Avis: Uroen ulmer i SønderjyskE

Der er knas på de indre linjer i SønderjyskE, skriver Ekstra Bladet.



SønderjyskE sikrede sig søndag overlevelse i Superligaen med en 2-0-sejr over OB, og klubben er for anden sæson i træk i finalen i pokalturneringen. Alligevel er der uro på de indre linjer i Haderslev-klubben.

Det skriver Ekstra Bladet

Ifølge avisen skal cheftræner Glen Riddersholm ved flere lejligheder have udtrykt sin frustration over en manglende retning fra klubbens amerikanske ejere. Dertil kommer, at den tidligere mestertræner er blevet kørt ud på noget, der minder om et sidespor i forhold til SønderjyskE’s transferstrategi.

SønderjyskE har ikke haft en sportschef, siden Hans Jørgen Haysen stoppede, og i hans fravær har analytikeren Andrew Ramsey spillet en fremtrædende rolle i kulissen, selv om han formelt blot indtager en slags støttefunktion. Riddersholm har et stort netværk efter mange år i topfodbold, men det er altså i højere grad Ramsey, der kører butikken i Haderslev.

Ekstra Bladet skriver, at der kan ske store forandringer i SønderjyskE i løbet af sommeren. Om Glen Riddersholm overvejer sin fremtid, melder historien ikke noget om, men det er værd at huske, at cheftræneren tidligere ikke har været bleg for selv at sige sit job op. Det gjorde han i FC Midtjylland i kølvandet på ulvenes første mesterskab, fordi han var uenig i klubbens retning.

SønderjyskE’s amerikanske ejere har for nyligt været på besøg i Danmark, men ingen af dem stillede op til interview i den forbindelse. 

Der Nordschleswiger og TV3 Sport har også tidligere meldt om intern splittelse i SønderjyskE, men det afviste Glen Riddersholm skulle være tilfældet.

– I alle partnerskaber skal man finde hinanden, og det skal vi også, men grundlæggende ser jeg positivt på det. Det er helt naturligt, at der skal slibes nogle kanter af, men der er ikke noget dramatik i det, som jeg ser det, sagde SønderjyskE-træneren den 6. februar til bold.dk.

Glen Riddersholm har stået i spidsen for SønderjyskE i godt to år. 







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

Fulham – Newcastle

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Her er FC Københavns vej i Europa



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

FC København kan få Jens Stage-millioner

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Kommer med frækt bud på dansk mester

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Bayern München lurer på choktransfer

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Liverpool – Brentford



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kæmpe røgslør af Brøndby

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting