21-årige Baba Collins har været lejet ud til den russiske klub Alania Vladikavkaz i denne efterårssæson. Personligt har Collins haft rimelig succés. Han har spillet 10 ligakampe og en enkelt i pokalturneringen. Men desværre for klubben rykkede han de ud af Vischaya – den bedste russiske liga.
Men Collins ønsker ikke at svigte Alania i nødens stund. Han ønsker at blive i klubben og hjælpe den tilbage til det bedste selskab.
– Det er mit ønske og min pligt at blive, hvis holdet ønsker det. Jeg føler selv, at jeg kan hjælpe klubben, og som jeg ser det, så har jeg kun én mulighed, og der er at blive og hjælpe klubben tilbage til eliten, siger Baba Collins til Alania Vladikavkaz’ hjemmeside.
I FC Midtjylland har man endnu ikke taget hul på snakken om, hvad der skal ske med Baba Collins efter nytår. Kontraktmæssigt er han forpligtet til FCM frem til sommeren 2011, og efter planen starter han op med FCM-truppen efter nytår. Men sportsdirektør Jens Ørgaard åbner en dør på klem for et salg.
– Jeg er jo altid frisk på at sælge en spiller, hvis det er. Men én ting er, hvad en spiller ønsker sig, noget andet er, hvad der kan lade sig gøre. Vi er slet ikke kommet i gang med at diskutere Babas fremtid, og jeg har ikke snakket med hverken ham eller klubben derovre. Derudover har jeg ingen kommentarer til køb og salg af spillere, siger Ørgaard til tipsbladet.dk.
Baba Collins har været i FC Midtjylland siden 2005. Han var lejet ud til Vejle i en halvsæson i 2009, og har altså det seneste halve år spillet for Alania Vladikavkaz i Rusland.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
TOPNYHED
Klar for FC København
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
MEDIE