Avis: Uroen ulmer i SønderjyskE

Der er knas på de indre linjer i SønderjyskE, skriver Ekstra Bladet.



SønderjyskE sikrede sig søndag overlevelse i Superligaen med en 2-0-sejr over OB, og klubben er for anden sæson i træk i finalen i pokalturneringen. Alligevel er der uro på de indre linjer i Haderslev-klubben.

Det skriver Ekstra Bladet

Ifølge avisen skal cheftræner Glen Riddersholm ved flere lejligheder have udtrykt sin frustration over en manglende retning fra klubbens amerikanske ejere. Dertil kommer, at den tidligere mestertræner er blevet kørt ud på noget, der minder om et sidespor i forhold til SønderjyskE’s transferstrategi.

SønderjyskE har ikke haft en sportschef, siden Hans Jørgen Haysen stoppede, og i hans fravær har analytikeren Andrew Ramsey spillet en fremtrædende rolle i kulissen, selv om han formelt blot indtager en slags støttefunktion. Riddersholm har et stort netværk efter mange år i topfodbold, men det er altså i højere grad Ramsey, der kører butikken i Haderslev.

Ekstra Bladet skriver, at der kan ske store forandringer i SønderjyskE i løbet af sommeren. Om Glen Riddersholm overvejer sin fremtid, melder historien ikke noget om, men det er værd at huske, at cheftræneren tidligere ikke har været bleg for selv at sige sit job op. Det gjorde han i FC Midtjylland i kølvandet på ulvenes første mesterskab, fordi han var uenig i klubbens retning.

SønderjyskE’s amerikanske ejere har for nyligt været på besøg i Danmark, men ingen af dem stillede op til interview i den forbindelse. 

Der Nordschleswiger og TV3 Sport har også tidligere meldt om intern splittelse i SønderjyskE, men det afviste Glen Riddersholm skulle være tilfældet.

– I alle partnerskaber skal man finde hinanden, og det skal vi også, men grundlæggende ser jeg positivt på det. Det er helt naturligt, at der skal slibes nogle kanter af, men der er ikke noget dramatik i det, som jeg ser det, sagde SønderjyskE-træneren den 6. februar til bold.dk.

Glen Riddersholm har stået i spidsen for SønderjyskE i godt to år. 





LIVE: AGF med offensive ændringer til skæbnekamp




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

FC Nordsjælland – AGF

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Sønderjyske – FC Midtjylland



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Bombe på vej i Real Madrid?

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kæmpekøb retur til FC København?

Randers FC – FC Fredericia

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Arsenal skal til Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Bayern München er i pokalfinalen