Barcelona-klub ser på Movsisyan

Barcelona-klubben Espanyol er bare en af flere klubber som holder et vågent øje med Randers FC’s armenske angriber Yura Movsisyan.



Yura Movsisyan har gennem flere måneder været et af Superligaens varmeste salgsemner. Den 23-årige Randers-angriber har såvel alderen som kvaliteterne til at blive solgt til en klub i det store udland, og selv om den armenske landsholdsspiller ikke er i helt samme målform som i sidste sæson, er han netop nu varmere end nogensinde før.

– Interessen for Yura er på vej op, efterhånden som flere og flere klubber lærer ham at kende, siger Movsisyans agent, amerikanske Patrick McCabe, til tipsbladet.dk.

Igennem de seneste uger er Randers FC-angriberen blandt andet blevet sat i forbindelse med spanske Espanyol, og nu indrømmer Patrick McCabe, at Barcelona-klubben er blandt de interesserede.

– Jeg ved, at der er et par spanske klubber. Blandt andre Espanyol. Men der er klubber overalt i Europa, som har fået øjnene op for ham, siger agenten.

Alligevel er det umuligt at forudse, om Yura Movsisyan er tabt for Superligaen allerede i det kommende transfervindue, som åbner den 1. januar.

– Vintervinduet er uforudsigeligt. Det kommer an på, hvem der har penge, men afhænger også af, om den rigtige klub for Yura kommer på banen, slutter Patrick McCabe.

Yura Movsisyan har i denne Superliga-sæson fundet vej til nettet fem gange i 15 kampe for Randers FC.





Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’




LIVE

LIVE: Forstår ikke Roony-beslutning

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: De er færdige i Randers

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Lyon forhandler med dansk profil

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Vil hente FC Midtjylland-profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Fortryder FC Barcelona-transfer

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Chelsea – Tottenham

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

AGF jagter hollandsk talent

Neestrup jagtes af storklub

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Snart sker det



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil