Portugal er klar til VM-kvartfinalen, og billetten dertil blev indløst med en af holdets bedste præstationer længe.
I en kamp, der på forhånd så jævnbyrdig ud på papiret, holdt portugiserne til tider legestue med Schweiz og vandt 6-1.
Det skete på en aften, hvor landstræner Fernando Santos helt usædvanligt havde sat Cristiano Ronaldo af holdet. Fra udskiftningsbænken kunne den aldrende superstjerne se sine holdkammerater spille som forvandlet.
Hans direkte afløser, Benfica-angriberen Goncalo Ramos, fik et VM-gennembrud med tre mål og en enorm præstation. Også angrebsmakkeren Joao Felix sprudlede på en stor portugisisk aften.
Ramos sparkede kampen i gang med et kanonmål efter 12 minutter. Fra en spids vinkel drejede han en halv omgang og tordnede bolden op i det nærmeste målhjørne.
Schweiz havde Yann Sommer tilbage i målet, men sprællemanden fra Mönchengladbach kunne intet stille op mod Ramos' kanonkugle.
Efter lidt over en halv time blev det 2-0, da den fremskudte stopper Pepe pandede bolden i nettet efter hjørnespark.
Med sine 39 år gjorde Pepe sig dermed til den næstældste målskytte i VM's historie. Kun Roger Milla fra Cameroun var med sine 42 år ældre, da han scorede ved VM i 1994.
Gode råd var dyre for Schweiz i pausen, hvor landstræner Murat Yakin forsøgte sig med en udskiftning og en formationsændring. Men lige meget hjalp det.
Ti minutter inde i anden halvleg var to mål blevet til fire, og schweizerne var på vej mod en sjælden øretæve.
Først øgede Ramos til 3-0 på Diogo Dalots indlæg. Og kort efter bankede Raphael Guerreiro bolden op i nettaget.
At Manuel Akanji fik reduceret til 1-4 efter hjørnespark, fik ingen betydning – heller ikke for de mange Portugal-fans på stadion, der begyndte at råbe på Ronaldo.
Inden den bænkede anfører fik lov at deltage i festen, fuldendte Gonacalo Ramos sin festaften ved at score til 5-1 på Joao Felix' oplæg.
Ramos er den første spiller, der scorer tre mål i samme kamp ved VM i Qatar. Kort efter var han del af en tredobbelt hyldestudskiftning, hvor Cristiano Ronaldo blev sendt på banen.
Mod slutningen fik Ronaldo også sendt bolden i nettet. Det skete dog fra en klar offsideposition, og målet blev straks annulleret.
Det gjorde Rafael Leaos 6-1-scoring i overtiden til gengæld ikke. Fra venstre side af feltet drejede Leao bolden elegant over i modsatte side af målet.
Portugal står i kvartfinalen på lørdag over for overraskelsen Marokko.
/ritzau/
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
Chok i OB – siger op efter seks dage
MEDIE
Disse fire klubber meldes varme på Franculino
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
Superliga-profil får trænerlicens
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
NYHEDER
Vanvittige Norge tæt på vild triumf
INTERVIEW
Neuers ord ramte Højbjerg
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
Vil bygge statue af Messi
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
NYHEDER
Wolfsburg fyrer sportsdirektør
Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
TOPNYHED
Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
NYHEDER
Er det Chido Obis store chance?
MEDIE
Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul
MEDIE
Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
INTERVIEW
Helt vilde tal: Er sket 185 gange
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF
TOPNYHED
Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre
NYHEDER
Dansker opereret for anden gang på tre måneder
INTERVIEW
Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM
NYHEDER
Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
Kæmpestjerne angrer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge
EKSKLUSIVT
Takkede nej til Superliga-klubber
DAGENS SPILFORSLAG
Tricolorii driller Gli Azzurri
Superligaboss om FCK: Pas på med det
INTERVIEW
‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer
Pernille Harder med perlemål
TOPNYHED