Nej til udlandet: Vil blive mange år

FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg har bemærket danske kollegers succes i udlandet, men ser ingen grund til selv at overveje et farvel fra Superligaen.



IKAST (Tipsbladet): En række af de seneste DM-vindende cheftrænere er i dag i udlandet.

Brian Priske, mester med FC Midtjylland i 2020, er netop blevet cheftræner i Feyenoord efter succes i Royal Antwerp og især Sparta Prag.

Niels Frederiksen, 2021-mester med Brøndby IF, er i topklubben Lech Poznan i Polen, og mesterholdene i 2018 og 2022 Jess Thorup er cheftræner for Augsburg i Bundesligaen.

Ståle Solbakken er norsk landstræner, og Glen Riddersholm, der vandt DM med FC Midtjylland i 2015, er netop blevet assistenttræner i Norwich med Johannes Hoff Thorup som cheftræner.

2014-mesteren Kent Nielsen er den seneste Superliga-vindende cheftræner foruden Jacob Neestrup i FC København og Thomas Thomasberg i FC Midtjylland, der ikke arbejder i udlandet.

Og spørgsmålene bliver allerede stillet til Neestrup, der er blevet sat i forbindelse med konkrete jobs i udlandet det seneste års tid, og til Thomasberg, der kan se adskillige af sine forgængere i FC Midtjylland arbejde i udlandet.

Men med FC Midtjylland på nippet til at spille Champions League-kvalifikation og store planer under opsejling er udlandet ikke noget, der overhovedet optager Thomas Thomasberg.

– Jeg ved ikke, om du spørger direkte, om jeg tænker, at jeg skal til udlandet, men jeg er sindssygt glad for at være her. Jeg kan se mig selv være her i rigtig mange år. Så på den måde er det ikke noget, jeg overhovedet bruger krudt på eller tænker over, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

FC Midtjylland-cheftræneren er imponeret over den stime, hans danske kolleger er inde i i udlandet (læs også mere om det her).

– Jeg kan jo konstatere, at danske trænere er blevet en attraktiv handelsvare. Selv sportschefer bliver handlet. Det er jo vildt.

– Der står pludselig nogen i Bundesligaen og overpræsterer i forhold til det, der er forventeligt. Priske tager til Tjekkiet med et hold, der ikke har vundet i adskillige år og bliver mestre to år i træk. Så der har været et eller andet, der har virket, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland spiller Champions League-kvalifikation i anden halvdel af juli, hvor det er FC Ballkani fra Kosovo, der er på programmet, med mindre Santa Coloma fra Andorra skaber en stor overraskelse og slår Balkan-mandskabet i første runde i kvalifikationen i begyndelsen af juli.





Brøndby IF – Randers FC




INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Medier fælder hård dom

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

FC Midtjylland – FC København

Bekræfter: Godt nyt for FC København



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

– Jeg tror de vinder Superligaen

Skulle sprænge banken for dansk stjerne



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

– Han virker frustreret!

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Ikke set i 30 år

Hylder Nartey efter magisk debut

Stjernetransfer på plads alligevel



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Han er på vej væk fra AGF

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

AGF – OB

Tottenham boykotter Viaplay

Silkeborg IF – Viborg FF

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Stor mystik om Patrick Pentz

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

‘De er tilbage’

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

Mål i Manchester

“De havde det bedste transfervindue”

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte