Avis: Uroen ulmer i SønderjyskE

Der er knas på de indre linjer i SønderjyskE, skriver Ekstra Bladet.



SønderjyskE sikrede sig søndag overlevelse i Superligaen med en 2-0-sejr over OB, og klubben er for anden sæson i træk i finalen i pokalturneringen. Alligevel er der uro på de indre linjer i Haderslev-klubben.

Det skriver Ekstra Bladet

Ifølge avisen skal cheftræner Glen Riddersholm ved flere lejligheder have udtrykt sin frustration over en manglende retning fra klubbens amerikanske ejere. Dertil kommer, at den tidligere mestertræner er blevet kørt ud på noget, der minder om et sidespor i forhold til SønderjyskE’s transferstrategi.

SønderjyskE har ikke haft en sportschef, siden Hans Jørgen Haysen stoppede, og i hans fravær har analytikeren Andrew Ramsey spillet en fremtrædende rolle i kulissen, selv om han formelt blot indtager en slags støttefunktion. Riddersholm har et stort netværk efter mange år i topfodbold, men det er altså i højere grad Ramsey, der kører butikken i Haderslev.

Ekstra Bladet skriver, at der kan ske store forandringer i SønderjyskE i løbet af sommeren. Om Glen Riddersholm overvejer sin fremtid, melder historien ikke noget om, men det er værd at huske, at cheftræneren tidligere ikke har været bleg for selv at sige sit job op. Det gjorde han i FC Midtjylland i kølvandet på ulvenes første mesterskab, fordi han var uenig i klubbens retning.

SønderjyskE’s amerikanske ejere har for nyligt været på besøg i Danmark, men ingen af dem stillede op til interview i den forbindelse. 

Der Nordschleswiger og TV3 Sport har også tidligere meldt om intern splittelse i SønderjyskE, men det afviste Glen Riddersholm skulle være tilfældet.

– I alle partnerskaber skal man finde hinanden, og det skal vi også, men grundlæggende ser jeg positivt på det. Det er helt naturligt, at der skal slibes nogle kanter af, men der er ikke noget dramatik i det, som jeg ser det, sagde SønderjyskE-træneren den 6. februar til bold.dk.

Glen Riddersholm har stået i spidsen for SønderjyskE i godt to år. 





LIVE

TransferLIVE: Tidl. FCK-stjerne er vendt hjem

Christian Nørgaard tæt på skifte

Stor ændring i AGF?

Kæmpe transfer under opsejling

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Brøndby IF – Viborg FF

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Eriksen spottet – nu er der nyt

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Ingen klausul i FC København-aftale

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

‘Det ville være en katastrofe af rang’

FC Nordsjælland – Randers FC

Klar besked om AGF

FC Midtjylland – AC Horsens

Silkeborg IF – FC København

AGF i kontakt om norsk angriber 



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde