Barcelona-medlemmer skal stemme om at vælte præsident

Josep Maria Bartomeu kan blive væltet, hvis to tredjedele af klubbens medlemmer vil vælte bestyrelsen.



FC Barcelonas præsident, Josep Maria Bartomeu, står over for et mistillidsvotum efter en turbulent periode i klubben.

Det står klart, efter at flere flere tusinde underskrifter er blevet verificeret og godkendt, skriver nyhedsbureauet AFP.

I september blev 20.687 underskrifter indleveret. De skulle valideres af et panel på fem personer: to fra Barcelonas bestyrelse, de to første, der skrev under, samt en person fra det catalanske fodboldforbund.

FC Barcelonas egne regler foreskriver, at der skal 16.520 underskrifter til for at udløse et mistillidsvotum.

Læs også:32-årige Christian Sivebæk stopper karrieren

Formålet med underskriftindsamlingen for et mistillidsvotum er at udløse et tidligere præsidentvalg i den spanske storklub for at få Bartomeu ud af vagten før tid.

Næste skridt er at afholde en afstemning blandt klubbens medlemmer. Her skal to tredjedele af klubbens cirka 150.000 medlemmer stemme imod den nuværende bestyrelse for at vælte den.

Sker det, skal der afholdes valg inden for tre måneder. Det vil formentlig blive i januar eller februar og dermed kun en anelse hurtigere, end præsidentvalget ellers var planlagt.

Der er nemlig i forvejen udskrevet præsidentvalg til marts, og Bartomeu har allerede meddelt, at han ikke stiller op igen.

Læs også:Onsdagens rygtebørs: Tottenham og West Ham lurer på forsvarsspiller

Ifølge AFP kan coronakrisen i Spanien dog få indflydelse på, hvor mange der rent faktisk kommer til at stemme om at vælte Bartomeu.

Josep Maria Bartomeu har været præsident i Barcelona siden 2014, men har i den seneste tid været i strid modvind.

Det hele kulminerede, da Lionel Messi for nylig formelt kom med et ønske om at forlade klubben.

Den argentinske stjerne besluttede sig senere for at blive, da det stod klart, at Barcelona ikke ville lade Messi smutte gratis. I den forbindelse langede Messi hårdt ud efter Barcelona-ledelsen.

/ritzau/

Læs også:Coronakrisen kradser: Juventus, United og Barcelona bløder voldsomt
Læs også:Tirsdagens rygtebørs: Kantspiller på vej til Porto på lejeaftale
Læs også:Martin Braithwaite er ny nummer 9 i FC Barcelona




LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De vil have Gaaei – her er prisen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Transferbombe på vej

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Colombia – Portugal

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

FC København jagter Romane Amane

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

FCK-profil med hattrick i målfest

Supercomputer: Her er VM-finalen

På vej til storklub?

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Markant ændring i Silkeborg

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM