• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

Avis: Uroen ulmer i SønderjyskE

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Der er knas på de indre linjer i SønderjyskE, skriver Ekstra Bladet.

Af Ole Hoffskov

SønderjyskE sikrede sig søndag overlevelse i Superligaen med en 2-0-sejr over OB, og klubben er for anden sæson i træk i finalen i pokalturneringen. Alligevel er der uro på de indre linjer i Haderslev-klubben.

Det skriver Ekstra Bladet

Ifølge avisen skal cheftræner Glen Riddersholm ved flere lejligheder have udtrykt sin frustration over en manglende retning fra klubbens amerikanske ejere. Dertil kommer, at den tidligere mestertræner er blevet kørt ud på noget, der minder om et sidespor i forhold til SønderjyskE's transferstrategi.

SønderjyskE har ikke haft en sportschef, siden Hans Jørgen Haysen stoppede, og i hans fravær har analytikeren Andrew Ramsey spillet en fremtrædende rolle i kulissen, selv om han formelt blot indtager en slags støttefunktion. Riddersholm har et stort netværk efter mange år i topfodbold, men det er altså i højere grad Ramsey, der kører butikken i Haderslev.

Ekstra Bladet skriver, at der kan ske store forandringer i SønderjyskE i løbet af sommeren. Om Glen Riddersholm overvejer sin fremtid, melder historien ikke noget om, men det er værd at huske, at cheftræneren tidligere ikke har været bleg for selv at sige sit job op. Det gjorde han i FC Midtjylland i kølvandet på ulvenes første mesterskab, fordi han var uenig i klubbens retning.

SønderjyskE's amerikanske ejere har for nyligt været på besøg i Danmark, men ingen af dem stillede op til interview i den forbindelse. 

Der Nordschleswiger og TV3 Sport har også tidligere meldt om intern splittelse i SønderjyskE, men det afviste Glen Riddersholm skulle være tilfældet.

- I alle partnerskaber skal man finde hinanden, og det skal vi også, men grundlæggende ser jeg positivt på det. Det er helt naturligt, at der skal slibes nogle kanter af, men der er ikke noget dramatik i det, som jeg ser det, sagde SønderjyskE-træneren den 6. februar til bold.dk.

Glen Riddersholm har stået i spidsen for SønderjyskE i godt to år. 

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020