Lionel Messi bliver efter alt at dømme genforenet med en gammel holdkammerat i den amerikanske klub Inter Miami.
Klubben fra MLS udsendte sent fredag aften dansk tid således en video på Twitter, hvor FC Barcelona-ikonet Sergio Busquets bliver omtalt i meget rosende vendinger af blandt andre Messi.
Inter Miami, der er medejet af David Beckham, skriver ikke direkte, at klubben har skrevet kontrakt med snart 35-årige Busquets, men videoen er meget lig den, som man brugte til at præsentere Messi.
Det får flere store medier som ESPN, Fox Sports, Reuters og AFP med flere til at omtale skiftet som et faktum.
I starten af maj tog Busquets afsked med FC Barcelona, som han har tilbragt 18 år hos.
Busquets er med 722 optrædener kun overgået af Xavi og Lionel Messi på listen over spillere med flest førsteholdskampe for FC Barcelona.
Midtbanespilleren tilbragte blandt andet 13 sæsoner med 36-årige Messi på Barcelonas førstehold, inden argentineren i 2021 tog videre til Paris Saint-Germain.
Busquets overtog efter Messis afsked anførerbindet i den spanske storklub, som han var med til at hjælpe til blandt andet ni mesterskaber og tre Champions League-triumfer.
Inter Miami præsenterede Lionel Messi 7. juni, og han afslørede ved den lejlighed, at han havde afvist meget lukrative fra blandt andet Saudi-Arabien.
Busquets har ifølge rygterne haft samme mulighed for at tage til Saudi-Arabien, hvor blandt andre Cristiano Ronaldo og Karim Benzema nu er på kontrakt.
Men i stedet tager han altså til USA og Inter Miami, som kæmper med resultaterne i denne sæson. Holdet har tabt sine seneste seks ligakampe og ligger sidst i sin Conference.
/ritzau/
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Klar til at gå shopamok
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Storklub jagter to danskere
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
TOPNYHED