Ronaldo-afløser bomber Portugal i kvartfinalen

Et forvandlet Portugal spillede sin bedste kamp ved VM med Goncalo Ramos som den store åbenbaring.



Portugal er klar til VM-kvartfinalen, og billetten dertil blev indløst med en af holdets bedste præstationer længe.

I en kamp, der på forhånd så jævnbyrdig ud på papiret, holdt portugiserne til tider legestue med Schweiz og vandt 6-1.

Det skete på en aften, hvor landstræner Fernando Santos helt usædvanligt havde sat Cristiano Ronaldo af holdet. Fra udskiftningsbænken kunne den aldrende superstjerne se sine holdkammerater spille som forvandlet.

Hans direkte afløser, Benfica-angriberen Goncalo Ramos, fik et VM-gennembrud med tre mål og en enorm præstation. Også angrebsmakkeren Joao Felix sprudlede på en stor portugisisk aften.

Ramos sparkede kampen i gang med et kanonmål efter 12 minutter. Fra en spids vinkel drejede han en halv omgang og tordnede bolden op i det nærmeste målhjørne.

Schweiz havde Yann Sommer tilbage i målet, men sprællemanden fra Mönchengladbach kunne intet stille op mod Ramos' kanonkugle.

Efter lidt over en halv time blev det 2-0, da den fremskudte stopper Pepe pandede bolden i nettet efter hjørnespark.

Med sine 39 år gjorde Pepe sig dermed til den næstældste målskytte i VM's historie. Kun Roger Milla fra Cameroun var med sine 42 år ældre, da han scorede ved VM i 1994.

Gode råd var dyre for Schweiz i pausen, hvor landstræner Murat Yakin forsøgte sig med en udskiftning og en formationsændring. Men lige meget hjalp det.

Ti minutter inde i anden halvleg var to mål blevet til fire, og schweizerne var på vej mod en sjælden øretæve.

Først øgede Ramos til 3-0 på Diogo Dalots indlæg. Og kort efter bankede Raphael Guerreiro bolden op i nettaget.

At Manuel Akanji fik reduceret til 1-4 efter hjørnespark, fik ingen betydning – heller ikke for de mange Portugal-fans på stadion, der begyndte at råbe på Ronaldo.

Inden den bænkede anfører fik lov at deltage i festen, fuldendte Gonacalo Ramos sin festaften ved at score til 5-1 på Joao Felix' oplæg.

Ramos er den første spiller, der scorer tre mål i samme kamp ved VM i Qatar. Kort efter var han del af en tredobbelt hyldestudskiftning, hvor Cristiano Ronaldo blev sendt på banen.

Mod slutningen fik Ronaldo også sendt bolden i nettet. Det skete dog fra en klar offsideposition, og målet blev straks annulleret.

Det gjorde Rafael Leaos 6-1-scoring i overtiden til gengæld ikke. Fra venstre side af feltet drejede Leao bolden elegant over i modsatte side af målet.

Portugal står i kvartfinalen på lørdag over for overraskelsen Marokko.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Stor dramatik: Brøndby har IKKE en sag!

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Thomas Frank-melding skaber overskrifter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Blæst fuldstændig omkuld

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Laver aftale med Frederik Birk

Stjerne peger på Højlund

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Har ondt af Steve Cooper



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Storroser dansk super-talent

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

FC Fredericia – Vejle Boldklub

– Han ender i Premier League

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Afviser mesterskabssnak

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Bayern slår rekord i ny storsejr

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer