Gareth Bale har fået lunkne anmeldelser, siden han i september vendte tilbage til Tottenham på en lejeaftale.
Men søndag var waliseren helt på toppen og farlig som i sine bedste dage, da Tottenham slog bundproppen Sheffield United med 4-0 i Premier League.
Bale lavede sit holds tre første mål og blev en slags matchvinder på en aften, hvor holdet fra London ikke havde de store problemer med at hente de tre forventede point.
Pointene betyder, at Tottenham holder liv i et spinkelt håb om at klemme sig ind i top-4, der giver adgang til Champions League i næste sæson.
Samtidig kan managervikaren Ryan Mason glæde sig over sin anden ligasejr i lige så mange forsøg, siden han afløste fyrede José Mourinho i chefstolen.
Tottenham dominerede tungt, og kun i kampens indledning lignede de for længst nedrykkede gæster en trussel for hjemmeholdets forsvar.
Men meget af Sheffield Uniteds i forvejen sønderskudte modstandskraft forsvandt, da Bale bragte Tottenham i front ni minutter før pausen.
Serge Aurier fandt angriberen med en fin aflevering hen over gæsternes forsvar, og med en lang tå vippede waliseren bolden forbi Aaron Ramsdale i målet.
Efter en times spil var Bale på pletten igen, da han alene med Ramsdale tordnede kuglen utageligt i nettet.
Og otte minutter senere fuldendte han sin store aften ved at score sit og Tottenhams tredje mål med et fladt spark.
Velspillende Son Heung-min sørgede for, at det ikke endte som et rent onemanshow af lejespilleren fra Real Madrid.
13 minutter før tid bankede sydkoreaneren Tottenhams fjerde mål i kassen med et præcist skud fra kanten af feltet.
Tottenham rykker med sejren op på femtepladsen i tabellen. Der er fem point op til Chelsea på fjerdepladsen og fire kampe tilbage af sæsonen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Lewandowski forlader FC Barcelona
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
FC Nordsjælland tager sig af bronzen
Så er det officielt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
