Barca har fået 11 mia. kr.: Sådan skal de bruges

Det er lykkedes Barcelona at finde investorer, der kaster mange penge i et stadionprojekt over de kommende år.



FC Barcelona har sikret sig 1,45 milliarder euro til renovering af Camp Nou. Det svarer til 11 milliarder danske kroner. Det oplyser Barcelona på sin hjemmeside mandag aften.

Stadionprojektet går blandt andet ud på, at kapaciteten skal øges fra 99.300 til 105.000 tilskuere.

– Projektet er essentielt, når det handler om at sørge for, at FC Barcelona er i front i idrætsverdenen, skriver klubben på sin hjemmeside.

Den catalanske fodboldklub oplyser, at pengene er hentet ved hjælp af aftaler med 20 investorer.

De mange investorer skal have pengene tilbage gradvist i perioder på mellem 5 og 24 år i en fleksibel struktur, der også indeholder en udsættelsesperiode.

Barcelona vil begynde at afdrage på gælden, når arbejdet med Camp Nou er overstået. Det forventes at være afsluttet i 2026. Arbejdet vil begynde 1. juni i år.

Der skal også foretages arbejde på andre faciliteter end Camp Nou. Der er 420 millioner euro øremærket til faciliteter, der hører til klubbens basketballhold og håndboldhold.

Der er også sat 20 millioner euro af til at forbedre Johan Cruyff Stadium, hvor mændenes reservehold og kvindernes førstehold spiller.

Barcelona har kæmpet med økonomiske problemer i de seneste sæsoner, og i 2020/2021-sæsonen havde Barcelona et underskud på 481 millioner euro.

Det førte i sidste ende til afskeden med klubikonet Lionel Messi, der skiftede til Paris Saint-Germain. Barcelona havde ikke råd til at beholde Messi på det tidspunkt.

Sidste sommer hentede Barcelona 750 millioner euro ved blandt andet at sælge 25 procent af klubbens tv-rettigheder til kampene i La Liga i de næste 25 år.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Stolt over dansk transfer

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

De vil have Victor Nelsson

Jagter tidligere FCK-stjerne

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AGF køber ham

Spottet i København

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Chok – henter første VM-point nogensinde

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Han tager hjem fra VM

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker

Tyskland – Curacao



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Holland – Japan