Ronaldo-afløser bomber Portugal i kvartfinalen

Et forvandlet Portugal spillede sin bedste kamp ved VM med Goncalo Ramos som den store åbenbaring.



Portugal er klar til VM-kvartfinalen, og billetten dertil blev indløst med en af holdets bedste præstationer længe.

I en kamp, der på forhånd så jævnbyrdig ud på papiret, holdt portugiserne til tider legestue med Schweiz og vandt 6-1.

Det skete på en aften, hvor landstræner Fernando Santos helt usædvanligt havde sat Cristiano Ronaldo af holdet. Fra udskiftningsbænken kunne den aldrende superstjerne se sine holdkammerater spille som forvandlet.

Hans direkte afløser, Benfica-angriberen Goncalo Ramos, fik et VM-gennembrud med tre mål og en enorm præstation. Også angrebsmakkeren Joao Felix sprudlede på en stor portugisisk aften.

Ramos sparkede kampen i gang med et kanonmål efter 12 minutter. Fra en spids vinkel drejede han en halv omgang og tordnede bolden op i det nærmeste målhjørne.

Schweiz havde Yann Sommer tilbage i målet, men sprællemanden fra Mönchengladbach kunne intet stille op mod Ramos' kanonkugle.

Efter lidt over en halv time blev det 2-0, da den fremskudte stopper Pepe pandede bolden i nettet efter hjørnespark.

Med sine 39 år gjorde Pepe sig dermed til den næstældste målskytte i VM's historie. Kun Roger Milla fra Cameroun var med sine 42 år ældre, da han scorede ved VM i 1994.

Gode råd var dyre for Schweiz i pausen, hvor landstræner Murat Yakin forsøgte sig med en udskiftning og en formationsændring. Men lige meget hjalp det.

Ti minutter inde i anden halvleg var to mål blevet til fire, og schweizerne var på vej mod en sjælden øretæve.

Først øgede Ramos til 3-0 på Diogo Dalots indlæg. Og kort efter bankede Raphael Guerreiro bolden op i nettaget.

At Manuel Akanji fik reduceret til 1-4 efter hjørnespark, fik ingen betydning – heller ikke for de mange Portugal-fans på stadion, der begyndte at råbe på Ronaldo.

Inden den bænkede anfører fik lov at deltage i festen, fuldendte Gonacalo Ramos sin festaften ved at score til 5-1 på Joao Felix' oplæg.

Ramos er den første spiller, der scorer tre mål i samme kamp ved VM i Qatar. Kort efter var han del af en tredobbelt hyldestudskiftning, hvor Cristiano Ronaldo blev sendt på banen.

Mod slutningen fik Ronaldo også sendt bolden i nettet. Det skete dog fra en klar offsideposition, og målet blev straks annulleret.

Det gjorde Rafael Leaos 6-1-scoring i overtiden til gengæld ikke. Fra venstre side af feltet drejede Leao bolden elegant over i modsatte side af målet.

Portugal står i kvartfinalen på lørdag over for overraskelsen Marokko.

/ritzau/






Brøndby-stjerne på vej til Tyskland


Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim

Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Nu kan han spille for FC København

Målkongen Biereth på vild liste

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Medier fælder dom over Dorgu

Falske Brøndby-rygter i omløb

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Victor Froholdt på “urørlig” liste

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Trist melding om Emil Højlund

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Stor hæder til Suzuki

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

De vil købe FC Midtjylland-profil

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

‘Usandsynlig genopstandelse’

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

Nordfransk point i Sydfrankrig

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Her er Superligaens bedste stadion

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering