FC Barcelona er klar til sæsonens Super Cup-finale i Spanien efter et drama i straffesparkskonkurrence.
Real Sociedad blev slået med 4-3 i alt efter 3-2 i straffesparkskonkurrencen.
Barcelona-keeper Marc-Andre ter Stegen blev den store helt med flere redninger i straffesparkskonkurrencen.
For anden sæson i træk afvikles den spanske Super Cup som en miniturnering med fire hold – de to bedste fra La Liga og finalisterne fra Copa del Rey-finalen, der først spilles til april.
I søndagens finale skal Barcelona nu møde Real Madrid eller Athletic Bilbao, der tørner sammen i den anden semifinale torsdag.
Lionel Messi døjede med en skade og var end ikke at finde på bænken onsdag. Det medvirkede til, at Martin Braithwaite var i startopstillingen.
Efter 25 minutter tog han en høj bold ned med brystet og afsluttede, men vinklen blev så spids, at målmanden havde nemt ved at redde.
To minutter senere fik han en ny mulighed, men danskeren headede en hård aflevering fra Antoine Griezmann over mål.
I stedet headede Frenkie de Jong Barcelona foran seks minutter før pausen på et nyt oplæg fra Griezmann, efter at Braithwaite havde startet angrebet.
Real Sociedad var sjældent tæt på, men det ændrede sig kort efter pausen. Holdet fik tilkendt straffespark for arm på bolden, og Mikel Oyarzabal udnyttede det efter fem minutter.
Martin Braithwaite blev skiftet ud med 12 minutter tilbage som første Barcelona-spiller, og fra bænken kunne han se kampen gå i forlænget spilletid.
Her havde Barcelona store chancer, blandt andet ved Griezmann. I de døende minutter sparkede Sociedads Adnan Januzaj et frispark på stolpen, og så måtte det hele afgøres i straffesparkskonkurrence.
Real Sociedad misbrugte sine tre første forsøg, så selv om Barcelona selv brændte to gange fra pletten, kunne Ricard Puig scorede det afgørende mål for Barcelona.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
NYHEDER
FCK henter svensk talent
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
