Portugal er klar til VM-kvartfinalen, og billetten dertil blev indløst med en af holdets bedste præstationer længe.
I en kamp, der på forhånd så jævnbyrdig ud på papiret, holdt portugiserne til tider legestue med Schweiz og vandt 6-1.
Det skete på en aften, hvor landstræner Fernando Santos helt usædvanligt havde sat Cristiano Ronaldo af holdet. Fra udskiftningsbænken kunne den aldrende superstjerne se sine holdkammerater spille som forvandlet.
Hans direkte afløser, Benfica-angriberen Goncalo Ramos, fik et VM-gennembrud med tre mål og en enorm præstation. Også angrebsmakkeren Joao Felix sprudlede på en stor portugisisk aften.
Ramos sparkede kampen i gang med et kanonmål efter 12 minutter. Fra en spids vinkel drejede han en halv omgang og tordnede bolden op i det nærmeste målhjørne.
Schweiz havde Yann Sommer tilbage i målet, men sprællemanden fra Mönchengladbach kunne intet stille op mod Ramos' kanonkugle.
Efter lidt over en halv time blev det 2-0, da den fremskudte stopper Pepe pandede bolden i nettet efter hjørnespark.
Med sine 39 år gjorde Pepe sig dermed til den næstældste målskytte i VM's historie. Kun Roger Milla fra Cameroun var med sine 42 år ældre, da han scorede ved VM i 1994.
Gode råd var dyre for Schweiz i pausen, hvor landstræner Murat Yakin forsøgte sig med en udskiftning og en formationsændring. Men lige meget hjalp det.
Ti minutter inde i anden halvleg var to mål blevet til fire, og schweizerne var på vej mod en sjælden øretæve.
Først øgede Ramos til 3-0 på Diogo Dalots indlæg. Og kort efter bankede Raphael Guerreiro bolden op i nettaget.
At Manuel Akanji fik reduceret til 1-4 efter hjørnespark, fik ingen betydning – heller ikke for de mange Portugal-fans på stadion, der begyndte at råbe på Ronaldo.
Inden den bænkede anfører fik lov at deltage i festen, fuldendte Gonacalo Ramos sin festaften ved at score til 5-1 på Joao Felix' oplæg.
Ramos er den første spiller, der scorer tre mål i samme kamp ved VM i Qatar. Kort efter var han del af en tredobbelt hyldestudskiftning, hvor Cristiano Ronaldo blev sendt på banen.
Mod slutningen fik Ronaldo også sendt bolden i nettet. Det skete dog fra en klar offsideposition, og målet blev straks annulleret.
Det gjorde Rafael Leaos 6-1-scoring i overtiden til gengæld ikke. Fra venstre side af feltet drejede Leao bolden elegant over i modsatte side af målet.
Portugal står i kvartfinalen på lørdag over for overraskelsen Marokko.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
OPTAKT
Colombia – Portugal
OPTAKT
DR Congo – Uzbekistan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER