AS Monaco sejrer over FC Barcelona

En enorm opspilsfejl af Marc-André ter Stegen blev dyr for Barcelona, som med ti mand tabte til Monaco.



Det hurtige pasningsspil langs jorden har ofte været en af FC Barcelonas helt store styrker, men torsdag blev det dyrt for den catalanske storklub.

I udekampen mod Monaco førte en håbløs aflevering fra Marc-André ter Stegen til, at Eric García blev udvist efter bare ti minutter.

Med mere end 80 minutter i undertal formåede gæsterne ikke at holde Monaco fra fadet og tabte første kamp i Champions League 1-2.

Barcelona får masser af chancer for at rette op på brøleren i de næste syv kampe, hvor holdet står over for Young Boys, Bayern München, Brest, Borussia Dortmund, Atalanta, Røde Stjerne og Benfica.

Det er ellers gået forrygende for Barcelona, efter at Hansi Flick har overtaget det ledige trænersæde i klubben.

Holdet har maksimumpoint i La Liga og har leveret flere pragtpræstationer med masser af scoringer til følge.

En lignende præstation havde Barcelona-spillerne givetvis også i sig i Monaco, men de fik aldrig rigtig mulighed for at vise det.

Den sløje aflevering fra ter Stegen blev opfanget af den tidligere Liverpool-spiller Takumi Minamino, som havde direkte kurs mod Barcelonas mål, før han blev nedlagt bagfra af Garcia.

Spanieren gik i omklædningsrummet, og fem minutter senere begyndte det at se sort ud, da Maghnes Akliouche afsluttede en flot dribletur ved at sparke bolden i nettet.

Med 11 mand mod 10 skulle Monaco stort set bare lade være med at dumme sig, men efter en lille halv time gik det alligevel galt.

Teenagesensationen Lamine Yamal brugte sin fysik til at afvise en modspiller og trak ind i banen, før han udlignede med et hårdt skud langs jorden.

Med målet blev den 17-årige EM-helt den næstyngste målscorer i turneringens historie.

1-1 kunne Barcelona isoleret set sagtens bruge, men alligevel blev gæsterne fanget højt på banen med små 20 minutter igen.

En simpel lang bold endte hos George Ilenikhena, der udnyttede sin fart til at løbe fra forsvaret og brage bolden forbi Marc-André ter Stegen.

Uden den fornødne arbejdskraft formåede spanierne ikke at lægge det tryk, der i slutfasen skulle til for at true hjemmeholdets føring, og så endte det med sæsonens første nederlag for Flick og Barcelona.

/ritzau/







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Medie peger på FC København

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Samler informationer om FCK’er

Vild udtalelse om Nathan Trott

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Han skal jo være Brøndby-mand



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

Forlænger med stortalent



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

José Mourinho klarmelder dansker

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Benfica – Real Madrid

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Chido Obi var ustyrlig

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Nartey scorede igen for Lyon

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Zorniger med opsang efter ydmygelse

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!