AS Monaco sejrer over FC Barcelona

En enorm opspilsfejl af Marc-André ter Stegen blev dyr for Barcelona, som med ti mand tabte til Monaco.



Det hurtige pasningsspil langs jorden har ofte været en af FC Barcelonas helt store styrker, men torsdag blev det dyrt for den catalanske storklub.

I udekampen mod Monaco førte en håbløs aflevering fra Marc-André ter Stegen til, at Eric García blev udvist efter bare ti minutter.

Med mere end 80 minutter i undertal formåede gæsterne ikke at holde Monaco fra fadet og tabte første kamp i Champions League 1-2.

Barcelona får masser af chancer for at rette op på brøleren i de næste syv kampe, hvor holdet står over for Young Boys, Bayern München, Brest, Borussia Dortmund, Atalanta, Røde Stjerne og Benfica.

Det er ellers gået forrygende for Barcelona, efter at Hansi Flick har overtaget det ledige trænersæde i klubben.

Holdet har maksimumpoint i La Liga og har leveret flere pragtpræstationer med masser af scoringer til følge.

En lignende præstation havde Barcelona-spillerne givetvis også i sig i Monaco, men de fik aldrig rigtig mulighed for at vise det.

Den sløje aflevering fra ter Stegen blev opfanget af den tidligere Liverpool-spiller Takumi Minamino, som havde direkte kurs mod Barcelonas mål, før han blev nedlagt bagfra af Garcia.

Spanieren gik i omklædningsrummet, og fem minutter senere begyndte det at se sort ud, da Maghnes Akliouche afsluttede en flot dribletur ved at sparke bolden i nettet.

Med 11 mand mod 10 skulle Monaco stort set bare lade være med at dumme sig, men efter en lille halv time gik det alligevel galt.

Teenagesensationen Lamine Yamal brugte sin fysik til at afvise en modspiller og trak ind i banen, før han udlignede med et hårdt skud langs jorden.

Med målet blev den 17-årige EM-helt den næstyngste målscorer i turneringens historie.

1-1 kunne Barcelona isoleret set sagtens bruge, men alligevel blev gæsterne fanget højt på banen med små 20 minutter igen.

En simpel lang bold endte hos George Ilenikhena, der udnyttede sin fart til at løbe fra forsvaret og brage bolden forbi Marc-André ter Stegen.

Uden den fornødne arbejdskraft formåede spanierne ikke at lægge det tryk, der i slutfasen skulle til for at true hjemmeholdets føring, og så endte det med sæsonens første nederlag for Flick og Barcelona.

/ritzau/





‘Et af de største danske resultater’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Jubler over store FC København-nyheder

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Her kan du se AGF mod Sabah FK

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder



LIVE

TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub

Dansk angriber sat til salg

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Kontant dom over Elyounoussi



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Revser Alexander Zorniger

Færdig i dansk klub efter 2 dage

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Mohamed Salah skriver under med denne klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

FCM-transfer i fare

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

OB vil have tidligere Superliga-profil

En sort plet på hans eftermæle

Henter Mads Junker

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl