Tyndt CL-håb lever for Tottenham: Bale blev helten

Gareth Bale havde en stor aften, da Tottenham bankede bundproppen Sheffield United med 4-0.



Gareth Bale har fået lunkne anmeldelser, siden han i september vendte tilbage til Tottenham på en lejeaftale.

Men søndag var waliseren helt på toppen og farlig som i sine bedste dage, da Tottenham slog bundproppen Sheffield United med 4-0 i Premier League.

Bale lavede sit holds tre første mål og blev en slags matchvinder på en aften, hvor holdet fra London ikke havde de store problemer med at hente de tre forventede point.

Pointene betyder, at Tottenham holder liv i et spinkelt håb om at klemme sig ind i top-4, der giver adgang til Champions League i næste sæson.

Samtidig kan managervikaren Ryan Mason glæde sig over sin anden ligasejr i lige så mange forsøg, siden han afløste fyrede José Mourinho i chefstolen.

Tottenham dominerede tungt, og kun i kampens indledning lignede de for længst nedrykkede gæster en trussel for hjemmeholdets forsvar.

Men meget af Sheffield Uniteds i forvejen sønderskudte modstandskraft forsvandt, da Bale bragte Tottenham i front ni minutter før pausen.

Serge Aurier fandt angriberen med en fin aflevering hen over gæsternes forsvar, og med en lang tå vippede waliseren bolden forbi Aaron Ramsdale i målet.

Efter en times spil var Bale på pletten igen, da han alene med Ramsdale tordnede kuglen utageligt i nettet.

Og otte minutter senere fuldendte han sin store aften ved at score sit og Tottenhams tredje mål med et fladt spark.

Velspillende Son Heung-min sørgede for, at det ikke endte som et rent onemanshow af lejespilleren fra Real Madrid.

13 minutter før tid bankede sydkoreaneren Tottenhams fjerde mål i kassen med et præcist skud fra kanten af feltet.

Tottenham rykker med sejren op på femtepladsen i tabellen. Der er fem point op til Chelsea på fjerdepladsen og fire kampe tilbage af sæsonen.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-spiller får fem karantænedage

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Schweiz – Canada

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Midtjylland forlænger med stort talent

Skotland – Brasilien