AS Monaco sejrer over FC Barcelona

En enorm opspilsfejl af Marc-André ter Stegen blev dyr for Barcelona, som med ti mand tabte til Monaco.



Det hurtige pasningsspil langs jorden har ofte været en af FC Barcelonas helt store styrker, men torsdag blev det dyrt for den catalanske storklub.

I udekampen mod Monaco førte en håbløs aflevering fra Marc-André ter Stegen til, at Eric García blev udvist efter bare ti minutter.

Med mere end 80 minutter i undertal formåede gæsterne ikke at holde Monaco fra fadet og tabte første kamp i Champions League 1-2.

Barcelona får masser af chancer for at rette op på brøleren i de næste syv kampe, hvor holdet står over for Young Boys, Bayern München, Brest, Borussia Dortmund, Atalanta, Røde Stjerne og Benfica.

Det er ellers gået forrygende for Barcelona, efter at Hansi Flick har overtaget det ledige trænersæde i klubben.

Holdet har maksimumpoint i La Liga og har leveret flere pragtpræstationer med masser af scoringer til følge.

En lignende præstation havde Barcelona-spillerne givetvis også i sig i Monaco, men de fik aldrig rigtig mulighed for at vise det.

Den sløje aflevering fra ter Stegen blev opfanget af den tidligere Liverpool-spiller Takumi Minamino, som havde direkte kurs mod Barcelonas mål, før han blev nedlagt bagfra af Garcia.

Spanieren gik i omklædningsrummet, og fem minutter senere begyndte det at se sort ud, da Maghnes Akliouche afsluttede en flot dribletur ved at sparke bolden i nettet.

Med 11 mand mod 10 skulle Monaco stort set bare lade være med at dumme sig, men efter en lille halv time gik det alligevel galt.

Teenagesensationen Lamine Yamal brugte sin fysik til at afvise en modspiller og trak ind i banen, før han udlignede med et hårdt skud langs jorden.

Med målet blev den 17-årige EM-helt den næstyngste målscorer i turneringens historie.

1-1 kunne Barcelona isoleret set sagtens bruge, men alligevel blev gæsterne fanget højt på banen med små 20 minutter igen.

En simpel lang bold endte hos George Ilenikhena, der udnyttede sin fart til at løbe fra forsvaret og brage bolden forbi Marc-André ter Stegen.

Uden den fornødne arbejdskraft formåede spanierne ikke at lægge det tryk, der i slutfasen skulle til for at true hjemmeholdets føring, og så endte det med sæsonens første nederlag for Flick og Barcelona.

/ritzau/





Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar


Satme godt set, Jacob Neestrup!

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

“Har set ham fra OB få karantæne”

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Andreas Christensen i chokskifte?

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

‘Tæt på ren elendighed’

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Kongesæson – de køber Pep Biel

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Superliga-legende stråler som 41-årig

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

Pogba er lettet

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

FC København – Brøndby IF

Slut: FC København vinder intenst derby

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller