Barcelona-legende nærmer sig Messis klub

Alt tyder på, at Sergio Busquets tager med Lionel Messi til MLS-klubben Inter Miami.



Lionel Messi bliver efter alt at dømme genforenet med en gammel holdkammerat i den amerikanske klub Inter Miami.

Klubben fra MLS udsendte sent fredag aften dansk tid således en video på Twitter, hvor FC Barcelona-ikonet Sergio Busquets bliver omtalt i meget rosende vendinger af blandt andre Messi.

Inter Miami, der er medejet af David Beckham, skriver ikke direkte, at klubben har skrevet kontrakt med snart 35-årige Busquets, men videoen er meget lig den, som man brugte til at præsentere Messi.

Det får flere store medier som ESPN, Fox Sports, Reuters og AFP med flere til at omtale skiftet som et faktum.

I starten af maj tog Busquets afsked med FC Barcelona, som han har tilbragt 18 år hos.

Busquets er med 722 optrædener kun overgået af Xavi og Lionel Messi på listen over spillere med flest førsteholdskampe for FC Barcelona.

Midtbanespilleren tilbragte blandt andet 13 sæsoner med 36-årige Messi på Barcelonas førstehold, inden argentineren i 2021 tog videre til Paris Saint-Germain.

Busquets overtog efter Messis afsked anførerbindet i den spanske storklub, som han var med til at hjælpe til blandt andet ni mesterskaber og tre Champions League-triumfer.

Inter Miami præsenterede Lionel Messi 7. juni, og han afslørede ved den lejlighed, at han havde afvist meget lukrative fra blandt andet Saudi-Arabien.

Busquets har ifølge rygterne haft samme mulighed for at tage til Saudi-Arabien, hvor blandt andre Cristiano Ronaldo og Karim Benzema nu er på kontrakt.

Men i stedet tager han altså til USA og Inter Miami, som kæmper med resultaterne i denne sæson. Holdet har tabt sine seneste seks ligakampe og ligger sidst i sin Conference.

/ritzau/





Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

Vil have dansk stjerne til Brøndby

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Leverkusen – Bayern

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Andreas Christensen afviser tilbud

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Den største genistreg i Superligaen?