Barcelona-legende nærmer sig Messis klub

Alt tyder på, at Sergio Busquets tager med Lionel Messi til MLS-klubben Inter Miami.



Lionel Messi bliver efter alt at dømme genforenet med en gammel holdkammerat i den amerikanske klub Inter Miami.

Klubben fra MLS udsendte sent fredag aften dansk tid således en video på Twitter, hvor FC Barcelona-ikonet Sergio Busquets bliver omtalt i meget rosende vendinger af blandt andre Messi.

Inter Miami, der er medejet af David Beckham, skriver ikke direkte, at klubben har skrevet kontrakt med snart 35-årige Busquets, men videoen er meget lig den, som man brugte til at præsentere Messi.

Det får flere store medier som ESPN, Fox Sports, Reuters og AFP med flere til at omtale skiftet som et faktum.

I starten af maj tog Busquets afsked med FC Barcelona, som han har tilbragt 18 år hos.

Busquets er med 722 optrædener kun overgået af Xavi og Lionel Messi på listen over spillere med flest førsteholdskampe for FC Barcelona.

Midtbanespilleren tilbragte blandt andet 13 sæsoner med 36-årige Messi på Barcelonas førstehold, inden argentineren i 2021 tog videre til Paris Saint-Germain.

Busquets overtog efter Messis afsked anførerbindet i den spanske storklub, som han var med til at hjælpe til blandt andet ni mesterskaber og tre Champions League-triumfer.

Inter Miami præsenterede Lionel Messi 7. juni, og han afslørede ved den lejlighed, at han havde afvist meget lukrative fra blandt andet Saudi-Arabien.

Busquets har ifølge rygterne haft samme mulighed for at tage til Saudi-Arabien, hvor blandt andre Cristiano Ronaldo og Karim Benzema nu er på kontrakt.

Men i stedet tager han altså til USA og Inter Miami, som kæmper med resultaterne i denne sæson. Holdet har tabt sine seneste seks ligakampe og ligger sidst i sin Conference.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Manchester United afbryder forhandlingerne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt transferrygte skydes ned

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Henrik Dalsgaard stopper karrieren



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie: FC København jagter Michael Parker

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

De 10 største stjerner, der misser VM

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

De vil have Rashford

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner