IKAST (Tipsbladet): En række af de seneste DM-vindende cheftrænere er i dag i udlandet.
Brian Priske, mester med FC Midtjylland i 2020, er netop blevet cheftræner i Feyenoord efter succes i Royal Antwerp og især Sparta Prag.
Niels Frederiksen, 2021-mester med Brøndby IF, er i topklubben Lech Poznan i Polen, og mesterholdene i 2018 og 2022 Jess Thorup er cheftræner for Augsburg i Bundesligaen.
Ståle Solbakken er norsk landstræner, og Glen Riddersholm, der vandt DM med FC Midtjylland i 2015, er netop blevet assistenttræner i Norwich med Johannes Hoff Thorup som cheftræner.
2014-mesteren Kent Nielsen er den seneste Superliga-vindende cheftræner foruden Jacob Neestrup i FC København og Thomas Thomasberg i FC Midtjylland, der ikke arbejder i udlandet.
Og spørgsmålene bliver allerede stillet til Neestrup, der er blevet sat i forbindelse med konkrete jobs i udlandet det seneste års tid, og til Thomasberg, der kan se adskillige af sine forgængere i FC Midtjylland arbejde i udlandet.
Men med FC Midtjylland på nippet til at spille Champions League-kvalifikation og store planer under opsejling er udlandet ikke noget, der overhovedet optager Thomas Thomasberg.
– Jeg ved ikke, om du spørger direkte, om jeg tænker, at jeg skal til udlandet, men jeg er sindssygt glad for at være her. Jeg kan se mig selv være her i rigtig mange år. Så på den måde er det ikke noget, jeg overhovedet bruger krudt på eller tænker over, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
FC Midtjylland-cheftræneren er imponeret over den stime, hans danske kolleger er inde i i udlandet (læs også mere om det her).
– Jeg kan jo konstatere, at danske trænere er blevet en attraktiv handelsvare. Selv sportschefer bliver handlet. Det er jo vildt.
– Der står pludselig nogen i Bundesligaen og overpræsterer i forhold til det, der er forventeligt. Priske tager til Tjekkiet med et hold, der ikke har vundet i adskillige år og bliver mestre to år i træk. Så der har været et eller andet, der har virket, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland spiller Champions League-kvalifikation i anden halvdel af juli, hvor det er FC Ballkani fra Kosovo, der er på programmet, med mindre Santa Coloma fra Andorra skaber en stor overraskelse og slår Balkan-mandskabet i første runde i kvalifikationen i begyndelsen af juli.
LIVE
LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Miraklernes tid er ikke forbi
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
INTERVIEW
Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
MEDIE