt ud i bestyrelsen i Parken Sport & Entertainment, skriver Ekstra Bladet.



Hvad der sker på fodboldbanen i FC København, kan alle og enhver se. Hvad der foregår i bestyrelsen i Parken Sport & Entertainment, som er selskabet bag fodboldklubben, er selvsagt ikke til offentlig skue, og det er måske meget godt.

Lige nu hersker der nemlig intern uro og magtkampe i bestyrelsen, skriver Ekstra Bladet.

Bestyrelsen i Parken Sport & Entertainment består af bestyrelsesformand Allan L. Agerholm samt Henrik Møgelmose, Erik Skjærbæk, Klaus Gad, William Kvist, Michael Stenskrog, Benny Olsen og Gert Petersen, og avisen skriver, at der er udbrudt en decideret fløjkrig blandt bestyrelsesmedlemmerne.

På den ene side er de bestyrelsesmedlemmer, hvis hjerte banker for fodbold, og på den anden side de bestyrelsesmedlemmer, som er i højere grad – eller udelukkende – er optaget af investeringen. 

Erik Skjærbæk, som sidder i bestyrelsen, ejer 29,8 procent af aktierne, og han er dermed den største aktionær i Parken. Det er velkendt, at hans interesse for fodbold befinder sig på et forsvindende lille sted.

I 2019 udtalte Skjærbæk eksempelvis følgende om FC Københavns fodboldhold:

– De skal bare spille bedre. Du behøver ikke putte penge i det. Nu har jeg ikke forstand på det, men hvis de bare spillede noget bedre, behøver vi ikke putte så mange penge i det. Jeg er ikke den rigtige at spørge om fodbold. Jeg er driftmand og vil gerne drive en forretning, det er det, jeg synes er interessant. Jeg vidste ikke engang, der var et fodboldhold i Porto.

Karl Peter Korsgaard ejer 20,5 procent af aktierne, og selv om han ikke sidder i bestyrelsen, har han naturligvis en stor stemme. Ifølge Ekstra Bladet er Korsgaard og Skjærbæk på samme side, og de vil kunne besegle Parkens fremtid, da de tilsammen kan mønstre en ejerandel på over 50 procent. 

Og så er der som bekendt Lars Seier Christensen, som heller ikke sidder i bestyrelsen, men ejer 22,55 procent af aktierne. Han er modsat Korsgaard og Skjærbæk meget optaget af fodbold, og han bakkes op af eksempelvis William Kvist fra bestyrelsen. 

Det store spørgsmål, som skaber splittelse mellem de to fløje, er et fremtidigt salg af Parken, og hvad det vil få af betydning for FC København. Det kærer den ene fløj sig selvsagt mere over end den anden.  

Parken Sport & Entertainment meddelte tilbage i januar, at man havde sat Parken til salg. 

Har rumsteret længe
Troels Bager Thøgersen, der er chefredaktør på Tipsbladet, er ikke overrasket over indholdet i den historie, Ekstra Bladet bringer onsdag aften.

– Det her har rumsteret længe, og jeg tror ikke kun, det handler om stadion og lejebetingelser for FC København, selvom det naturligvis er en væsentlig faktor. Det er ganske rigtigt, at der er uenighed og forskellige syn på, hvor meget og hvor hurtigt man skal satse på fodbolddelen.

– I fodbolddelen i FC København tør jeg godt love, at man slet ikke føler, man er i mål med hverken rammerne eller ambitionerne for fodboldklubben. FCK har en stærk placering på UEFA-ranglisten, præmiepengene i Champions League og Europa League stiger voldsomt i 2024, og i hele Europa er der et kapløb i gang om at blive en af de klubber, der kommer på toget fra 2024,

– Jeg tror sagtens, man i fodboldklubben FCK kunne se det smarte i at kunne betale både 60 og 80 millioner kroner for de allerbedste unge spillere, ligesom klubber som Club Brugge, Red Bull Salzburg pg andre tilsvarende klubber kan.

– Der vil fodbolddelen i FCK gerne bevæge sig hen, ligesom jeg også tror, man meget gerne vil have et nyt træningsanlæg og selvfølgelig et tidssvarende stadion. Man føler, at det vil være uansvarligt IKKE at bruge de nødvendige penge men tro, man kan spare sig til også at spille Champions League og Europa League fra 2024, når resten af konkurrenterne i Europa går shopamok.

– Jeg tror ikke, ‘investordelen’ af FCK-ejerkredsen er uenig i argumenterne, det er mere et spørgsmål om tempoet, størrelsen på investeringerne, og da ikke mindst hvem der skal betale gildet.

– For udenforstående som os er det en interessant situation – for kommer FCK lige pludselig for alvor til salg til udenlandske opkøbere, hvis de nuværende ejere af Parken Sport & Entertainment ikke finder en løsning? Der er mange muligheder i spil i disse måneder,

Foruden FC København er også Lalandia en del af Parken Sport & Entertainment – selskabet kigger i øjeblikket på at sælge Lalandia. 





Hylder fyringstruet Priske efter tæsk



EKSKLUSIVT

Afsløring: Damsgaard får ny vanvittig kontrakt


Carragher slagter City: ‘Drenge mod mænd’

Bekræfter selv: Skal arbejde for Jesper Sørensen



Inden stort skifte: Vil sikre Superliga-eventyr

Erstatning for Biereth: Jagter de denne dansker?

United deler gaver ud mod Rangers

Afsløring: Randers tæt på salg af angriber

Dansker jubler: ‘Fankulturen er nok bedre i Norge’



EKSKLUSIVT

‘Alle ved, det sker’


Transfer-travlhed: Lyngby kigger på to positioner

Jacob Friis scorer vildt job: Det var altafgørende

Tæt på fyring: Nu reagerer Brian Priske

Færdig i Real Madrid 



EKSKLUSIVT

Ronnie Schwartz i chok: Det passer ikke!


Efter skadeshelvede: FCM melder stjerner klar

Tæt på Brøndby-farvel: ‘Josip Radosevic vil hjem’

Bekræftet: Mikkel Damsgaard forlænger

Officielt: Anders Dreyer skifter til MLS

Afsløring: Gavin Beavers på plads i Brøndby


EKSKLUSIVT

Afsløring: Priske tæt på fyring – afløser lurer


Molde har afgivet bud på dansk midtstopper

Afsløring: Martínez ikke med FCM – salg lurer

Her er Oliver Christensens nye klub

Chido Obi har trænet med førsteholdet i Man Utd



‘Brøndby bør hente Juventus- eller United-back’

Udlandsdansker til Lyngby? ‘Har gjort det godt’

Afsløring: Fremad Amager tæt på Kenneth Zohore

Stopper i FC Helsingør

Ludogorets – FC Midtjylland

Host op, Man Utd: Patrick Dorgu overgår stjerner

Informeret om Diks-exit? ‘Vi har en god dialog’

FC Midtjylland tæt på svensk stortalent


TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din klub i vinterpausen


– Hold kæft, hvor er det fedt for Tullberg!

FCK-direktør jubler: ‘Helt fantastisk dreng’

Celtic jubler: Schmeichel scorer ny kontrakt

Mike Tullberg får kæmpe chance i Dortmund

Topchef stopper i DBU

Scorer millionbeløb på Superliga-transfers

Officielt: Dortmund fyrer Sahin

Barcelona-stjerne i drama – politiet skred ind

FCM-modstander ville hyre Glen Riddersholm

Ingen Superliga-klubber: Dansker i rekordtransfer

Vanvittigt: Måber over chok-comeback!

Spår ham stor succes i FC København

Girona blæser til angreb mod Milan

Dansker blæst bagover: Det er helt vanvittigt!

De scorer en bonus ved Jacob Friis-mirakel

Michael Laudrup raser: ‘Det er grotesk!’

Sender danskerklub ud i Champions League-mørket

Skjellerups vilde transfersucces: Så stolt af ham

Rivalen slagtes: ‘Jörgensen skal have chancen nu’

Katastrofal start for Kaufmann

Dansk landstræner ellevild: Det er så sindssygt!

– Det rigtige tidspunkt at forlade FC København