Barcelona accepterer at være med i en ny europæisk superliga

Barcelona har takket ja til at deltage i en ny europæisk superliga, siger klubbens afgående præsident.



FC Barcelona-præsident Josep Maria Bartomeu droppede endnu en bombe på det pressemøde, hvor han tirsdag aften annoncerede sin afgang som klubbens præsident.

Han kunne nemlig også fortælle, at FC Barcelona har sagt ja til et tilbud om at spille i en ny europæisk superliga for storklubber.

– Jeg kan fortælle jer nogle ekstraordinære nyheder. I går (mandag, red.) accepterede vi et tilbud om at deltage i en fremtidig europæisk superliga, som kan garantere klubben økonomisk stabilitet, siger Bartomeu ifølge AFP.

Det vides ikke, hvem der ellers er inviteret til at spille i ligaen, hvornår den i givet fald begynder, og hvordan superligaens format er.

I sidste uge kunne britiske Sky Sports på baggrund af unavngivne kilder fortælle, at Manchester United og Liverpool også var en del af forhandlingerne om en udbryderliga.

Sky Sports skrev, at ligaen allerede kunne gå i gang fra 2022 og have deltagelse af op til 18 hold fra England, Frankrig, Tyskland, Italien og Spanien.

En sådan liga har i årevis været på tale blandt Europas topklubber, der ser det som en mulighed for at kunne tjene flere penge, end holdene aktuelt gør ved at skulle spille i Champions League, der er arrangeret af Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).

En ny europæisk superliga skal ikke erstatte de nationale ligaer, men spilles i midtugen, som de europæiske turneringer Champions League og Europa League også gøres i dag.

Ikke overraskende har Uefa tidligere været ude at kritisere storklubbens forsøg på at lave en udbryderliga, der også har været omtalt som en piratliga.

Josep Maria Bartomeu kunne også fortælle, at klubben tirsdag har vendt tomlen op til Fifas nye format til VM for klubhold. Efter planen skal den turnering spilles hvert fjerde år i stedet for årligt. Til gengæld øges antallet af deltagende klubber fra 7 til 24.

/ritzau/



Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Andreas Christensen i chokskifte?

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Biereth og Dolberg bryder måltørke

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Kongesæson – de køber Pep Biel

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Superliga-legende stråler som 41-årig

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

FC Midtjylland kan score gode penge

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

Sønderjyske – FC Midtjylland

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

Pogba er lettet

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

Slut: FC København vinder intenst derby

FC København – Brøndby IF

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller