• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

Avis: Vejle Boldklub tæt på markant forstærkning

Foto: Getty Images

Vejle Boldklub er angiveligt tæt på at kunne præsentere den svenske midtstopper Alexander Milosevic som ny spiller.

Af Ole Hoffskov

Vejle Boldklubs Superliga-oprykkere er angiveligt tæt på at kunne præsentere en markant forstærkning.

Ifølge den svenske avis Expressen får Vejle en af de kommende dage den 28-årige midtstopper Alexander Milosevic til lægetjek. Svenskeren er i øjeblikket klubløs efter senest at have været i Nottingham Forest, og han skal være nået til enighed med Vejle Boldklub om en aftale.

Læs også:Vejle-træner forventer nye spillere fra Sverige og Sydamerika

Alexander Milosevic har et flot CV, der blandt andet tæller et U21-Europamesterskab med Sverige samt Bundesliga-kampe for Hannover 96 og over 100 kampe i Allsvenskan. Midtstopperen har også været i Besiktas.

Det er dog ikke en Alexander Milosevic i absolut topform, der kommer til Vejle. Han har således været klubløs siden oktober sidste år, hvor han brød sin aftale med Nottingham Forest.

Læs også:Medie: Vejle vil hente klubbens rekordsalg tilbage

Alexander Milosevic var som nævnt et del af det svenske landshold, der i 2015 vandt U21-EM, mem han har også snuset til A-landsholdet, hvor det er blevet til spilletid i en enkelt EM-kvalifikationskamp tilbage i 2015 samt en håndfuld venskabskampe. Svenskeren er 193 centimer høj og kommer dermed til at rage godt op i Vejles centrale forsvar. 

Tilgangen af Alexander Milosevic kan blive startskuddet til en spændende transfersommer i Nørreskoven. I sidste uge skrev TV2 Sport, at Vejle også arbejder på at hente klubbens tidligere stjerneangriber Dominic Vinicius tilbage. 

Læs også:Martin Ørnskov tæt på udløb: Silkeborg IF står mit hjerte nært

Læs også:Her er målmanden, SønderjyskE er tæt på at hente

Læs også:Tidligere Superliga-spiller følte sig presset til at tage smertestillende

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020