Avis: Uroen ulmer i SønderjyskE

Der er knas på de indre linjer i SønderjyskE, skriver Ekstra Bladet.



SønderjyskE sikrede sig søndag overlevelse i Superligaen med en 2-0-sejr over OB, og klubben er for anden sæson i træk i finalen i pokalturneringen. Alligevel er der uro på de indre linjer i Haderslev-klubben.

Det skriver Ekstra Bladet

Ifølge avisen skal cheftræner Glen Riddersholm ved flere lejligheder have udtrykt sin frustration over en manglende retning fra klubbens amerikanske ejere. Dertil kommer, at den tidligere mestertræner er blevet kørt ud på noget, der minder om et sidespor i forhold til SønderjyskE’s transferstrategi.

SønderjyskE har ikke haft en sportschef, siden Hans Jørgen Haysen stoppede, og i hans fravær har analytikeren Andrew Ramsey spillet en fremtrædende rolle i kulissen, selv om han formelt blot indtager en slags støttefunktion. Riddersholm har et stort netværk efter mange år i topfodbold, men det er altså i højere grad Ramsey, der kører butikken i Haderslev.

Ekstra Bladet skriver, at der kan ske store forandringer i SønderjyskE i løbet af sommeren. Om Glen Riddersholm overvejer sin fremtid, melder historien ikke noget om, men det er værd at huske, at cheftræneren tidligere ikke har været bleg for selv at sige sit job op. Det gjorde han i FC Midtjylland i kølvandet på ulvenes første mesterskab, fordi han var uenig i klubbens retning.

SønderjyskE’s amerikanske ejere har for nyligt været på besøg i Danmark, men ingen af dem stillede op til interview i den forbindelse. 

Der Nordschleswiger og TV3 Sport har også tidligere meldt om intern splittelse i SønderjyskE, men det afviste Glen Riddersholm skulle være tilfældet.

– I alle partnerskaber skal man finde hinanden, og det skal vi også, men grundlæggende ser jeg positivt på det. Det er helt naturligt, at der skal slibes nogle kanter af, men der er ikke noget dramatik i det, som jeg ser det, sagde SønderjyskE-træneren den 6. februar til bold.dk.

Glen Riddersholm har stået i spidsen for SønderjyskE i godt to år. 





LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. Randers-stjerne overfaldet

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer



LIVE

TransferLIVE: Filip Jørgensen tæt på denne klub

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

FCK misser landsholdsspiller

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Har budt en milliard

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Brøndby jagter ny Superliga-profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Rodri er blevet opereret i ryggen

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

På vippen i FCN: Afklaring meget snart



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Gaveregn over FC Midtjylland