FC Barcelona-præsident Josep Maria Bartomeu droppede endnu en bombe på det pressemøde, hvor han tirsdag aften annoncerede sin afgang som klubbens præsident.
Han kunne nemlig også fortælle, at FC Barcelona har sagt ja til et tilbud om at spille i en ny europæisk superliga for storklubber.
– Jeg kan fortælle jer nogle ekstraordinære nyheder. I går (mandag, red.) accepterede vi et tilbud om at deltage i en fremtidig europæisk superliga, som kan garantere klubben økonomisk stabilitet, siger Bartomeu ifølge AFP.
Det vides ikke, hvem der ellers er inviteret til at spille i ligaen, hvornår den i givet fald begynder, og hvordan superligaens format er.
I sidste uge kunne britiske Sky Sports på baggrund af unavngivne kilder fortælle, at Manchester United og Liverpool også var en del af forhandlingerne om en udbryderliga.
Sky Sports skrev, at ligaen allerede kunne gå i gang fra 2022 og have deltagelse af op til 18 hold fra England, Frankrig, Tyskland, Italien og Spanien.
En sådan liga har i årevis været på tale blandt Europas topklubber, der ser det som en mulighed for at kunne tjene flere penge, end holdene aktuelt gør ved at skulle spille i Champions League, der er arrangeret af Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).
En ny europæisk superliga skal ikke erstatte de nationale ligaer, men spilles i midtugen, som de europæiske turneringer Champions League og Europa League også gøres i dag.
Ikke overraskende har Uefa tidligere været ude at kritisere storklubbens forsøg på at lave en udbryderliga, der også har været omtalt som en piratliga.
Josep Maria Bartomeu kunne også fortælle, at klubben tirsdag har vendt tomlen op til Fifas nye format til VM for klubhold. Efter planen skal den turnering spilles hvert fjerde år i stedet for årligt. Til gengæld øges antallet af deltagende klubber fra 7 til 24.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Vil smadre transferrekord
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
NYHEDER
VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
OPTAKT
Skotland – Marokko
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
TRANSFER
