Barcelona-legende nærmer sig Messis klub

Alt tyder på, at Sergio Busquets tager med Lionel Messi til MLS-klubben Inter Miami.



Lionel Messi bliver efter alt at dømme genforenet med en gammel holdkammerat i den amerikanske klub Inter Miami.

Klubben fra MLS udsendte sent fredag aften dansk tid således en video på Twitter, hvor FC Barcelona-ikonet Sergio Busquets bliver omtalt i meget rosende vendinger af blandt andre Messi.

Inter Miami, der er medejet af David Beckham, skriver ikke direkte, at klubben har skrevet kontrakt med snart 35-årige Busquets, men videoen er meget lig den, som man brugte til at præsentere Messi.

Det får flere store medier som ESPN, Fox Sports, Reuters og AFP med flere til at omtale skiftet som et faktum.

I starten af maj tog Busquets afsked med FC Barcelona, som han har tilbragt 18 år hos.

Busquets er med 722 optrædener kun overgået af Xavi og Lionel Messi på listen over spillere med flest førsteholdskampe for FC Barcelona.

Midtbanespilleren tilbragte blandt andet 13 sæsoner med 36-årige Messi på Barcelonas førstehold, inden argentineren i 2021 tog videre til Paris Saint-Germain.

Busquets overtog efter Messis afsked anførerbindet i den spanske storklub, som han var med til at hjælpe til blandt andet ni mesterskaber og tre Champions League-triumfer.

Inter Miami præsenterede Lionel Messi 7. juni, og han afslørede ved den lejlighed, at han havde afvist meget lukrative fra blandt andet Saudi-Arabien.

Busquets har ifølge rygterne haft samme mulighed for at tage til Saudi-Arabien, hvor blandt andre Cristiano Ronaldo og Karim Benzema nu er på kontrakt.

Men i stedet tager han altså til USA og Inter Miami, som kæmper med resultaterne i denne sæson. Holdet har tabt sine seneste seks ligakampe og ligger sidst i sin Conference.

/ritzau/





Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse




LIVE

TransferLIVE: Et kæmpe skridt tættere på FCK?

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF



LIVE

Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

FC Nordsjælland – Randers FC

Infantino dropper udskældt FIFA-plan

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF i kontakt om norsk angriber 

Silkeborg IF – FC København

Lyngby BK – AGF

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

FC Midtjylland – AC Horsens



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

AaB spiller sig på førstepladsen

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

‘En trøstepræmie af en turnering’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi