IKAST (Tipsbladet): En række af de seneste DM-vindende cheftrænere er i dag i udlandet.
Brian Priske, mester med FC Midtjylland i 2020, er netop blevet cheftræner i Feyenoord efter succes i Royal Antwerp og især Sparta Prag.
Niels Frederiksen, 2021-mester med Brøndby IF, er i topklubben Lech Poznan i Polen, og mesterholdene i 2018 og 2022 Jess Thorup er cheftræner for Augsburg i Bundesligaen.
Ståle Solbakken er norsk landstræner, og Glen Riddersholm, der vandt DM med FC Midtjylland i 2015, er netop blevet assistenttræner i Norwich med Johannes Hoff Thorup som cheftræner.
2014-mesteren Kent Nielsen er den seneste Superliga-vindende cheftræner foruden Jacob Neestrup i FC København og Thomas Thomasberg i FC Midtjylland, der ikke arbejder i udlandet.
Og spørgsmålene bliver allerede stillet til Neestrup, der er blevet sat i forbindelse med konkrete jobs i udlandet det seneste års tid, og til Thomasberg, der kan se adskillige af sine forgængere i FC Midtjylland arbejde i udlandet.
Men med FC Midtjylland på nippet til at spille Champions League-kvalifikation og store planer under opsejling er udlandet ikke noget, der overhovedet optager Thomas Thomasberg.
– Jeg ved ikke, om du spørger direkte, om jeg tænker, at jeg skal til udlandet, men jeg er sindssygt glad for at være her. Jeg kan se mig selv være her i rigtig mange år. Så på den måde er det ikke noget, jeg overhovedet bruger krudt på eller tænker over, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
FC Midtjylland-cheftræneren er imponeret over den stime, hans danske kolleger er inde i i udlandet (læs også mere om det her).
– Jeg kan jo konstatere, at danske trænere er blevet en attraktiv handelsvare. Selv sportschefer bliver handlet. Det er jo vildt.
– Der står pludselig nogen i Bundesligaen og overpræsterer i forhold til det, der er forventeligt. Priske tager til Tjekkiet med et hold, der ikke har vundet i adskillige år og bliver mestre to år i træk. Så der har været et eller andet, der har virket, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland spiller Champions League-kvalifikation i anden halvdel af juli, hvor det er FC Ballkani fra Kosovo, der er på programmet, med mindre Santa Coloma fra Andorra skaber en stor overraskelse og slår Balkan-mandskabet i første runde i kvalifikationen i begyndelsen af juli.
LIVE
TransferLIVE: Schalke henter tysk profil
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jess Thorup er igen cheftræner i Genk