Stor beslutning: Skal det komplet modsatte

Emil Nielsen vil altid gerne have nye udfordringer og går hele tiden efter at blive bedre.



Tipsbladet (Scandic CPH Strandpark): Til sommer får Emil Nielsen ny adresse.

For den danske landsholdsstjerne skifter FC Barcelona ud med Veszprem i Ungarn. Noget, han selvsagt ser frem til.

– Det er for det første en sindssygt spændende udfordring. Det er et hold, der aldrig har vundet noget – altså de har aldrig vundet Champions League. Det tiltalte mig, det er komplet modsat af, hvad jeg kommer fra i Barcelona, siger Emil Nielsen, der lige nu er med landsholdet, til Tipsbladet.

Han får samtidig den træner, han gerne vil have. Og så er der en anden vigtig faktor. At holde gejsten oppe.

For selvom han som håndboldspiller og atlet elsker at vinde, skal han nu kæmpe for det på en anden måde, og det var også en af grundene til, han sagde ‘ja tak’ til klubskiftet.

– Jeg ser det som en sindssygt vigtig ting at kunne holde motivationen oppe. Det er vigtigt ikke at blive ‘for vant til’ at vinde. Det er et sindssygt spændende hold. Det er et godt projekt, så jeg tror, vi har mulighed for at lave nogle fede resultater, siger Emil Nielsen, der vandt Champions League med Barcelona i december.

Emil Nielsen får ny adresse til sommer. Foto: Soeren Stache/dpa/Alamy Live News

Om man rent faktisk kan blive for vant til at vinde, ved han ikke. Men han vil heller ikke prøve at stå i den situation, at han er blevet det, understreger målvogteren.

– Jeg tror, det er vigtigt, man er klar over, det kan ske. Det er vigtigt at have sulten, det er vigtigt at have lyst til at blive bedre. Det er også derfor, jeg skifter. Jeg vil gerne blive bedre. Jeg kommer til at skulle stige i hierarkiet, jeg kommer til at skulle gøre nogle andre ting, end jeg har været vant til. Det er også en af de ting, jeg synes er spændende.

Han er klar til den rolle, han bliver givet. Han tager med glæde ansvar både på og udenfor banen, når den tid kommer. Men samtidig bliver det ikke nemt at sige farvel til Barcelona.

– Det bliver også hårdt. Jeg har det rigtig godt i Barcelona, jeg nyder klubben, vejret, byen. Det er et fantastisk sted. Det kan også være, jeg skal tilbage en dag. Det skal jeg aldrig udelukke. Det er et fantastisk sted, så jeg er på samme tid også ked af at skulle væk. Men der, hvor jeg er i karrieren, passer Veszprem godt, siger landsholdsspilleren.

Emil Nielsen, der med landsholdet har vundet to gange VM-guld, OL-guld og EM-sølv, har skrevet under på en kontrakt, der løber indtil 2029.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Transferbombe på vej

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Markant ændring i Silkeborg

FCK-profil med hattrick i målfest

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FC København jagter Romane Amane

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Ståle Solbakken i stort forsvar



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Sydafrika – Canada

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’