IKAST (Tipsbladet): En række af de seneste DM-vindende cheftrænere er i dag i udlandet.
Brian Priske, mester med FC Midtjylland i 2020, er netop blevet cheftræner i Feyenoord efter succes i Royal Antwerp og især Sparta Prag.
Niels Frederiksen, 2021-mester med Brøndby IF, er i topklubben Lech Poznan i Polen, og mesterholdene i 2018 og 2022 Jess Thorup er cheftræner for Augsburg i Bundesligaen.
Ståle Solbakken er norsk landstræner, og Glen Riddersholm, der vandt DM med FC Midtjylland i 2015, er netop blevet assistenttræner i Norwich med Johannes Hoff Thorup som cheftræner.
2014-mesteren Kent Nielsen er den seneste Superliga-vindende cheftræner foruden Jacob Neestrup i FC København og Thomas Thomasberg i FC Midtjylland, der ikke arbejder i udlandet.
Og spørgsmålene bliver allerede stillet til Neestrup, der er blevet sat i forbindelse med konkrete jobs i udlandet det seneste års tid, og til Thomasberg, der kan se adskillige af sine forgængere i FC Midtjylland arbejde i udlandet.
Men med FC Midtjylland på nippet til at spille Champions League-kvalifikation og store planer under opsejling er udlandet ikke noget, der overhovedet optager Thomas Thomasberg.
– Jeg ved ikke, om du spørger direkte, om jeg tænker, at jeg skal til udlandet, men jeg er sindssygt glad for at være her. Jeg kan se mig selv være her i rigtig mange år. Så på den måde er det ikke noget, jeg overhovedet bruger krudt på eller tænker over, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
FC Midtjylland-cheftræneren er imponeret over den stime, hans danske kolleger er inde i i udlandet (læs også mere om det her).
– Jeg kan jo konstatere, at danske trænere er blevet en attraktiv handelsvare. Selv sportschefer bliver handlet. Det er jo vildt.
– Der står pludselig nogen i Bundesligaen og overpræsterer i forhold til det, der er forventeligt. Priske tager til Tjekkiet med et hold, der ikke har vundet i adskillige år og bliver mestre to år i træk. Så der har været et eller andet, der har virket, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland spiller Champions League-kvalifikation i anden halvdel af juli, hvor det er FC Ballkani fra Kosovo, der er på programmet, med mindre Santa Coloma fra Andorra skaber en stor overraskelse og slår Balkan-mandskabet i første runde i kvalifikationen i begyndelsen af juli.
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
MEDIE
Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
AVIS
Det kommer til at trække ud
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
AVIS
Intet aftryk!
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
Vild Diant Ramaj-historie
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste målmænd
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
MEDIE
FC Barcelona går på rov i danskerklub
Drømmer om VM 2026 med Danmark
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
Varsler straf til Dortmund-stjerne
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
Salah har undskyldt
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
AFSLØRING
Storklubber følger FCN-juvel
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
MEDIE