Barcelona-medlemmer skal stemme om at vælte præsident

Josep Maria Bartomeu kan blive væltet, hvis to tredjedele af klubbens medlemmer vil vælte bestyrelsen.



FC Barcelonas præsident, Josep Maria Bartomeu, står over for et mistillidsvotum efter en turbulent periode i klubben.

Det står klart, efter at flere flere tusinde underskrifter er blevet verificeret og godkendt, skriver nyhedsbureauet AFP.

I september blev 20.687 underskrifter indleveret. De skulle valideres af et panel på fem personer: to fra Barcelonas bestyrelse, de to første, der skrev under, samt en person fra det catalanske fodboldforbund.

FC Barcelonas egne regler foreskriver, at der skal 16.520 underskrifter til for at udløse et mistillidsvotum.

Læs også:32-årige Christian Sivebæk stopper karrieren

Formålet med underskriftindsamlingen for et mistillidsvotum er at udløse et tidligere præsidentvalg i den spanske storklub for at få Bartomeu ud af vagten før tid.

Næste skridt er at afholde en afstemning blandt klubbens medlemmer. Her skal to tredjedele af klubbens cirka 150.000 medlemmer stemme imod den nuværende bestyrelse for at vælte den.

Sker det, skal der afholdes valg inden for tre måneder. Det vil formentlig blive i januar eller februar og dermed kun en anelse hurtigere, end præsidentvalget ellers var planlagt.

Der er nemlig i forvejen udskrevet præsidentvalg til marts, og Bartomeu har allerede meddelt, at han ikke stiller op igen.

Læs også:Onsdagens rygtebørs: Tottenham og West Ham lurer på forsvarsspiller

Ifølge AFP kan coronakrisen i Spanien dog få indflydelse på, hvor mange der rent faktisk kommer til at stemme om at vælte Bartomeu.

Josep Maria Bartomeu har været præsident i Barcelona siden 2014, men har i den seneste tid været i strid modvind.

Det hele kulminerede, da Lionel Messi for nylig formelt kom med et ønske om at forlade klubben.

Den argentinske stjerne besluttede sig senere for at blive, da det stod klart, at Barcelona ikke ville lade Messi smutte gratis. I den forbindelse langede Messi hårdt ud efter Barcelona-ledelsen.

/ritzau/

Læs også:Coronakrisen kradser: Juventus, United og Barcelona bløder voldsomt
Læs også:Tirsdagens rygtebørs: Kantspiller på vej til Porto på lejeaftale
Læs også:Martin Braithwaite er ny nummer 9 i FC Barcelona




Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring




LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Historisk finale! Han er verdens bedste

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

De er interesseret i Christian Eriksen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

Kan sikre millioner til AGF

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Polsk succestræner rygtes til Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Forlader AGF – her er hans nye klub

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

De er færdige i 1. division

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

– Ja, der var dialog med Brøndby