IKAST (Tipsbladet): En række af de seneste DM-vindende cheftrænere er i dag i udlandet.
Brian Priske, mester med FC Midtjylland i 2020, er netop blevet cheftræner i Feyenoord efter succes i Royal Antwerp og især Sparta Prag.
Niels Frederiksen, 2021-mester med Brøndby IF, er i topklubben Lech Poznan i Polen, og mesterholdene i 2018 og 2022 Jess Thorup er cheftræner for Augsburg i Bundesligaen.
Ståle Solbakken er norsk landstræner, og Glen Riddersholm, der vandt DM med FC Midtjylland i 2015, er netop blevet assistenttræner i Norwich med Johannes Hoff Thorup som cheftræner.
2014-mesteren Kent Nielsen er den seneste Superliga-vindende cheftræner foruden Jacob Neestrup i FC København og Thomas Thomasberg i FC Midtjylland, der ikke arbejder i udlandet.
Og spørgsmålene bliver allerede stillet til Neestrup, der er blevet sat i forbindelse med konkrete jobs i udlandet det seneste års tid, og til Thomasberg, der kan se adskillige af sine forgængere i FC Midtjylland arbejde i udlandet.
Men med FC Midtjylland på nippet til at spille Champions League-kvalifikation og store planer under opsejling er udlandet ikke noget, der overhovedet optager Thomas Thomasberg.
– Jeg ved ikke, om du spørger direkte, om jeg tænker, at jeg skal til udlandet, men jeg er sindssygt glad for at være her. Jeg kan se mig selv være her i rigtig mange år. Så på den måde er det ikke noget, jeg overhovedet bruger krudt på eller tænker over, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
FC Midtjylland-cheftræneren er imponeret over den stime, hans danske kolleger er inde i i udlandet (læs også mere om det her).
– Jeg kan jo konstatere, at danske trænere er blevet en attraktiv handelsvare. Selv sportschefer bliver handlet. Det er jo vildt.
– Der står pludselig nogen i Bundesligaen og overpræsterer i forhold til det, der er forventeligt. Priske tager til Tjekkiet med et hold, der ikke har vundet i adskillige år og bliver mestre to år i træk. Så der har været et eller andet, der har virket, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland spiller Champions League-kvalifikation i anden halvdel af juli, hvor det er FC Ballkani fra Kosovo, der er på programmet, med mindre Santa Coloma fra Andorra skaber en stor overraskelse og slår Balkan-mandskabet i første runde i kvalifikationen i begyndelsen af juli.
LIVE
VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud
OPTAKT
Sydafrika – Sydkorea
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
Skylder FC København penge – straffes hårdt
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
TRANSFER
Køber ind i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
OPTAKT
England – Ghana
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
TRANSFER