Barcelona accepterer at være med i en ny europæisk superliga

Barcelona har takket ja til at deltage i en ny europæisk superliga, siger klubbens afgående præsident.



FC Barcelona-præsident Josep Maria Bartomeu droppede endnu en bombe på det pressemøde, hvor han tirsdag aften annoncerede sin afgang som klubbens præsident.

Han kunne nemlig også fortælle, at FC Barcelona har sagt ja til et tilbud om at spille i en ny europæisk superliga for storklubber.

– Jeg kan fortælle jer nogle ekstraordinære nyheder. I går (mandag, red.) accepterede vi et tilbud om at deltage i en fremtidig europæisk superliga, som kan garantere klubben økonomisk stabilitet, siger Bartomeu ifølge AFP.

Det vides ikke, hvem der ellers er inviteret til at spille i ligaen, hvornår den i givet fald begynder, og hvordan superligaens format er.

I sidste uge kunne britiske Sky Sports på baggrund af unavngivne kilder fortælle, at Manchester United og Liverpool også var en del af forhandlingerne om en udbryderliga.

Sky Sports skrev, at ligaen allerede kunne gå i gang fra 2022 og have deltagelse af op til 18 hold fra England, Frankrig, Tyskland, Italien og Spanien.

En sådan liga har i årevis været på tale blandt Europas topklubber, der ser det som en mulighed for at kunne tjene flere penge, end holdene aktuelt gør ved at skulle spille i Champions League, der er arrangeret af Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).

En ny europæisk superliga skal ikke erstatte de nationale ligaer, men spilles i midtugen, som de europæiske turneringer Champions League og Europa League også gøres i dag.

Ikke overraskende har Uefa tidligere været ude at kritisere storklubbens forsøg på at lave en udbryderliga, der også har været omtalt som en piratliga.

Josep Maria Bartomeu kunne også fortælle, at klubben tirsdag har vendt tomlen op til Fifas nye format til VM for klubhold. Efter planen skal den turnering spilles hvert fjerde år i stedet for årligt. Til gengæld øges antallet af deltagende klubber fra 7 til 24.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Har budt en milliard

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

FCK misser landsholdsspiller

Tonni Adamsen stjæler overskrifter



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Randers FC – Silkeborg IF

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

På vippen i FCN: Afklaring meget snart