Nej til udlandet: Vil blive mange år

FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg har bemærket danske kollegers succes i udlandet, men ser ingen grund til selv at overveje et farvel fra Superligaen.



IKAST (Tipsbladet): En række af de seneste DM-vindende cheftrænere er i dag i udlandet.

Brian Priske, mester med FC Midtjylland i 2020, er netop blevet cheftræner i Feyenoord efter succes i Royal Antwerp og især Sparta Prag.

Niels Frederiksen, 2021-mester med Brøndby IF, er i topklubben Lech Poznan i Polen, og mesterholdene i 2018 og 2022 Jess Thorup er cheftræner for Augsburg i Bundesligaen.

Ståle Solbakken er norsk landstræner, og Glen Riddersholm, der vandt DM med FC Midtjylland i 2015, er netop blevet assistenttræner i Norwich med Johannes Hoff Thorup som cheftræner.

2014-mesteren Kent Nielsen er den seneste Superliga-vindende cheftræner foruden Jacob Neestrup i FC København og Thomas Thomasberg i FC Midtjylland, der ikke arbejder i udlandet.

Og spørgsmålene bliver allerede stillet til Neestrup, der er blevet sat i forbindelse med konkrete jobs i udlandet det seneste års tid, og til Thomasberg, der kan se adskillige af sine forgængere i FC Midtjylland arbejde i udlandet.

Men med FC Midtjylland på nippet til at spille Champions League-kvalifikation og store planer under opsejling er udlandet ikke noget, der overhovedet optager Thomas Thomasberg.

– Jeg ved ikke, om du spørger direkte, om jeg tænker, at jeg skal til udlandet, men jeg er sindssygt glad for at være her. Jeg kan se mig selv være her i rigtig mange år. Så på den måde er det ikke noget, jeg overhovedet bruger krudt på eller tænker over, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

FC Midtjylland-cheftræneren er imponeret over den stime, hans danske kolleger er inde i i udlandet (læs også mere om det her).

– Jeg kan jo konstatere, at danske trænere er blevet en attraktiv handelsvare. Selv sportschefer bliver handlet. Det er jo vildt.

– Der står pludselig nogen i Bundesligaen og overpræsterer i forhold til det, der er forventeligt. Priske tager til Tjekkiet med et hold, der ikke har vundet i adskillige år og bliver mestre to år i træk. Så der har været et eller andet, der har virket, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland spiller Champions League-kvalifikation i anden halvdel af juli, hvor det er FC Ballkani fra Kosovo, der er på programmet, med mindre Santa Coloma fra Andorra skaber en stor overraskelse og slår Balkan-mandskabet i første runde i kvalifikationen i begyndelsen af juli.



Revser Dorgu: Bliver erstattet

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Voldsomt transferønske til FCK

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Fortryder Chido Obi-beslutning

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Brøndby straffet – får stor bøde

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

AGF på rov i Hobro IK

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Vender hjem til AaB

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Randers FC og OB spiller uafgjort

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

– Det havde været en større katastrofe

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind