Barcelona-legende nærmer sig Messis klub

Alt tyder på, at Sergio Busquets tager med Lionel Messi til MLS-klubben Inter Miami.



Lionel Messi bliver efter alt at dømme genforenet med en gammel holdkammerat i den amerikanske klub Inter Miami.

Klubben fra MLS udsendte sent fredag aften dansk tid således en video på Twitter, hvor FC Barcelona-ikonet Sergio Busquets bliver omtalt i meget rosende vendinger af blandt andre Messi.

Inter Miami, der er medejet af David Beckham, skriver ikke direkte, at klubben har skrevet kontrakt med snart 35-årige Busquets, men videoen er meget lig den, som man brugte til at præsentere Messi.

Det får flere store medier som ESPN, Fox Sports, Reuters og AFP med flere til at omtale skiftet som et faktum.

I starten af maj tog Busquets afsked med FC Barcelona, som han har tilbragt 18 år hos.

Busquets er med 722 optrædener kun overgået af Xavi og Lionel Messi på listen over spillere med flest førsteholdskampe for FC Barcelona.

Midtbanespilleren tilbragte blandt andet 13 sæsoner med 36-årige Messi på Barcelonas førstehold, inden argentineren i 2021 tog videre til Paris Saint-Germain.

Busquets overtog efter Messis afsked anførerbindet i den spanske storklub, som han var med til at hjælpe til blandt andet ni mesterskaber og tre Champions League-triumfer.

Inter Miami præsenterede Lionel Messi 7. juni, og han afslørede ved den lejlighed, at han havde afvist meget lukrative fra blandt andet Saudi-Arabien.

Busquets har ifølge rygterne haft samme mulighed for at tage til Saudi-Arabien, hvor blandt andre Cristiano Ronaldo og Karim Benzema nu er på kontrakt.

Men i stedet tager han altså til USA og Inter Miami, som kæmper med resultaterne i denne sæson. Holdet har tabt sine seneste seks ligakampe og ligger sidst i sin Conference.

/ritzau/





Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’




LIVE

LIVE: OB-angriber helt ude af truppen

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Massiv kritik efter skandaløse scener

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

‘Det er ringe ad helvede til’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Kedeligt kryds i betydningsløs kamp



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Randers FC – OB

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

De bliver monstersalg til sommer

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

De har ingen planer om at sælge dansk juvel



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!