Det hurtige pasningsspil langs jorden har ofte været en af FC Barcelonas helt store styrker, men torsdag blev det dyrt for den catalanske storklub.
I udekampen mod Monaco førte en håbløs aflevering fra Marc-André ter Stegen til, at Eric García blev udvist efter bare ti minutter.
Med mere end 80 minutter i undertal formåede gæsterne ikke at holde Monaco fra fadet og tabte første kamp i Champions League 1-2.
Barcelona får masser af chancer for at rette op på brøleren i de næste syv kampe, hvor holdet står over for Young Boys, Bayern München, Brest, Borussia Dortmund, Atalanta, Røde Stjerne og Benfica.
Det er ellers gået forrygende for Barcelona, efter at Hansi Flick har overtaget det ledige trænersæde i klubben.
Holdet har maksimumpoint i La Liga og har leveret flere pragtpræstationer med masser af scoringer til følge.
En lignende præstation havde Barcelona-spillerne givetvis også i sig i Monaco, men de fik aldrig rigtig mulighed for at vise det.
Den sløje aflevering fra ter Stegen blev opfanget af den tidligere Liverpool-spiller Takumi Minamino, som havde direkte kurs mod Barcelonas mål, før han blev nedlagt bagfra af Garcia.
Spanieren gik i omklædningsrummet, og fem minutter senere begyndte det at se sort ud, da Maghnes Akliouche afsluttede en flot dribletur ved at sparke bolden i nettet.
Med 11 mand mod 10 skulle Monaco stort set bare lade være med at dumme sig, men efter en lille halv time gik det alligevel galt.
Teenagesensationen Lamine Yamal brugte sin fysik til at afvise en modspiller og trak ind i banen, før han udlignede med et hårdt skud langs jorden.
Med målet blev den 17-årige EM-helt den næstyngste målscorer i turneringens historie.
1-1 kunne Barcelona isoleret set sagtens bruge, men alligevel blev gæsterne fanget højt på banen med små 20 minutter igen.
En simpel lang bold endte hos George Ilenikhena, der udnyttede sin fart til at løbe fra forsvaret og brage bolden forbi Marc-André ter Stegen.
Uden den fornødne arbejdskraft formåede spanierne ikke at lægge det tryk, der i slutfasen skulle til for at true hjemmeholdets føring, og så endte det med sæsonens første nederlag for Flick og Barcelona.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Gartenmann præsenteret i ny klub
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
LIVE
VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Spanien – Østrig
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
England – DR Congo
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
Belgien – Senegal
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
TRANSFER