Braithwaite blev ofret først i kæmpe Barca-drama: Klar til finalen

Målmand Marc-Andre ter Stegen blev helten, da Barcelona slog Real Sociedad i Super Cup-straffekonkurrence.



FC Barcelona er klar til sæsonens Super Cup-finale i Spanien efter et drama i straffesparkskonkurrence.

Real Sociedad blev slået med 4-3 i alt efter 3-2 i straffesparkskonkurrencen.

Barcelona-keeper Marc-Andre ter Stegen blev den store helt med flere redninger i straffesparkskonkurrencen.

For anden sæson i træk afvikles den spanske Super Cup som en miniturnering med fire hold – de to bedste fra La Liga og finalisterne fra Copa del Rey-finalen, der først spilles til april.

I søndagens finale skal Barcelona nu møde Real Madrid eller Athletic Bilbao, der tørner sammen i den anden semifinale torsdag.

Lionel Messi døjede med en skade og var end ikke at finde på bænken onsdag. Det medvirkede til, at Martin Braithwaite var i startopstillingen.

Efter 25 minutter tog han en høj bold ned med brystet og afsluttede, men vinklen blev så spids, at målmanden havde nemt ved at redde.

To minutter senere fik han en ny mulighed, men danskeren headede en hård aflevering fra Antoine Griezmann over mål.

I stedet headede Frenkie de Jong Barcelona foran seks minutter før pausen på et nyt oplæg fra Griezmann, efter at Braithwaite havde startet angrebet.

Real Sociedad var sjældent tæt på, men det ændrede sig kort efter pausen. Holdet fik tilkendt straffespark for arm på bolden, og Mikel Oyarzabal udnyttede det efter fem minutter.

Martin Braithwaite blev skiftet ud med 12 minutter tilbage som første Barcelona-spiller, og fra bænken kunne han se kampen gå i forlænget spilletid.

Her havde Barcelona store chancer, blandt andet ved Griezmann. I de døende minutter sparkede Sociedads Adnan Januzaj et frispark på stolpen, og så måtte det hele afgøres i straffesparkskonkurrence.

Real Sociedad misbrugte sine tre første forsøg, så selv om Barcelona selv brændte to gange fra pletten, kunne Ricard Puig scorede det afgørende mål for Barcelona.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Chok i Wolfsburg

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Tottenham jagter choktransfer

Raser over Brian Riemer-interview

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Martin Jørgensen lander nyt job



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Arsenal – Fulham

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

– Vi har alle fejlet

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’