Braithwaite blev ofret først i kæmpe Barca-drama: Klar til finalen

Målmand Marc-Andre ter Stegen blev helten, da Barcelona slog Real Sociedad i Super Cup-straffekonkurrence.



FC Barcelona er klar til sæsonens Super Cup-finale i Spanien efter et drama i straffesparkskonkurrence.

Real Sociedad blev slået med 4-3 i alt efter 3-2 i straffesparkskonkurrencen.

Barcelona-keeper Marc-Andre ter Stegen blev den store helt med flere redninger i straffesparkskonkurrencen.

For anden sæson i træk afvikles den spanske Super Cup som en miniturnering med fire hold – de to bedste fra La Liga og finalisterne fra Copa del Rey-finalen, der først spilles til april.

I søndagens finale skal Barcelona nu møde Real Madrid eller Athletic Bilbao, der tørner sammen i den anden semifinale torsdag.

Lionel Messi døjede med en skade og var end ikke at finde på bænken onsdag. Det medvirkede til, at Martin Braithwaite var i startopstillingen.

Efter 25 minutter tog han en høj bold ned med brystet og afsluttede, men vinklen blev så spids, at målmanden havde nemt ved at redde.

To minutter senere fik han en ny mulighed, men danskeren headede en hård aflevering fra Antoine Griezmann over mål.

I stedet headede Frenkie de Jong Barcelona foran seks minutter før pausen på et nyt oplæg fra Griezmann, efter at Braithwaite havde startet angrebet.

Real Sociedad var sjældent tæt på, men det ændrede sig kort efter pausen. Holdet fik tilkendt straffespark for arm på bolden, og Mikel Oyarzabal udnyttede det efter fem minutter.

Martin Braithwaite blev skiftet ud med 12 minutter tilbage som første Barcelona-spiller, og fra bænken kunne han se kampen gå i forlænget spilletid.

Her havde Barcelona store chancer, blandt andet ved Griezmann. I de døende minutter sparkede Sociedads Adnan Januzaj et frispark på stolpen, og så måtte det hele afgøres i straffesparkskonkurrence.

Real Sociedad misbrugte sine tre første forsøg, så selv om Barcelona selv brændte to gange fra pletten, kunne Ricard Puig scorede det afgørende mål for Barcelona.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Gratis stjerne tæt på storklub

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

FCK misser landsholdsspiller

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Brøndby jagter ny Superliga-profil



LIVE

Superliga-LIVE: Han må være en glad debutant!

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Bayern München på plads til Superliga-brag

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Gaveregn over FC Midtjylland

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’