Barcelona accepterer at være med i en ny europæisk superliga

Barcelona har takket ja til at deltage i en ny europæisk superliga, siger klubbens afgående præsident.



FC Barcelona-præsident Josep Maria Bartomeu droppede endnu en bombe på det pressemøde, hvor han tirsdag aften annoncerede sin afgang som klubbens præsident.

Han kunne nemlig også fortælle, at FC Barcelona har sagt ja til et tilbud om at spille i en ny europæisk superliga for storklubber.

– Jeg kan fortælle jer nogle ekstraordinære nyheder. I går (mandag, red.) accepterede vi et tilbud om at deltage i en fremtidig europæisk superliga, som kan garantere klubben økonomisk stabilitet, siger Bartomeu ifølge AFP.

Det vides ikke, hvem der ellers er inviteret til at spille i ligaen, hvornår den i givet fald begynder, og hvordan superligaens format er.

I sidste uge kunne britiske Sky Sports på baggrund af unavngivne kilder fortælle, at Manchester United og Liverpool også var en del af forhandlingerne om en udbryderliga.

Sky Sports skrev, at ligaen allerede kunne gå i gang fra 2022 og have deltagelse af op til 18 hold fra England, Frankrig, Tyskland, Italien og Spanien.

En sådan liga har i årevis været på tale blandt Europas topklubber, der ser det som en mulighed for at kunne tjene flere penge, end holdene aktuelt gør ved at skulle spille i Champions League, der er arrangeret af Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).

En ny europæisk superliga skal ikke erstatte de nationale ligaer, men spilles i midtugen, som de europæiske turneringer Champions League og Europa League også gøres i dag.

Ikke overraskende har Uefa tidligere været ude at kritisere storklubbens forsøg på at lave en udbryderliga, der også har været omtalt som en piratliga.

Josep Maria Bartomeu kunne også fortælle, at klubben tirsdag har vendt tomlen op til Fifas nye format til VM for klubhold. Efter planen skal den turnering spilles hvert fjerde år i stedet for årligt. Til gengæld øges antallet af deltagende klubber fra 7 til 24.

/ritzau/





Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde




LIVE

TransferLIVE: PL-klub køber stort Real-talent

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



LIVE

Superliga-LIVE: Åben for køb af ekstra spillere

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Her er FC Københavns vej i Europa

‘En trøstepræmie af en turnering’

Er de også færdige i OB?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Tottenham-flop i stor transfer

Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er FCK’s næste modstander i Europa

De vil have Jelert

Vildt Superliga-rygte afvises

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

AGF i Europa: De venter i næste runde

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’