FC Barcelona-præsident Josep Maria Bartomeu droppede endnu en bombe på det pressemøde, hvor han tirsdag aften annoncerede sin afgang som klubbens præsident.
Han kunne nemlig også fortælle, at FC Barcelona har sagt ja til et tilbud om at spille i en ny europæisk superliga for storklubber.
– Jeg kan fortælle jer nogle ekstraordinære nyheder. I går (mandag, red.) accepterede vi et tilbud om at deltage i en fremtidig europæisk superliga, som kan garantere klubben økonomisk stabilitet, siger Bartomeu ifølge AFP.
Det vides ikke, hvem der ellers er inviteret til at spille i ligaen, hvornår den i givet fald begynder, og hvordan superligaens format er.
I sidste uge kunne britiske Sky Sports på baggrund af unavngivne kilder fortælle, at Manchester United og Liverpool også var en del af forhandlingerne om en udbryderliga.
Sky Sports skrev, at ligaen allerede kunne gå i gang fra 2022 og have deltagelse af op til 18 hold fra England, Frankrig, Tyskland, Italien og Spanien.
En sådan liga har i årevis været på tale blandt Europas topklubber, der ser det som en mulighed for at kunne tjene flere penge, end holdene aktuelt gør ved at skulle spille i Champions League, der er arrangeret af Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).
En ny europæisk superliga skal ikke erstatte de nationale ligaer, men spilles i midtugen, som de europæiske turneringer Champions League og Europa League også gøres i dag.
Ikke overraskende har Uefa tidligere været ude at kritisere storklubbens forsøg på at lave en udbryderliga, der også har været omtalt som en piratliga.
Josep Maria Bartomeu kunne også fortælle, at klubben tirsdag har vendt tomlen op til Fifas nye format til VM for klubhold. Efter planen skal den turnering spilles hvert fjerde år i stedet for årligt. Til gengæld øges antallet af deltagende klubber fra 7 til 24.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Usbekistan – Colombia
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
NYHEDER
Succestræner død af kræft
Portugal skuffede stort mod DR Congo
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
Rangerer AGF over Lech Poznan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Canada – Qatar
OPTAKT
